Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Poslední dva dny mi přinesly 2 překvapení. Jedno mělo něco společného s novým uživatelem Linuxu a druhé něco s mým Kubuntem.
Včera mi zvoní telefon, tak ho chvíly hledám (moc ho nepoužívám) a když ho zvednu tak na druhé straně kámoš, že má problémy s Win. Říkal jsem mu, že mu s tim asi nebudu moct schopnej pomoct, ale ať se staví. Problém byl ten, že všechny programy v program files nebyly přístupný ani od uživatele ani od správce. Jako by tomu chyběli práva. Po asi hodině a půl, když už si s tim nevěděli rady ani lidi z ubuntu@chat.linjab.net jsme zálohovali všechno důležité ke mě na disk a spustili utilitku od IBM (Je to nějakej thinkpad) na opravu systému. Tam stačilo zakliknout opravu a že chceme novej systém a bylo. Instalovalo se to tak hodinku a asi 5x resetovalo, ale systém byl úplně ready (bod pro IBM). Jenže... vedle toho booka stál můj book s Kubuntem. Jsem tam různě pobíhal a kámoš si stim hrál. Když jsem si všim, že ho to zaujalo tak jsem mu tam ještě pustil Beryla. Chvilku jsme o tom kecali a zaujalo ho to natolik, že chce dualboot s Kubuntem. Nejdůležitější pro něj je, aby byl systém odolný proti virům což Windows na kolejní sití a různých jiných LAN nemají nejvychytanější. Takže ve čtvrtek jdeme na to :)
K druhému překvapení jsem se dostal sám a omylem :) Můj notebook vydrží na baterky něco kolem 3 hodin. Nicméně včera jsem se dostal náhodou k diskusi tady na ABC kolem Asusu, kde se probírala spotřeba notebooku. Tam měli někteří problém, že ve Win byla spotřeba 13W a v Linuxu 18W. Tak jsem začal zjišťovat kde se to měří a nakonec jsem to našel v /proc/acpi/battery/X/state. Pomalu jsem přeměřoval různé stupně svícení LCD, wifi, BT a tak. Také jsem v té diskusi našel laptop_mode což mi trochu chybělo a jsem moc happy že o tom vím:) Když jsem všechno schodil na minimum dostal jsem notebook na nějakejch 10.8W což je víc než super. S touto spotřebou mi KDE začalo ukazovat o půl hodiny déle. Vůbec jsem si neuvědomil, že wifi a bluetooth mají dohromady asi 200mA což je nějaká pětina-šestina celkové spotřeby. Zase jsem se svým notebookem a Kubuntem o kousek radši :)
Tiskni
Sdílej:
Zkusil bych neco takového
echo 1 > /proc/sys/vm/laptop_mode