Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Život programátora je těžký, nicméně tento víkend jsem na sebe pyšný. Podařilo se mi udělat jednu aplikaci a jeden nástroj, kterej mi ulehčí hodiny s... s xhtml formuláři. Taky jsem se rozhod dělat něco se svou fyzickou kondicí. Taky nám vyšel nový BitTorrent :(
Rád programuju pro komunitu, ale nesnášim programování za prachy, nebaví mě to a je to proti mému přesvědčení (protože to je většinou close-source). Jenže když si řeknu, že si můžu ještě přivydělávat natíráním okapů tak jde moje přesvědčení do pozadí a jsem tak kde jsem :) Na druhou stranu mě práce dovedla na úroveň, kdy se za svůj kód nemusím tak stydět.
Když už mám něco na práci ať už OSS nebo CloseSource tak sedím dlouhé hodiny u PC, přemýšlím, čtu abc nebo komunikuju na jabber konfeře. Za tu dobu si udělám představu o návrhu, o tom co všechno musím udělat, jak dlouho to asi bude trvat, kde najdu info, kde najdu manuály, projedu si v hlavě záludnosti a až pak se pustím do práce. V prvních hodinách vznikne většina kódu (samozřejmě podle velikosti). Vytvoří se základní postupy, které mám vždy v plánu později vylepšovat, ale nikdy to neudělám :) Pak už mě to přestává bavit. Pokud jde o OSS projekt tak se k němu třeba po týdnu vrátím a svoji práci udělám a s chutí. Pokud jde ovšem o close source pro nějakou třetí stranu tak ta na mě tlačí a tím ze mě tu chuť vysává. Jednou jsem měl to štěstí na shop. Moch jsem si dát 3 tejdny pauzu a ve výsledku byl hotov a vcelku spolehlivě fungoval. Škoda že ho pak nepoužily :(
Je mi skoro 20 a to co tu píšu je moc hezký. Jenže jak to bude za 10 let? Zůstane mi chuť něco takového dělat? Přeci jen když se ponořím do práce, tak je 5 ráno ani nemrknu. Tohle v normálním životě asi praktikovat nepůjde :(
V minulém blogpostu jsem se zmínil o mé nové aplikaci KTraf. Překvapilo mě kolik lidí to zaujalo (2:)). Pomalu se blížím do poslední fáze. Mhb (kdo zná) se mi dokonce nabídl, že udělá ubuntu balíček. Nicméně zdrojový kód je pořád dostupný. Nový screen je ### tu ###. Povšiměte si ikonky v systray, která mi dala 2 hodiny hledání :)
Co se týče nástroje. Minulý týden jsem dělal na formuláři, který má asi 50 položek. Když ho má člověk obsloužit tak u toho stráví několik hodin (možná to byla příčina mé nedávné deprese). Podařilo se mi tuto akci zjednodušit napsáním jednoduchého scriptu, který na základě několika dat o každé položce vygeneruje SQL tabulky, insert a update dotazy, ověřování chyb, vybarvování špatných položek, doplňování a nakonec i samotný formulář. Všechno pěkně srovnané a já nemusím nic dělat. Na pořádání je tento nástroj opět k dispozici.
Celou tuhle sezónu nemám vůbec štěstí na techniku (tedy kolo). Přišel jsem už o pár komponent a nakonec to odnesl rám. 14 dní jsem seděl doma na zadku. Před pár dny jsem začal sledovat jak slábnu, svaly jsou pryč a sotva vyběhnu schody. Takže odedneška běhám!!!!!
Nakonec se zmíním o novém BitTorrent klientu (na bittorrent.com). Resp jeho nové verzi 4.20.2. Rád jsem ho používal, ale teď přidaly několik featurek (graf, statistika). Je z něj naprosto nepoužitelný nástroj :( Jeho starší verze bezvadně detekovala NAT a dala se u něj nastavit pevná IP pro tracker. Teď nevidím ani zmínku o tom jestli běžím na "plný výkon" :( Takhle končí projekty :(
Tiskni
Sdílej: