Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Vždycky když jsem se učil novej jazyk tak to bylo kvůli něčemu. Táta chtěl databázi revizí tak mi nezbývalo nic jiného, než ho donutit koupit mi C++ za 21 dní a na builder.cz nastudovat winapi.
Teď jsem se ovšem dostal do zvláštní situace. Byl jsem týden nemocný, práce bylo po málu, moje projekty mě nebavily, na školu dlabu už roky, v Linuxu už mi nic nechybí a není co nastavovat, takže bylo rozhodnuto. Kouknu se co to je vlastně Python.
První šok byla pro mě syntaxe. Takové pochybné odsazování, dvojtečky a bůh ví co ještě. Po deseti řádcích kódu jsem si, ale natolik zvyknul, že jsem začal zavrhovat syntaxi ala C/C++. Ze seriálu tady na abclinuxu.cz jsem toho moc nevyčet, chyběly tam základní informace o objektech, modulech, datových typech..., věřím ovšem, že se tyto věci budou probírat příště. základním kamenem tedy bylo najít nějakou učebnici, nejlépe českou. Po několika vteřinách googlování jsem našel http://vik.sh.cvut.cz/~tnt/python/tut/tut.html . Podle mě to je popsané tak pro někoho kdo už někdy v něčem programoval. O to líp pro mě, že se autor nezdržuje zbytečnostmi a učebnici jsem prolít za 2 a půl hodinky jak nic.
Druhým krokem bylo potřeba vybrat si na čem se vlastně budu učit. Po dlouhém (několika denním) bádání jsem se rozhod. Bude to MUD. Vždycky jsem si chtěl napsat svůj server (čehokoli) a poznáním Linuxu jsem poznal i MUDy, které se mi velmi líbily. Bohužel, zas tak dobře s angličtinou na tom nejsem, takže pro mě prakticky všechny vypadly. Mám rád startrek a tak vůbec obecně scifi. Proto můj MUD bude startrekovský. Fanouškovská základna je myslím dost solidní, takže když se to proflákne, mohl by tam i někdo chodit:)
Vytvoření naslouchadla bylo v pythonu hračkou. Sice v manuálu moc příkladů není, ale na tohle zrovna byl. Další problém bylo několik připojení najednou. To jsem nakonec vyřešil multithreadingen. Vytvoření nového threadu je v pythonu hračkou. Nakonec jsem stál před rozhodnutím jestli SQLite nebo MySQL. MySQL nakonec vyhrálo díky správě. O připojení k MySQL 5.1 se bez problémů stará MySQLdb. Knihovna samotná mi moc nestačila, tak jsem si našel perfektní návod jak sní pracovat:) .
Až dodělám MUD (jestli ho dodělám:)) tak konečně naprogramuju nějakej pořádnej jednoduchej slovník jako míval PC translator 2003, kterej jsem si nemoh vynachválit.
Tiskni
Sdílej:
Tak lehčí by to asi nebylo, ale vypadá to hodně hustě :)
Nevím v čem by měl být problém s češtinou. Mě jede v telnetu v pohodě. Přinejhorším napíšu nějakej odstraňovač diakritiky.