Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Už jsem sem psal, že jsem přivezl z Prahy od Vencoura starej stroj, hodil na něj xubuntu a pujčil ho na nějakej čas holkám. Dneska mě ovšem čekal menší šok.
Trvalo mi pár dní tam rozchodit síť a vůbec tam nějaký distro dostat (každý mělo svoji chybu). Všechno se mi nakonec povedlo, ICQ jelo přes LICQ, web přes Firefox a víc toho nepotřebovali. Obě tam měli svoje místo na disku a do ničeho si nekecali. Jenže jedna z nich si vymyslela že chce MS Windows a MS Office. Nebyl jsem naštvaný, ale trochu zklamaný, protože mi to dalo docela práci. Přišla k nám do pokoje a prej jestli jí to tam jeden z nás (já nebo spolubydlící) nenainstalujem. Dal jsem od toho ruce pryč ze zjevného důvodu. Bylo jich teda víc, protože si dokážu představit jaká by byla správa takovýho systému na tomto HW.
Spolubydlící se toho ochotně ujal (konečně taky něco udělal:)) a pustil instalaci. Všechno proběhlo jakž takž ok a naběhli win. Pak přišel na to že síť nejede. Stejnej problém jako u Linuxu. Chvilku googloval a já se jen koukal jak tady bezradně pobíhá. Po hodině našel, že WinXP nepodporujou ISA sběrnici a tím to skončilo. Moje několikadenní snažení je v pytli a já dal ruce pryč i od další instalace xubuntu. Až to tam nahodí tak zavedu ten jeden modul na síť a ať si stim dělaj co chtěj.
Jsem trochu rád že to s WinXP nevyšlo, ale nejsem rád, že je funkčí xubuntu v tahu. Příště se zmiňovat o stroji nebudu, mnohem víc by se mi hodil doma jako probouzedlo mého desktopu, botí hosting, odložiště dat a DNS server.
Tiskni
Sdílej:
??? To s isou slyšim prvně ... děkuju za pobavení
Zaheslovat BIOS, boot z céčka a maj po žížalkách. Aspoň na chvíli.
Jak brutální? Kdo se o to bude starat? Komu to říká pane? Ale ok, je to Tvá cesta. Taky jsem asi bejval větší "dobrák Bohouš".
Jj, držim palce.