Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Tak mě dneska navštívil dlouholetý kámoš, že si chce něco zahrát. Nabídl jsem mu freeciv. Byl to nářez :) Taky brácha dovezl pár DVD-RAM médií pro nahrávadlo, které dáváme rodičům. Divím se, že mě tahle technologie neokouzlila dřív.
Tak nejdřív rozeberu civku. Je to super hra o kterou snad každý zavadil. Freeciv se od ostatních originálních civek liší hlavně tím, že je připravená totálně na síťové hraní. Největší výhoda je, že jde hra kdykoli přerušit a později na ní navázat. Kámošův Windows klient dvakrát spadnul a nikdy neměl problém se ke mě zase připojit a mohli jsme pokračovat. I když je hra tahová, tak je čekání sražené na minimum a spíš bych uvítal, kdybych mohl čekat někdy víc, abych měl čas se pořádně postarat o města. Z5 k naší hře. Hrál to poprvé tak jsem měl hodně navrh. Měl jsem čas udělat infrastrukturu a vyladit aspoň některá města. Pak jsme se dohodli na útoku. Spíš než dohodli on způsobil mezinárodní skandál tím, že mi potopil parník. Naložil jsem transportér a vydal se vstříc jeho kontinentu. Rozprášil mě už u prvního města a tak jsem usoudil, že bude lepší zaútočit na města bez cesty na pravé straně kde měl málo army a byla naděje, že tam tu army chvíli nedostane. Povedlo se a převzal jsem mu 2 města a 2 postavil. Pak naše hra končila, přesně ve chvíli kdy tam dostal armádu. Musel domů :(
Nějakej měsíc z5 jsem vymyslel, že by jsme mohli dát rodičům DVD nahrávadlo. Důležité bylo, aby už se rodiče nemuseli přehrabovat v kupě video kazet a slepovat je, když je náhodou to naše video přeškubne. Jsou docela zažraní do takovejch těch ordinací a tak a občas to z práce domů nestihnou nebo se děje cokoli jiného. Dneska jsme to tedy dotáhli domů. Je to Panasonic. Vypadá docela pěkně snad bude i pěkně fungovat. Důležité ovšem je, že to nahrává i na DVD-RAM. Pro mě do teď vcelku nezajímavou technologii. Všim jsem si že to pobírá i můj notebook, a tak jsem to vyzkoušel. Po zasunutí média si ho Kubuntu namountovalo samo jako rw a já moch v klidu kopírovat. Médium už bylo naformátované. Byl jsem docela překvapenej, že to nechtělo nic jiného. Teď tedy zahazuju svoje jediné DVD+RW a nahradí ho DVD-RAM, protože to je přesně to co od média čekám. Když už tu byl kámoš tak zkusil DVD-RAM ve svym IBMku. Asi by to jelo, ale Windows nebyli schopný se bez zásahu od uživatele postarat, takže jsme to nemohli otestovat :(
Tiskni
Sdílej: