Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dlouho jsem si nepsal žádnej blogpost. Nebyla moc chuť, tak dneska to zkusim :)
Pyweb
Před několika týdny jsem sliboval zveřejnění pywebu. Ještě to neni, ale bude a kdo bude chtít tak už teď může dostat svnko. Stačí napsat na jabber (cx@jabber.cz), chci mít přehled o tom kdo tam leze :)
Pyweb je na tom jinak vcelku dobře. Hlavní featury jsou implementovány. Teď se naskytla komplikace kdy se tam musí zanést pár featur navíc, protože ruby to nezvládlo :) Tady prosím žádnej flame, on se k tomu dotyčný třeba vyjádří sám :) Chystáme pomalu server na kterym pyweb poběží a bude možno si tam přes webový rozhraní naklikat web. Začíná mi pomalu zkouškový a nedal jsem jeden zápočet, takže čas mě tlačí, budu se snažit, aby to co nejdřív jelo.
BTW: Kdyby někdo chtěl dělat testmana k pywebu byl bych moc rád. Nějak nezvládám testovat všechno co do toho napíšu.
Palm
Od nějakej patnácti jsem chtěl Palma. Tenkrát letěl Tungsten T a moc se mi líbil. Teď jsem viděl Tungstena T2 na aukru a pokusil jsem se ho vyhrát. Nakonec jsem musel jet pryč, ale táta přihazoval a za 2300 mi ho získal. Bylo to trochu moc (druhej den tam končil další za 1500), ale je ve vinikajícícm stavu s perfektní baterií tak se aspoň utěšuju tím :) Je to moc hezká mašinka a rozchodit na tom net přes bluetooth mi trvalo jenom 6 dní :) Mezi tím, můj dotaz na archlinux fóru vyvolal další dotazy a můžu s klidem říct, že podpora bluetooth v linuxu je dost unstable a naprosto nepředvídatelná :( Je zajímavé že stejný postup co funguje na notebooku nefunguje na desktopu, to samé připojení a párování. Je to vcelku horor a návody jsou jaksi nefunkční, takže to chce dělat jeden pokus za druhým :(
C++
Někdy kolem 16. roku života jsem se pár měsíců učil C++ (a winapi k tomu). Když jsem přešel na linux tak jsem na to ani nekouk a abych řek pravdu měl jsem z toho trochu strach. Nakonec mě k tomu donutila finanční situace a já se do toho pokusil proniknout. Dneska jsem dokončil boj s knihovnou libtar a myslím že další problémy už nebudou:)
Sputnik
A poslední bod. Před třemi lety jsem od táty k narozeninám dostal rám. Tenkrát to bylo něco. Moc lidí na kole freeride nejezdilo a tak se člověk na ulici cejtil jako že je zvláštní :) Užil jsem si na něm spoustu legrace, dokonce jsem se naučil nahazovat i levé rameno :) (Pravé jsem se naučil na předchozím rámu:)). Před nějakými osmi měsíci jsem si pořídil už fulla (mrázka, dá se najít někde v mym blogu na fotce) a sputnik šel na gauč kde zevlí do dnes. Dneska ho prodávám a myslím že mi bude chybět :(
Tiskni
Sdílej: