Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Si tak jedu trolejbusem ze (snad) úspěšného zápočtu a co nevidím :)
Když jsme poprvé vešli do Pardubické MHD tak jsme strčili lístky do těch starejch cvakaček a koukali jak to nic nedělá než nám jedna hodná paní poradila, že se to má zmáčknout :) Tenkrát docela trapná situace, ale dneska už tu máme digitální odbavování lístků. Je to vcelku ok až na přemrštěné ceny (pro studenty ani ne) a fakt, že co lístek to jeden bus. To znamená, že kdo nemá časovku tak platí za každej přestup 12-14 kč. Naštěstí pro některé, ty tiskárny věčně netisknou, tak se dá s jedním lístkem objet celý město :) Občas se taky stává, že milá "hračka na tyči" nemá signál nebo řve na celej trolejbus. Má to dotykovej display a děti si moc rádi mačkají tlačítko "info" a ono jim to říká "přiložte kartu" a důchodci ještě radši na ně řvou, že to není na hraní :)
Zpátky k původní myšlence. Nastoupil jsem do busíku a průměrnej věk okamžitě klesnul pod stovku :) Rozhlížim se a co nevidím, zaseknutý terminál a v rohu krčícího se tuxe. Nejdřív jsem měl podezření, že v tom maj nějakej druh mobilních windowsů, ale vypadá to, že výrobci mají rozum a strkají do toho něco nad čim mají kontrolu. A nakonec dvě nekvalitní fotečky :)
Tiskni
Sdílej: