Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Poslední dva dny mi přinesly 2 překvapení. Jedno mělo něco společného s novým uživatelem Linuxu a druhé něco s mým Kubuntem.
Včera mi zvoní telefon, tak ho chvíly hledám (moc ho nepoužívám) a když ho zvednu tak na druhé straně kámoš, že má problémy s Win. Říkal jsem mu, že mu s tim asi nebudu moct schopnej pomoct, ale ať se staví. Problém byl ten, že všechny programy v program files nebyly přístupný ani od uživatele ani od správce. Jako by tomu chyběli práva. Po asi hodině a půl, když už si s tim nevěděli rady ani lidi z ubuntu@chat.linjab.net jsme zálohovali všechno důležité ke mě na disk a spustili utilitku od IBM (Je to nějakej thinkpad) na opravu systému. Tam stačilo zakliknout opravu a že chceme novej systém a bylo. Instalovalo se to tak hodinku a asi 5x resetovalo, ale systém byl úplně ready (bod pro IBM). Jenže... vedle toho booka stál můj book s Kubuntem. Jsem tam různě pobíhal a kámoš si stim hrál. Když jsem si všim, že ho to zaujalo tak jsem mu tam ještě pustil Beryla. Chvilku jsme o tom kecali a zaujalo ho to natolik, že chce dualboot s Kubuntem. Nejdůležitější pro něj je, aby byl systém odolný proti virům což Windows na kolejní sití a různých jiných LAN nemají nejvychytanější. Takže ve čtvrtek jdeme na to :)
K druhému překvapení jsem se dostal sám a omylem :) Můj notebook vydrží na baterky něco kolem 3 hodin. Nicméně včera jsem se dostal náhodou k diskusi tady na ABC kolem Asusu, kde se probírala spotřeba notebooku. Tam měli někteří problém, že ve Win byla spotřeba 13W a v Linuxu 18W. Tak jsem začal zjišťovat kde se to měří a nakonec jsem to našel v /proc/acpi/battery/X/state. Pomalu jsem přeměřoval různé stupně svícení LCD, wifi, BT a tak. Také jsem v té diskusi našel laptop_mode což mi trochu chybělo a jsem moc happy že o tom vím:) Když jsem všechno schodil na minimum dostal jsem notebook na nějakejch 10.8W což je víc než super. S touto spotřebou mi KDE začalo ukazovat o půl hodiny déle. Vůbec jsem si neuvědomil, že wifi a bluetooth mají dohromady asi 200mA což je nějaká pětina-šestina celkové spotřeby. Zase jsem se svým notebookem a Kubuntem o kousek radši :)
Tiskni
Sdílej:
Zkusil bych neco takového
echo 1 > /proc/sys/vm/laptop_mode