Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Tak mi o víkendu odešel telefon. Repráček už nedělal co má, a i když by jeho výměna nebyla nákladná, tak jsem se rozhod si koupit nový telefon a nahradit s ním svoji dosavadní M35i.
Volám šéfoj jestli němá zrovna nějakej telefon po ruce, který by chtěl prodat. Říká, že jo, a protože mi ještě dlužil trochu peněz tak jsem si pro něj zajel. Je to taková pěkná T610tka. Vypadal hezky, funguje (až na pofidérní joystic, kámoš má stejný problém, tak to moc neřeším, není to nic hrozného). Seznámen s tímto telefonem už z dřívějška, jsem se těšil hlavně na podporu javy. Hrozně rád hraju tyhle malinký hry na záchodě :) To ale vyžadovalo rozchodit bluetooth na linuxu.
Jsem "líná mrcha" a tak jsem šáh po balíčcích BlueZ. Věděl jsem, že jsou staršího data, ale říkal jsem si, že to bude ok. Po deseti dnech jsem resetoval PC, kvůli podpoře bluetooth v jádru a šel jsem vyzkoušet BlueZ. BlueZ fungovalo jak mělo, tak jsem začal hledat nějakou tu podpůrnou aplikaci pro KDE. Kdebluetooth vypadalo celkem v pohodě. To jsem si pro změnu zkompiloval. Nahodím a ono nic, nejdřív hlásí špatné nastavení class, které rázem měním a pak už jen při spuštění okmažitě spadne. 2 hodiny jak magor zkouším různý kombinace. Už podezřívám i kdebluetooth. Pak si řeknu, že odinstaluju balíčky a zkompiluju si BlueZ sám. Za 10 minut to všechno jelo. Díky své blbosti jsem tak zabil 2 hodiny, které jsem moch využít mnohem účelněji.
A co z toho nakonec vyplývá? Linux není složitej ani těžkej na obsluhu, je jen jinej a kdo si jednou projde jeho procesem instalace a konfigurace tak už příště pujde na jistotu jako ve winech.
Na winech mi dala instalace bluetooth celý den a nikdy to pořádně nefungovalo. Občas to nenašlo telefon, občas telefon nenašel PC a podobný problémy. S novou verzí softu a ovladačů to bylo lepší, ale pořád to nebylo ono.
Tiskni
Sdílej: