Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už jsem psal o tom jak jsme s kámošem asi 14 dní zpátky dávali dokupy jeho IBMko. Instalační proces měl ale několik vad nad kterýma jsem dlouho přemýšlel a dneska mě při jedné diskusi napadlo u jedné těch vad proč tomu tak je.
Ale od začátku. IBM obešlo celej ten win balast a udělalo si na disku partišnu se svym programem kterej se stará o různá nastavení notebooku a mimo toho také o opravu kusu windows nebo jeho přeinstalování. Jelikož byl systém ve stavu že byl rád že nabootoval, kliknutli jsme na reinstalaci. Po odklikání pár dialogů to začalo kopírovat. Pak se to restartlo, nabootovalo do nových win a začal proces, který mi hlava nebrala. Místo toho, aby všechno už měli připravený v tý instalaci tak to začalo instalovat všechny ovladače a software do těch nových win. mělo to tam asi 6-8 bodů, který se musej vykonat a po čtyřech z nich to udělalo reboot. A nakonec to nejlepší.. když se všechno nainstalovalo tak to začalo převádět FAT32 na NTFS.
O tom převodním programu skoro nic nevim, ale když v celym systému nejdou nastavit práva tak to asi moc čistý nebude. Dlouho jsem přemejšlel, proč to taková firma jako je IBM nedotáhne do konce. Proč ovladače nestrčí rovnou do tý instalace a proč se neinstaluje rovnou do NTFS. To první bude asi jednoduše lenost vývojářů. Prostě hoděj jednu verzi toho jejich softwaru do každýho notebooku a jediný co tam změní je seznam ovladačů co se mají nainstalovat. To druhý, ač to je jen můj odhad, bude kvůli licenční politice velkého Billa. Prostě IBMku nedal specifikace NTFS a tím znehodnotil všechny instalace win na noteboocích IBM. Jeho super user-friedly systém si klacky pod nohy hází sám :)
Tiskni
Sdílej:
Co to? To IBMko umožňovalo přece vytvořit zálohu woken, na 3 média, u mne dvd, čili obnova je relativně snadná, jen drobet časově zdlouhavá.
Ok, když to u sebe nemáte, zkuste ještě hledat na netu.