Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Vždycky když jsem se učil novej jazyk tak to bylo kvůli něčemu. Táta chtěl databázi revizí tak mi nezbývalo nic jiného, než ho donutit koupit mi C++ za 21 dní a na builder.cz nastudovat winapi.
Teď jsem se ovšem dostal do zvláštní situace. Byl jsem týden nemocný, práce bylo po málu, moje projekty mě nebavily, na školu dlabu už roky, v Linuxu už mi nic nechybí a není co nastavovat, takže bylo rozhodnuto. Kouknu se co to je vlastně Python.
První šok byla pro mě syntaxe. Takové pochybné odsazování, dvojtečky a bůh ví co ještě. Po deseti řádcích kódu jsem si, ale natolik zvyknul, že jsem začal zavrhovat syntaxi ala C/C++. Ze seriálu tady na abclinuxu.cz jsem toho moc nevyčet, chyběly tam základní informace o objektech, modulech, datových typech..., věřím ovšem, že se tyto věci budou probírat příště. základním kamenem tedy bylo najít nějakou učebnici, nejlépe českou. Po několika vteřinách googlování jsem našel http://vik.sh.cvut.cz/~tnt/python/tut/tut.html . Podle mě to je popsané tak pro někoho kdo už někdy v něčem programoval. O to líp pro mě, že se autor nezdržuje zbytečnostmi a učebnici jsem prolít za 2 a půl hodinky jak nic.
Druhým krokem bylo potřeba vybrat si na čem se vlastně budu učit. Po dlouhém (několika denním) bádání jsem se rozhod. Bude to MUD. Vždycky jsem si chtěl napsat svůj server (čehokoli) a poznáním Linuxu jsem poznal i MUDy, které se mi velmi líbily. Bohužel, zas tak dobře s angličtinou na tom nejsem, takže pro mě prakticky všechny vypadly. Mám rád startrek a tak vůbec obecně scifi. Proto můj MUD bude startrekovský. Fanouškovská základna je myslím dost solidní, takže když se to proflákne, mohl by tam i někdo chodit:)
Vytvoření naslouchadla bylo v pythonu hračkou. Sice v manuálu moc příkladů není, ale na tohle zrovna byl. Další problém bylo několik připojení najednou. To jsem nakonec vyřešil multithreadingen. Vytvoření nového threadu je v pythonu hračkou. Nakonec jsem stál před rozhodnutím jestli SQLite nebo MySQL. MySQL nakonec vyhrálo díky správě. O připojení k MySQL 5.1 se bez problémů stará MySQLdb. Knihovna samotná mi moc nestačila, tak jsem si našel perfektní návod jak sní pracovat:) .
Až dodělám MUD (jestli ho dodělám:)) tak konečně naprogramuju nějakej pořádnej jednoduchej slovník jako míval PC translator 2003, kterej jsem si nemoh vynachválit.
Tiskni
Sdílej:
Tak lehčí by to asi nebylo, ale vypadá to hodně hustě :)
Nevím v čem by měl být problém s češtinou. Mě jede v telnetu v pohodě. Přinejhorším napíšu nějakej odstraňovač diakritiky.