Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Už jsem sem psal, že jsem přivezl z Prahy od Vencoura starej stroj, hodil na něj xubuntu a pujčil ho na nějakej čas holkám. Dneska mě ovšem čekal menší šok.
Trvalo mi pár dní tam rozchodit síť a vůbec tam nějaký distro dostat (každý mělo svoji chybu). Všechno se mi nakonec povedlo, ICQ jelo přes LICQ, web přes Firefox a víc toho nepotřebovali. Obě tam měli svoje místo na disku a do ničeho si nekecali. Jenže jedna z nich si vymyslela že chce MS Windows a MS Office. Nebyl jsem naštvaný, ale trochu zklamaný, protože mi to dalo docela práci. Přišla k nám do pokoje a prej jestli jí to tam jeden z nás (já nebo spolubydlící) nenainstalujem. Dal jsem od toho ruce pryč ze zjevného důvodu. Bylo jich teda víc, protože si dokážu představit jaká by byla správa takovýho systému na tomto HW.
Spolubydlící se toho ochotně ujal (konečně taky něco udělal:)) a pustil instalaci. Všechno proběhlo jakž takž ok a naběhli win. Pak přišel na to že síť nejede. Stejnej problém jako u Linuxu. Chvilku googloval a já se jen koukal jak tady bezradně pobíhá. Po hodině našel, že WinXP nepodporujou ISA sběrnici a tím to skončilo. Moje několikadenní snažení je v pytli a já dal ruce pryč i od další instalace xubuntu. Až to tam nahodí tak zavedu ten jeden modul na síť a ať si stim dělaj co chtěj.
Jsem trochu rád že to s WinXP nevyšlo, ale nejsem rád, že je funkčí xubuntu v tahu. Příště se zmiňovat o stroji nebudu, mnohem víc by se mi hodil doma jako probouzedlo mého desktopu, botí hosting, odložiště dat a DNS server.
Tiskni
Sdílej:
??? To s isou slyšim prvně ... děkuju za pobavení
Zaheslovat BIOS, boot z céčka a maj po žížalkách. Aspoň na chvíli.
Jak brutální? Kdo se o to bude starat? Komu to říká pane? Ale ok, je to Tvá cesta. Taky jsem asi bejval větší "dobrák Bohouš".
Jj, držim palce.