Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Přechod z jedné věci, kterou znám na věc, kterou neznám je komplikovaný, vydlážděný problémy a předsudky. Já osobně přecházel na linux několik let. Pokusim se tedy popsat jak tento "životní krok" dělal já, náctiletý uživatel PC.
S linuxem v naší rodině začal brácha, nainstaloval red hat 6.x, který měl dokonce na nějakých lisovaných mediích. Dokopal se dokonce ke kompilaci jádra, a systém jakž takž vyladil. U linuxu nevydržel a poslední dobou mám pocit, že ho spíš zatracuje.
Dalším krokem v našem rodě jsem byl já. Šel jsem do jednoho takového bazaru jestli nemají nějakou distribuci. Vrazily mi red hat 7 na 4 mediích 50kč/jedno. Natěšený jsem přišel domů. Bylo mi asi 16 a o Linuxu jsem věděl tak možná, že má nějaké jádro, a že je zadarmo. Po dlouhém testování jsem odpálil asi 5 instalací a po týdnu jsem snažení vzdal. Windowsy vyhrály.
Vlaštovka č.2 byla ve formě Slackwaru. Bylo mi 18. O linuxu jsem za tu dobu dost přečet, ale neodhodlal jsem se ty 2 roky ho zkusit. Myšlenka otevřeného systému se mi líbila a nějakej ten čas jsem dělal už v PHP a C++. Slack mi přišel jako dobrá volba, protože někde v diskuzi jsem se dočetl, že je vhodný pro začátečníky, protože nemá moc klikacích fičurek. Jako správný kluk jsem stylem pokus omyl likvidoval jednu instalaci za druhou, dokud se mi nepodařilo rozchodit systém i s TV kartou. Linux se mi líbil, ale poslední překážkou byly disky. Všechny jsme měl na NTFS a čtení mi rozhodně nestačilo. Nahrávání z TV jsem nerozjel do dnes a ani to už nějak moc nepotřebuju. Nakonec ovšem zase vyhrály winy kvůli té TV :(
Jednou ráno jsem se probudil s tim, že si zase toho tučňáka zkusím nainstalit. Všechno proběhlo OK a po vyřešení několika problémů jsme měl zase funkční systém. Podotýkám, že se mi v žádné instalaci nepodařilo rozjet apache, mysql a PHP, které jsme potřeboval k životu. Linux nešek z disku, ale už jsem se do něj nepřihlásil. Winy zase vyhrály.
Osudným pro Winy se stal leden letošního roku. Stejně jako teď mi bylo 19. V lednu se začal šířit spyware nevídanou rychlosti, a i když jsem používal firefox a dával si bacha kam lezu a co otevírám tak jsem něco chytil. Mám pocit, že to má táta pořád na svym booku. 2 instalace winů lehly během 2 týdnů. Pravda, za jeden pád mohl sám, ale za ten druhej ne a ani nevím proč k tomu došlo. Nabootoval jsem do Linuxu, zachránil co se dalo. Nainstalil ho znova, abych měl čistý systém, vypálil na DVD důležitý data z disku (10DVD) a krom jedné události s balíčky jsme neměl nějaký problém, který bych dlouhodobě řešil. PHP, Mysql i Apache jsem rozchodil a po objevení co umí KDE a příkazová řádka bych se už na Winy nevrátil.
Na disku mám teď z nepochopitelnýho důvodu 65GB volnýho místa. To se mi na winech nestalo. Je pravda, že tam byly hry, ale to bylo maximálně 5-10GB. Systém je mnohem svižnější, mnohem lépe pracuje s pamětí. Do svý 512tky teď nacpu GIMP a Quanta plus. Na winech byl Photoshop + HomeSite nebo PsPad nemyslitelná kombinace. Všechno mi příjde komfortnější a variabilnější. Po letech jsem konečně s mým PC spokojený :)
Tiskni
Sdílej: