Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před týdnem jsem tu psal o mém pythoním projektu. Sice jsem slíbyl první verzi ve středu no, ale lepší pozdě než nikdy :)
Potřebuju otestovat svůj výtvor na lidech. Hodně věcí tam ještě chybí. Občas se setkáte s chybovou hláškou (tu mi když tak pošlete:) ). O něčem vím, o něčem zase ne. Kosmo (K only simple movie organizer) a osmo (only simple movie organizer) jsou dva prográmky, které sdílejí jednu databázi. Pro chod tedy bude potřeba MySQL. Ve vaší distribuci určitě nějakej balíček bude. Další věcí co bude potřeba je pythoní interpretr. Ten by také měl být k dispozici na většině distribucí. K připojení k databázi používám MySQLdb. Stačí nainstalit podle návodu. Poslední je PyQT. Předpokládám, že balíček pujde najít u většiny distribucí a pokud ne, tak si majitel určitě poradí :)
Program se zatím musí držet po kupě. Tedy žádný rozdělení do etc bin lib share... Takže po uvedení programu do chodu zkopírujeme obsah adresáře z archivu někam kamkoli a spustíme script install.py. Tam vyplníme 4 základní údaje o MySQL a script by se měl o všechno postarat sám. Pak už stačí jen spustit kosmo.py nebo osmo.py.
Ikonky pro odkaz v nabídce K nebo G či něco podobnýho najdete v adresáři ico. Tímto chci poděkovat Die.Soptikovi za splash screen, ikonky a web, kterej ještě musim dodělat.
Jeden screen jak to teď vypadá je tu (Kosmo). Stáhnout verzi 0.1 můžete zase odtud.
Ještě mám hodně co ladit, ale doufám, že několika denní práce nepřišla na zmar a můj prográmek si uživatele najde. Všechny exporty se ukládají do UTF8 a u XML si nejsem jistej formátem, nikdy jsem s XML nedělal nějak víc :) Taky hledám někoho kdo umí mluvit jinak než česky pro překlad do jiných jazyků. Odměnou bude řádek v seznamu autorů :)
Tiskni
Sdílej: