Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Teď mě blog o hrátkách s win dovedl k jedné starší myšlence.
Nadpisem jsem se snažil vystihnout postoj mého bratra k čemukoli co nezná. Vystudoval 2 vejšky a teď dělá nějakej doktorát. Matka mě chce mít stenýho jako je on, abych jak vocas studoval do třiceti. To je ovšem trochu offtopic.
Když jsem před těmi třemi měsící nahodil svůj Slackware, tak jen co jsem se zmínil u sobotního oběda, sjela se na mě vlna kritiky z bráchovy strany. Že prej to není uspořádaný, že s tim budu mít problémy a že vůbec neví proč takovou blbost dělám. Moje rakce byla něco jako "Je to moje volba tak ji respektuj, taky ti nenadávám, že tam máš ty svoje okna a nejseš schopnej si odstranit to kilo chybovejch hlášek a reklam co ti naběhne po bootu.". V podobnym duchu se diskuse táhla dál, dozvěděl jsem se o sobě, že jsem idiot, magor, cvok a několik výrazů co si nepamatuji.
Pak chtěl něco vypálit, vrazil mi poškrábaný CD tak jsem to vzal přes dd a smahnul to. Moje mechanika to v klidu vzala a jeho ne(z roku snad 1999). To ovšem stačilo k tomu, aby mě obdaroval svými ironickými narážkami jak, že je ten linux sqelej. O pár dní později chtěl nakopírovat Offici. Výslovně si přál maximálně 2000, že prý jsou ty vyšší na nic. Tak jsem se vrhnul do šuplíku, který obsahuje CD důležité pro oživení PC. Našel, zkopíroval na disk, ale něco se zvrtlo a všechno mělo délku 0. Nevšim jsem si toho a poslal mu to. O chvilku později jsem se dozvěděl jak je Linux na ho*no, že ani nedokáže zkopírovat archiv z CD. Zatnul jsem zuby a zkusil to ještě jednou. Povedlo se. Kvůli němu jsem musel rozchodit FTP, protože mu nejede win sdílení, zdržoval mě, nadával mi, a když už jsem mu to udělal, ani neřek "dík". Těší mě myšlenka, že už mám uptime 21 dní bez jediného problému a on musi resetovat každejch pár hodin. Též mě těší, když mu ty jeho winy hapnout při psaní něčeho do školy.
No, ale dál. Ve škole mají ke mě všichni podobný přístup. I když většina mých spolužáků nemá ani páru o tom co to vlastně Linux je, tak se dozvídám věci, že tam nejede to a to, že linux nemá okýnka a je proto naho*no, že si nikdo nechce pamatovat příkazy atd. No, aspoň se můžu zase zasmát, když slyším "tak jsem včera zase formátoval".
Jak se pak má rozšířit systém, o kterém putují různé fámy a i lidi co dělají do výpočetní techniky ho odmítají? Jak si "tučňák" zasloužil to čím musí procházet? Proč ho lidi odmítají díky předsudkům? Jsem výjímečný, protože věřím v open source? Je "dav" tak netolerantní k odlišnostem i malým? Proč jsem idiot jen, protože mám jiný systém?
Jen doufám, že se Novellu podaří prorazit a tučňák bude něco pro všechny a ne jen pro "idioty".
Tiskni
Sdílej:
a je proto naho*no, že si nikdo nechce pamatovat příkazyNo pokud mají stejné informace o unixech, které jsem měl kolem 18-19 let já - je to strašně složité, příkazy mají i 20 parametrů - pak se jim ani nemůžu divit
man
, respektive apropos
, že?
Mimochodem já si taky spousty příkazů nepamatuji, od čeho tu mámeA online manuál k MPlayeru, lolman
, respektiveapropos
, že?
Obcas si rikam aby uz bylo zavedene skole snad se potom zvysi uroven skolstvi a doufam ze nektere predmety pujdou reklamovat a pozadovat penize zpet.No, nevím, jestli je dobré předpokládat, že samotné zavedení školného by automaticky přineslo možnost reklamovat kvalitu výuky, ať už by ta "reklamace" probíhala jakkoli. Navíc existuje akademický senát, který má dost silné slovo a který by měl kvalitní výuku požadovat. IMHO školné a kvalita výuky (co se principů týče) nemá žádnou souvislost. Když bude víc peněz, třeba i ze školného, bude se nejspíš učit na modernější výbavě a v modernějších prostorách, ale celé to bude stát na pořád stejných zažitých "pravdách". A jestli taková zažitá pravda je, že Windows je da best a všechno ostatní je sto let za opicema, tak zvýšení příjmů s tím nic neudělá (leda by šlo o větší příjmy pro někoho z vedení).
Pravda je, že je v prvním semestru na FIT.VUTBR, takže se jistá dávka inteligence při používání počítače u něj asi očekává.To jsem si taky myslel, ale potkávám tam čím dál víc lidí, kteří mě z toho omylu vyvádějí
To si zvykneš. Až začneš používat TeX, tak pro okolí budeš dement.
Výstup z TeXu je pěkný. Ano, na začátku je to trochu zdlouhavější, ale pokud si vytvoříš kostru souboru (která je pro každý další protokol stejná), tak efektivita prudce vzroste.
Nebylo to typické stáhnout 20 verzí protokolu z kolejnetuTypické? Ach jo.
FEKT ?
Hehe, vy (FIT) máte fyziku u nás (FEKT) ? Tak to vám nezávidím :o) Hlavně takové osvědčené kusy, jako Doc.Liederman, nebo vždy přijemný laboratorní dohlížitel Veverka ... na ty člověk vzpomíná dlouho.
Ale aspon si po takové výživné přednášce můžete užít něco ještě výživnějšího U Marušky---> "Mávněte si !"