Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tak mi o víkendu odešel telefon. Repráček už nedělal co má, a i když by jeho výměna nebyla nákladná, tak jsem se rozhod si koupit nový telefon a nahradit s ním svoji dosavadní M35i.
Volám šéfoj jestli němá zrovna nějakej telefon po ruce, který by chtěl prodat. Říká, že jo, a protože mi ještě dlužil trochu peněz tak jsem si pro něj zajel. Je to taková pěkná T610tka. Vypadal hezky, funguje (až na pofidérní joystic, kámoš má stejný problém, tak to moc neřeším, není to nic hrozného). Seznámen s tímto telefonem už z dřívějška, jsem se těšil hlavně na podporu javy. Hrozně rád hraju tyhle malinký hry na záchodě :) To ale vyžadovalo rozchodit bluetooth na linuxu.
Jsem "líná mrcha" a tak jsem šáh po balíčcích BlueZ. Věděl jsem, že jsou staršího data, ale říkal jsem si, že to bude ok. Po deseti dnech jsem resetoval PC, kvůli podpoře bluetooth v jádru a šel jsem vyzkoušet BlueZ. BlueZ fungovalo jak mělo, tak jsem začal hledat nějakou tu podpůrnou aplikaci pro KDE. Kdebluetooth vypadalo celkem v pohodě. To jsem si pro změnu zkompiloval. Nahodím a ono nic, nejdřív hlásí špatné nastavení class, které rázem měním a pak už jen při spuštění okmažitě spadne. 2 hodiny jak magor zkouším různý kombinace. Už podezřívám i kdebluetooth. Pak si řeknu, že odinstaluju balíčky a zkompiluju si BlueZ sám. Za 10 minut to všechno jelo. Díky své blbosti jsem tak zabil 2 hodiny, které jsem moch využít mnohem účelněji.
A co z toho nakonec vyplývá? Linux není složitej ani těžkej na obsluhu, je jen jinej a kdo si jednou projde jeho procesem instalace a konfigurace tak už příště pujde na jistotu jako ve winech.
Na winech mi dala instalace bluetooth celý den a nikdy to pořádně nefungovalo. Občas to nenašlo telefon, občas telefon nenašel PC a podobný problémy. S novou verzí softu a ovladačů to bylo lepší, ale pořád to nebylo ono.
Tiskni
Sdílej: