V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Už jsem sem psal, že jsem přivezl z Prahy od Vencoura starej stroj, hodil na něj xubuntu a pujčil ho na nějakej čas holkám. Dneska mě ovšem čekal menší šok.
Trvalo mi pár dní tam rozchodit síť a vůbec tam nějaký distro dostat (každý mělo svoji chybu). Všechno se mi nakonec povedlo, ICQ jelo přes LICQ, web přes Firefox a víc toho nepotřebovali. Obě tam měli svoje místo na disku a do ničeho si nekecali. Jenže jedna z nich si vymyslela že chce MS Windows a MS Office. Nebyl jsem naštvaný, ale trochu zklamaný, protože mi to dalo docela práci. Přišla k nám do pokoje a prej jestli jí to tam jeden z nás (já nebo spolubydlící) nenainstalujem. Dal jsem od toho ruce pryč ze zjevného důvodu. Bylo jich teda víc, protože si dokážu představit jaká by byla správa takovýho systému na tomto HW.
Spolubydlící se toho ochotně ujal (konečně taky něco udělal:)) a pustil instalaci. Všechno proběhlo jakž takž ok a naběhli win. Pak přišel na to že síť nejede. Stejnej problém jako u Linuxu. Chvilku googloval a já se jen koukal jak tady bezradně pobíhá. Po hodině našel, že WinXP nepodporujou ISA sběrnici a tím to skončilo. Moje několikadenní snažení je v pytli a já dal ruce pryč i od další instalace xubuntu. Až to tam nahodí tak zavedu ten jeden modul na síť a ať si stim dělaj co chtěj.
Jsem trochu rád že to s WinXP nevyšlo, ale nejsem rád, že je funkčí xubuntu v tahu. Příště se zmiňovat o stroji nebudu, mnohem víc by se mi hodil doma jako probouzedlo mého desktopu, botí hosting, odložiště dat a DNS server.
Tiskni
Sdílej:
??? To s isou slyšim prvně ... děkuju za pobavení
Zaheslovat BIOS, boot z céčka a maj po žížalkách. Aspoň na chvíli.
Jak brutální? Kdo se o to bude starat? Komu to říká pane? Ale ok, je to Tvá cesta. Taky jsem asi bejval větší "dobrák Bohouš".
Jj, držim palce.