Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tak mě dneska navštívil dlouholetý kámoš, že si chce něco zahrát. Nabídl jsem mu freeciv. Byl to nářez :) Taky brácha dovezl pár DVD-RAM médií pro nahrávadlo, které dáváme rodičům. Divím se, že mě tahle technologie neokouzlila dřív.
Tak nejdřív rozeberu civku. Je to super hra o kterou snad každý zavadil. Freeciv se od ostatních originálních civek liší hlavně tím, že je připravená totálně na síťové hraní. Největší výhoda je, že jde hra kdykoli přerušit a později na ní navázat. Kámošův Windows klient dvakrát spadnul a nikdy neměl problém se ke mě zase připojit a mohli jsme pokračovat. I když je hra tahová, tak je čekání sražené na minimum a spíš bych uvítal, kdybych mohl čekat někdy víc, abych měl čas se pořádně postarat o města. Z5 k naší hře. Hrál to poprvé tak jsem měl hodně navrh. Měl jsem čas udělat infrastrukturu a vyladit aspoň některá města. Pak jsme se dohodli na útoku. Spíš než dohodli on způsobil mezinárodní skandál tím, že mi potopil parník. Naložil jsem transportér a vydal se vstříc jeho kontinentu. Rozprášil mě už u prvního města a tak jsem usoudil, že bude lepší zaútočit na města bez cesty na pravé straně kde měl málo army a byla naděje, že tam tu army chvíli nedostane. Povedlo se a převzal jsem mu 2 města a 2 postavil. Pak naše hra končila, přesně ve chvíli kdy tam dostal armádu. Musel domů :(
Nějakej měsíc z5 jsem vymyslel, že by jsme mohli dát rodičům DVD nahrávadlo. Důležité bylo, aby už se rodiče nemuseli přehrabovat v kupě video kazet a slepovat je, když je náhodou to naše video přeškubne. Jsou docela zažraní do takovejch těch ordinací a tak a občas to z práce domů nestihnou nebo se děje cokoli jiného. Dneska jsme to tedy dotáhli domů. Je to Panasonic. Vypadá docela pěkně snad bude i pěkně fungovat. Důležité ovšem je, že to nahrává i na DVD-RAM. Pro mě do teď vcelku nezajímavou technologii. Všim jsem si že to pobírá i můj notebook, a tak jsem to vyzkoušel. Po zasunutí média si ho Kubuntu namountovalo samo jako rw a já moch v klidu kopírovat. Médium už bylo naformátované. Byl jsem docela překvapenej, že to nechtělo nic jiného. Teď tedy zahazuju svoje jediné DVD+RW a nahradí ho DVD-RAM, protože to je přesně to co od média čekám. Když už tu byl kámoš tak zkusil DVD-RAM ve svym IBMku. Asi by to jelo, ale Windows nebyli schopný se bez zásahu od uživatele postarat, takže jsme to nemohli otestovat :(
Tiskni
Sdílej: