Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Přechod z jedné věci, kterou znám na věc, kterou neznám je komplikovaný, vydlážděný problémy a předsudky. Já osobně přecházel na linux několik let. Pokusim se tedy popsat jak tento "životní krok" dělal já, náctiletý uživatel PC.
S linuxem v naší rodině začal brácha, nainstaloval red hat 6.x, který měl dokonce na nějakých lisovaných mediích. Dokopal se dokonce ke kompilaci jádra, a systém jakž takž vyladil. U linuxu nevydržel a poslední dobou mám pocit, že ho spíš zatracuje.
Dalším krokem v našem rodě jsem byl já. Šel jsem do jednoho takového bazaru jestli nemají nějakou distribuci. Vrazily mi red hat 7 na 4 mediích 50kč/jedno. Natěšený jsem přišel domů. Bylo mi asi 16 a o Linuxu jsem věděl tak možná, že má nějaké jádro, a že je zadarmo. Po dlouhém testování jsem odpálil asi 5 instalací a po týdnu jsem snažení vzdal. Windowsy vyhrály.
Vlaštovka č.2 byla ve formě Slackwaru. Bylo mi 18. O linuxu jsem za tu dobu dost přečet, ale neodhodlal jsem se ty 2 roky ho zkusit. Myšlenka otevřeného systému se mi líbila a nějakej ten čas jsem dělal už v PHP a C++. Slack mi přišel jako dobrá volba, protože někde v diskuzi jsem se dočetl, že je vhodný pro začátečníky, protože nemá moc klikacích fičurek. Jako správný kluk jsem stylem pokus omyl likvidoval jednu instalaci za druhou, dokud se mi nepodařilo rozchodit systém i s TV kartou. Linux se mi líbil, ale poslední překážkou byly disky. Všechny jsme měl na NTFS a čtení mi rozhodně nestačilo. Nahrávání z TV jsem nerozjel do dnes a ani to už nějak moc nepotřebuju. Nakonec ovšem zase vyhrály winy kvůli té TV :(
Jednou ráno jsem se probudil s tim, že si zase toho tučňáka zkusím nainstalit. Všechno proběhlo OK a po vyřešení několika problémů jsme měl zase funkční systém. Podotýkám, že se mi v žádné instalaci nepodařilo rozjet apache, mysql a PHP, které jsme potřeboval k životu. Linux nešek z disku, ale už jsem se do něj nepřihlásil. Winy zase vyhrály.
Osudným pro Winy se stal leden letošního roku. Stejně jako teď mi bylo 19. V lednu se začal šířit spyware nevídanou rychlosti, a i když jsem používal firefox a dával si bacha kam lezu a co otevírám tak jsem něco chytil. Mám pocit, že to má táta pořád na svym booku. 2 instalace winů lehly během 2 týdnů. Pravda, za jeden pád mohl sám, ale za ten druhej ne a ani nevím proč k tomu došlo. Nabootoval jsem do Linuxu, zachránil co se dalo. Nainstalil ho znova, abych měl čistý systém, vypálil na DVD důležitý data z disku (10DVD) a krom jedné události s balíčky jsme neměl nějaký problém, který bych dlouhodobě řešil. PHP, Mysql i Apache jsem rozchodil a po objevení co umí KDE a příkazová řádka bych se už na Winy nevrátil.
Na disku mám teď z nepochopitelnýho důvodu 65GB volnýho místa. To se mi na winech nestalo. Je pravda, že tam byly hry, ale to bylo maximálně 5-10GB. Systém je mnohem svižnější, mnohem lépe pracuje s pamětí. Do svý 512tky teď nacpu GIMP a Quanta plus. Na winech byl Photoshop + HomeSite nebo PsPad nemyslitelná kombinace. Všechno mi příjde komfortnější a variabilnější. Po letech jsem konečně s mým PC spokojený :)
Tiskni
Sdílej: