Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Přechod z jedné věci, kterou znám na věc, kterou neznám je komplikovaný, vydlážděný problémy a předsudky. Já osobně přecházel na linux několik let. Pokusim se tedy popsat jak tento "životní krok" dělal já, náctiletý uživatel PC.
S linuxem v naší rodině začal brácha, nainstaloval red hat 6.x, který měl dokonce na nějakých lisovaných mediích. Dokopal se dokonce ke kompilaci jádra, a systém jakž takž vyladil. U linuxu nevydržel a poslední dobou mám pocit, že ho spíš zatracuje.
Dalším krokem v našem rodě jsem byl já. Šel jsem do jednoho takového bazaru jestli nemají nějakou distribuci. Vrazily mi red hat 7 na 4 mediích 50kč/jedno. Natěšený jsem přišel domů. Bylo mi asi 16 a o Linuxu jsem věděl tak možná, že má nějaké jádro, a že je zadarmo. Po dlouhém testování jsem odpálil asi 5 instalací a po týdnu jsem snažení vzdal. Windowsy vyhrály.
Vlaštovka č.2 byla ve formě Slackwaru. Bylo mi 18. O linuxu jsem za tu dobu dost přečet, ale neodhodlal jsem se ty 2 roky ho zkusit. Myšlenka otevřeného systému se mi líbila a nějakej ten čas jsem dělal už v PHP a C++. Slack mi přišel jako dobrá volba, protože někde v diskuzi jsem se dočetl, že je vhodný pro začátečníky, protože nemá moc klikacích fičurek. Jako správný kluk jsem stylem pokus omyl likvidoval jednu instalaci za druhou, dokud se mi nepodařilo rozchodit systém i s TV kartou. Linux se mi líbil, ale poslední překážkou byly disky. Všechny jsme měl na NTFS a čtení mi rozhodně nestačilo. Nahrávání z TV jsem nerozjel do dnes a ani to už nějak moc nepotřebuju. Nakonec ovšem zase vyhrály winy kvůli té TV :(
Jednou ráno jsem se probudil s tim, že si zase toho tučňáka zkusím nainstalit. Všechno proběhlo OK a po vyřešení několika problémů jsme měl zase funkční systém. Podotýkám, že se mi v žádné instalaci nepodařilo rozjet apache, mysql a PHP, které jsme potřeboval k životu. Linux nešek z disku, ale už jsem se do něj nepřihlásil. Winy zase vyhrály.
Osudným pro Winy se stal leden letošního roku. Stejně jako teď mi bylo 19. V lednu se začal šířit spyware nevídanou rychlosti, a i když jsem používal firefox a dával si bacha kam lezu a co otevírám tak jsem něco chytil. Mám pocit, že to má táta pořád na svym booku. 2 instalace winů lehly během 2 týdnů. Pravda, za jeden pád mohl sám, ale za ten druhej ne a ani nevím proč k tomu došlo. Nabootoval jsem do Linuxu, zachránil co se dalo. Nainstalil ho znova, abych měl čistý systém, vypálil na DVD důležitý data z disku (10DVD) a krom jedné události s balíčky jsme neměl nějaký problém, který bych dlouhodobě řešil. PHP, Mysql i Apache jsem rozchodil a po objevení co umí KDE a příkazová řádka bych se už na Winy nevrátil.
Na disku mám teď z nepochopitelnýho důvodu 65GB volnýho místa. To se mi na winech nestalo. Je pravda, že tam byly hry, ale to bylo maximálně 5-10GB. Systém je mnohem svižnější, mnohem lépe pracuje s pamětí. Do svý 512tky teď nacpu GIMP a Quanta plus. Na winech byl Photoshop + HomeSite nebo PsPad nemyslitelná kombinace. Všechno mi příjde komfortnější a variabilnější. Po letech jsem konečně s mým PC spokojený :)
Tiskni
Sdílej: