Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak mi o víkendu odešel telefon. Repráček už nedělal co má, a i když by jeho výměna nebyla nákladná, tak jsem se rozhod si koupit nový telefon a nahradit s ním svoji dosavadní M35i.
Volám šéfoj jestli němá zrovna nějakej telefon po ruce, který by chtěl prodat. Říká, že jo, a protože mi ještě dlužil trochu peněz tak jsem si pro něj zajel. Je to taková pěkná T610tka. Vypadal hezky, funguje (až na pofidérní joystic, kámoš má stejný problém, tak to moc neřeším, není to nic hrozného). Seznámen s tímto telefonem už z dřívějška, jsem se těšil hlavně na podporu javy. Hrozně rád hraju tyhle malinký hry na záchodě :) To ale vyžadovalo rozchodit bluetooth na linuxu.
Jsem "líná mrcha" a tak jsem šáh po balíčcích BlueZ. Věděl jsem, že jsou staršího data, ale říkal jsem si, že to bude ok. Po deseti dnech jsem resetoval PC, kvůli podpoře bluetooth v jádru a šel jsem vyzkoušet BlueZ. BlueZ fungovalo jak mělo, tak jsem začal hledat nějakou tu podpůrnou aplikaci pro KDE. Kdebluetooth vypadalo celkem v pohodě. To jsem si pro změnu zkompiloval. Nahodím a ono nic, nejdřív hlásí špatné nastavení class, které rázem měním a pak už jen při spuštění okmažitě spadne. 2 hodiny jak magor zkouším různý kombinace. Už podezřívám i kdebluetooth. Pak si řeknu, že odinstaluju balíčky a zkompiluju si BlueZ sám. Za 10 minut to všechno jelo. Díky své blbosti jsem tak zabil 2 hodiny, které jsem moch využít mnohem účelněji.
A co z toho nakonec vyplývá? Linux není složitej ani těžkej na obsluhu, je jen jinej a kdo si jednou projde jeho procesem instalace a konfigurace tak už příště pujde na jistotu jako ve winech.
Na winech mi dala instalace bluetooth celý den a nikdy to pořádně nefungovalo. Občas to nenašlo telefon, občas telefon nenašel PC a podobný problémy. S novou verzí softu a ovladačů to bylo lepší, ale pořád to nebylo ono.
Tiskni
Sdílej: