Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Poslední dva dny mi přinesly 2 překvapení. Jedno mělo něco společného s novým uživatelem Linuxu a druhé něco s mým Kubuntem.
Včera mi zvoní telefon, tak ho chvíly hledám (moc ho nepoužívám) a když ho zvednu tak na druhé straně kámoš, že má problémy s Win. Říkal jsem mu, že mu s tim asi nebudu moct schopnej pomoct, ale ať se staví. Problém byl ten, že všechny programy v program files nebyly přístupný ani od uživatele ani od správce. Jako by tomu chyběli práva. Po asi hodině a půl, když už si s tim nevěděli rady ani lidi z ubuntu@chat.linjab.net jsme zálohovali všechno důležité ke mě na disk a spustili utilitku od IBM (Je to nějakej thinkpad) na opravu systému. Tam stačilo zakliknout opravu a že chceme novej systém a bylo. Instalovalo se to tak hodinku a asi 5x resetovalo, ale systém byl úplně ready (bod pro IBM). Jenže... vedle toho booka stál můj book s Kubuntem. Jsem tam různě pobíhal a kámoš si stim hrál. Když jsem si všim, že ho to zaujalo tak jsem mu tam ještě pustil Beryla. Chvilku jsme o tom kecali a zaujalo ho to natolik, že chce dualboot s Kubuntem. Nejdůležitější pro něj je, aby byl systém odolný proti virům což Windows na kolejní sití a různých jiných LAN nemají nejvychytanější. Takže ve čtvrtek jdeme na to :)
K druhému překvapení jsem se dostal sám a omylem :) Můj notebook vydrží na baterky něco kolem 3 hodin. Nicméně včera jsem se dostal náhodou k diskusi tady na ABC kolem Asusu, kde se probírala spotřeba notebooku. Tam měli někteří problém, že ve Win byla spotřeba 13W a v Linuxu 18W. Tak jsem začal zjišťovat kde se to měří a nakonec jsem to našel v /proc/acpi/battery/X/state. Pomalu jsem přeměřoval různé stupně svícení LCD, wifi, BT a tak. Také jsem v té diskusi našel laptop_mode což mi trochu chybělo a jsem moc happy že o tom vím:) Když jsem všechno schodil na minimum dostal jsem notebook na nějakejch 10.8W což je víc než super. S touto spotřebou mi KDE začalo ukazovat o půl hodiny déle. Vůbec jsem si neuvědomil, že wifi a bluetooth mají dohromady asi 200mA což je nějaká pětina-šestina celkové spotřeby. Zase jsem se svým notebookem a Kubuntem o kousek radši :)
Tiskni
Sdílej:
Zkusil bych neco takového
echo 1 > /proc/sys/vm/laptop_mode