Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Jsem si poslední dva dny hrál s novou verzi kosma. Pokusím se tu zrekapitulovat co se mi podařilo udělat. Na konci prosím ještě odpovězte do ankety a vyjádřete svůj názor na věci co zde napíšu v diskusi.
Uplynulo už mnoho nocí co jsem naposledy kouknul na moje Kosmo. Můj první program pro linux. Říkal jsem si, že jsme do světa vypustil zmetka, a teď když mám trochu času a potřebuju se odreagovat tak k tomu nachvilku sednu.
První co mě iritovalo byl status bar. Trvalo mi celý večer a několik hodin odpoledne přijít na to, že QWidget získaný pomocí QWidgetFactory dědí QStatusBar. No, kdo se v tom trochu orietentuje tak ví, a třeba to i někomu pomůže. Do status baru tedy vypisuju každou akci, která se tam provede. Uživatel má teď přehled co program dělá, případně kde nastala chyba.
Dalším problémem bylo řazení. I když mi MySQL seřadí všechno jak chci, nejsem schopen z QListView zjistit co podle čeho se má řadit na základě hlaviček sloupců. Listview si teď neřadí samo, ale všechny položky jsou pevně sežazeny podle ID od největšího po nejmenší. Zatím mě nenapadá, jak by se to dalo pohodlně dořešit. Problém tedy posunuju na další verzi.
Co se mi dalšího nelíbilo bylo osmo. Chybělo tam pujčování. Zatímco Kosmo tuto věc mělo již ve verzi 0.1, osmo je pozadu a umělo jen zobrazovat filmy.
V osmu se nachází i čtvrtý nedostatek a to je špatné obsloužení vyjímek. Resp. když nastala chyba na vstupu, tak se zachytila, vypsala se chybová hláška, ale zpracování jelo pak vesele dál. Nevím jestli to je i u více případů, ale teď to všechno projedu a verze 0.2 bude od tohoto nedostatku oproštěna.
A teď proberu plán na verzi 0.3, kterou uvidíte možná až po mé matuře :) Chtěl bych doladit veškeré chyby co jsou napáchány, a o kterých ještě nevím. Vytvořím instalační script. Instalace bude možná buď pomocí balíčku nebo pomocí nakopírování do nějakého adresáře a spuštění instalačního scriptu. Další změnou bude exportovací a importovací dialog a rozšíření možností importu. Rád bych taky validoval XML formát. Import a Export hodím do jádra. Teď je součástí gui, takže osmo k těmto funkcím nemá přístup a to se mi nelíbí :)
Pokud nebudou velké komplikace s 0.3, tak v 0.4 jádro přehodím na SQLite. Nebudou komplikace při instalaci, upgradu atd. pro uživatele to bude pohodlnější. Přechod si bude moci udělat každý uživatel sám pomocí import/export dialogu. Nebudu to dávat na hrb programu. Byly by to zbytečný komplikace. Pokud si z nějakého důvodu myslíte, že je MySQL lepší tak mi to napište do diskuse. Jinak to nebudu řešit.
Poslední je otevřené. Do prázdnin bych rád vyhodil další verzi a to 0.5 a o prázdninách 0.6. V jedné z nich stoprocentně přidám možnost tisku obalu a seznamu. Obaly na všechny možný krabičky co se dají koupit. V té druhé chci přidat něco pro ty, co by si rádi uložily více informací. Chtěl bych načítat informace z IMDB nebo CSFD. Informace by se natáhly do DB u uživatele a pak už by se jen zobrazovaly v tabulce u jednotlivých filmů. Byla by zachována jednoduchost a zároveň možnost doplnit ostatní parametry filmu z databází. Co vy na to?
Tady je webpage s grafikou od Die.Soptika.
Tiskni
Sdílej:
int QListView::sortColumn () const
je možná to, co hledáš. id z db si dej do skrytého sloupce třeba a pamatuj si jaké je pořadí sloupce s jakou hlavičkou, pak sortColumn() dává jasnou odpověď, podle čeho třídíš.
doufám, že to dává smysl alespoň minimálně, anžto jsem ještě na krupici. bhýýýýý, khýýýýý, ghýýýýýý
exustio domine pravil torquemado,
a jeho kočár smrti zase jede tmou... nebo tak něco