Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tak mě dneska navštívil dlouholetý kámoš, že si chce něco zahrát. Nabídl jsem mu freeciv. Byl to nářez :) Taky brácha dovezl pár DVD-RAM médií pro nahrávadlo, které dáváme rodičům. Divím se, že mě tahle technologie neokouzlila dřív.
Tak nejdřív rozeberu civku. Je to super hra o kterou snad každý zavadil. Freeciv se od ostatních originálních civek liší hlavně tím, že je připravená totálně na síťové hraní. Největší výhoda je, že jde hra kdykoli přerušit a později na ní navázat. Kámošův Windows klient dvakrát spadnul a nikdy neměl problém se ke mě zase připojit a mohli jsme pokračovat. I když je hra tahová, tak je čekání sražené na minimum a spíš bych uvítal, kdybych mohl čekat někdy víc, abych měl čas se pořádně postarat o města. Z5 k naší hře. Hrál to poprvé tak jsem měl hodně navrh. Měl jsem čas udělat infrastrukturu a vyladit aspoň některá města. Pak jsme se dohodli na útoku. Spíš než dohodli on způsobil mezinárodní skandál tím, že mi potopil parník. Naložil jsem transportér a vydal se vstříc jeho kontinentu. Rozprášil mě už u prvního města a tak jsem usoudil, že bude lepší zaútočit na města bez cesty na pravé straně kde měl málo army a byla naděje, že tam tu army chvíli nedostane. Povedlo se a převzal jsem mu 2 města a 2 postavil. Pak naše hra končila, přesně ve chvíli kdy tam dostal armádu. Musel domů :(
Nějakej měsíc z5 jsem vymyslel, že by jsme mohli dát rodičům DVD nahrávadlo. Důležité bylo, aby už se rodiče nemuseli přehrabovat v kupě video kazet a slepovat je, když je náhodou to naše video přeškubne. Jsou docela zažraní do takovejch těch ordinací a tak a občas to z práce domů nestihnou nebo se děje cokoli jiného. Dneska jsme to tedy dotáhli domů. Je to Panasonic. Vypadá docela pěkně snad bude i pěkně fungovat. Důležité ovšem je, že to nahrává i na DVD-RAM. Pro mě do teď vcelku nezajímavou technologii. Všim jsem si že to pobírá i můj notebook, a tak jsem to vyzkoušel. Po zasunutí média si ho Kubuntu namountovalo samo jako rw a já moch v klidu kopírovat. Médium už bylo naformátované. Byl jsem docela překvapenej, že to nechtělo nic jiného. Teď tedy zahazuju svoje jediné DVD+RW a nahradí ho DVD-RAM, protože to je přesně to co od média čekám. Když už tu byl kámoš tak zkusil DVD-RAM ve svym IBMku. Asi by to jelo, ale Windows nebyli schopný se bez zásahu od uživatele postarat, takže jsme to nemohli otestovat :(
Tiskni
Sdílej: