Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Už jsem sem psal, že jsem přivezl z Prahy od Vencoura starej stroj, hodil na něj xubuntu a pujčil ho na nějakej čas holkám. Dneska mě ovšem čekal menší šok.
Trvalo mi pár dní tam rozchodit síť a vůbec tam nějaký distro dostat (každý mělo svoji chybu). Všechno se mi nakonec povedlo, ICQ jelo přes LICQ, web přes Firefox a víc toho nepotřebovali. Obě tam měli svoje místo na disku a do ničeho si nekecali. Jenže jedna z nich si vymyslela že chce MS Windows a MS Office. Nebyl jsem naštvaný, ale trochu zklamaný, protože mi to dalo docela práci. Přišla k nám do pokoje a prej jestli jí to tam jeden z nás (já nebo spolubydlící) nenainstalujem. Dal jsem od toho ruce pryč ze zjevného důvodu. Bylo jich teda víc, protože si dokážu představit jaká by byla správa takovýho systému na tomto HW.
Spolubydlící se toho ochotně ujal (konečně taky něco udělal:)) a pustil instalaci. Všechno proběhlo jakž takž ok a naběhli win. Pak přišel na to že síť nejede. Stejnej problém jako u Linuxu. Chvilku googloval a já se jen koukal jak tady bezradně pobíhá. Po hodině našel, že WinXP nepodporujou ISA sběrnici a tím to skončilo. Moje několikadenní snažení je v pytli a já dal ruce pryč i od další instalace xubuntu. Až to tam nahodí tak zavedu ten jeden modul na síť a ať si stim dělaj co chtěj.
Jsem trochu rád že to s WinXP nevyšlo, ale nejsem rád, že je funkčí xubuntu v tahu. Příště se zmiňovat o stroji nebudu, mnohem víc by se mi hodil doma jako probouzedlo mého desktopu, botí hosting, odložiště dat a DNS server.
Tiskni
Sdílej:
??? To s isou slyšim prvně ... děkuju za pobavení
Zaheslovat BIOS, boot z céčka a maj po žížalkách. Aspoň na chvíli.
Jak brutální? Kdo se o to bude starat? Komu to říká pane? Ale ok, je to Tvá cesta. Taky jsem asi bejval větší "dobrák Bohouš".
Jj, držim palce.