Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Dlouho jsem si nepsal žádnej blogpost. Nebyla moc chuť, tak dneska to zkusim :)
Pyweb
Před několika týdny jsem sliboval zveřejnění pywebu. Ještě to neni, ale bude a kdo bude chtít tak už teď může dostat svnko. Stačí napsat na jabber (cx@jabber.cz), chci mít přehled o tom kdo tam leze :)
Pyweb je na tom jinak vcelku dobře. Hlavní featury jsou implementovány. Teď se naskytla komplikace kdy se tam musí zanést pár featur navíc, protože ruby to nezvládlo :) Tady prosím žádnej flame, on se k tomu dotyčný třeba vyjádří sám :) Chystáme pomalu server na kterym pyweb poběží a bude možno si tam přes webový rozhraní naklikat web. Začíná mi pomalu zkouškový a nedal jsem jeden zápočet, takže čas mě tlačí, budu se snažit, aby to co nejdřív jelo.
BTW: Kdyby někdo chtěl dělat testmana k pywebu byl bych moc rád. Nějak nezvládám testovat všechno co do toho napíšu.
Palm
Od nějakej patnácti jsem chtěl Palma. Tenkrát letěl Tungsten T a moc se mi líbil. Teď jsem viděl Tungstena T2 na aukru a pokusil jsem se ho vyhrát. Nakonec jsem musel jet pryč, ale táta přihazoval a za 2300 mi ho získal. Bylo to trochu moc (druhej den tam končil další za 1500), ale je ve vinikajícícm stavu s perfektní baterií tak se aspoň utěšuju tím :) Je to moc hezká mašinka a rozchodit na tom net přes bluetooth mi trvalo jenom 6 dní :) Mezi tím, můj dotaz na archlinux fóru vyvolal další dotazy a můžu s klidem říct, že podpora bluetooth v linuxu je dost unstable a naprosto nepředvídatelná :( Je zajímavé že stejný postup co funguje na notebooku nefunguje na desktopu, to samé připojení a párování. Je to vcelku horor a návody jsou jaksi nefunkční, takže to chce dělat jeden pokus za druhým :(
C++
Někdy kolem 16. roku života jsem se pár měsíců učil C++ (a winapi k tomu). Když jsem přešel na linux tak jsem na to ani nekouk a abych řek pravdu měl jsem z toho trochu strach. Nakonec mě k tomu donutila finanční situace a já se do toho pokusil proniknout. Dneska jsem dokončil boj s knihovnou libtar a myslím že další problémy už nebudou:)
Sputnik
A poslední bod. Před třemi lety jsem od táty k narozeninám dostal rám. Tenkrát to bylo něco. Moc lidí na kole freeride nejezdilo a tak se člověk na ulici cejtil jako že je zvláštní :) Užil jsem si na něm spoustu legrace, dokonce jsem se naučil nahazovat i levé rameno :) (Pravé jsem se naučil na předchozím rámu:)). Před nějakými osmi měsíci jsem si pořídil už fulla (mrázka, dá se najít někde v mym blogu na fotce) a sputnik šel na gauč kde zevlí do dnes. Dneska ho prodávám a myslím že mi bude chybět :(
Tiskni
Sdílej: