Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem si poslední dva dny hrál s novou verzi kosma. Pokusím se tu zrekapitulovat co se mi podařilo udělat. Na konci prosím ještě odpovězte do ankety a vyjádřete svůj názor na věci co zde napíšu v diskusi.
Uplynulo už mnoho nocí co jsem naposledy kouknul na moje Kosmo. Můj první program pro linux. Říkal jsem si, že jsme do světa vypustil zmetka, a teď když mám trochu času a potřebuju se odreagovat tak k tomu nachvilku sednu.
První co mě iritovalo byl status bar. Trvalo mi celý večer a několik hodin odpoledne přijít na to, že QWidget získaný pomocí QWidgetFactory dědí QStatusBar. No, kdo se v tom trochu orietentuje tak ví, a třeba to i někomu pomůže. Do status baru tedy vypisuju každou akci, která se tam provede. Uživatel má teď přehled co program dělá, případně kde nastala chyba.
Dalším problémem bylo řazení. I když mi MySQL seřadí všechno jak chci, nejsem schopen z QListView zjistit co podle čeho se má řadit na základě hlaviček sloupců. Listview si teď neřadí samo, ale všechny položky jsou pevně sežazeny podle ID od největšího po nejmenší. Zatím mě nenapadá, jak by se to dalo pohodlně dořešit. Problém tedy posunuju na další verzi.
Co se mi dalšího nelíbilo bylo osmo. Chybělo tam pujčování. Zatímco Kosmo tuto věc mělo již ve verzi 0.1, osmo je pozadu a umělo jen zobrazovat filmy.
V osmu se nachází i čtvrtý nedostatek a to je špatné obsloužení vyjímek. Resp. když nastala chyba na vstupu, tak se zachytila, vypsala se chybová hláška, ale zpracování jelo pak vesele dál. Nevím jestli to je i u více případů, ale teď to všechno projedu a verze 0.2 bude od tohoto nedostatku oproštěna.
A teď proberu plán na verzi 0.3, kterou uvidíte možná až po mé matuře :) Chtěl bych doladit veškeré chyby co jsou napáchány, a o kterých ještě nevím. Vytvořím instalační script. Instalace bude možná buď pomocí balíčku nebo pomocí nakopírování do nějakého adresáře a spuštění instalačního scriptu. Další změnou bude exportovací a importovací dialog a rozšíření možností importu. Rád bych taky validoval XML formát. Import a Export hodím do jádra. Teď je součástí gui, takže osmo k těmto funkcím nemá přístup a to se mi nelíbí :)
Pokud nebudou velké komplikace s 0.3, tak v 0.4 jádro přehodím na SQLite. Nebudou komplikace při instalaci, upgradu atd. pro uživatele to bude pohodlnější. Přechod si bude moci udělat každý uživatel sám pomocí import/export dialogu. Nebudu to dávat na hrb programu. Byly by to zbytečný komplikace. Pokud si z nějakého důvodu myslíte, že je MySQL lepší tak mi to napište do diskuse. Jinak to nebudu řešit.
Poslední je otevřené. Do prázdnin bych rád vyhodil další verzi a to 0.5 a o prázdninách 0.6. V jedné z nich stoprocentně přidám možnost tisku obalu a seznamu. Obaly na všechny možný krabičky co se dají koupit. V té druhé chci přidat něco pro ty, co by si rádi uložily více informací. Chtěl bych načítat informace z IMDB nebo CSFD. Informace by se natáhly do DB u uživatele a pak už by se jen zobrazovaly v tabulce u jednotlivých filmů. Byla by zachována jednoduchost a zároveň možnost doplnit ostatní parametry filmu z databází. Co vy na to?
Tady je webpage s grafikou od Die.Soptika.
Tiskni
Sdílej:
int QListView::sortColumn () const
je možná to, co hledáš. id z db si dej do skrytého sloupce třeba a pamatuj si jaké je pořadí sloupce s jakou hlavičkou, pak sortColumn() dává jasnou odpověď, podle čeho třídíš.
doufám, že to dává smysl alespoň minimálně, anžto jsem ještě na krupici. bhýýýýý, khýýýýý, ghýýýýýý
exustio domine pravil torquemado,
a jeho kočár smrti zase jede tmou... nebo tak něco