Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Trochu jsem postrádal na Linuxu katalog filmů, do kterého bych mohl rychle zadávat nové položky a neotravoval se s nějakými žánry, délkou atd. a taky viděl kdo kdy měl film půjčený. V rámci svého studia Pythonu jsem si řekl, že něco napíšu a pokusím se tím přispět.
Začal jsem nejdříve konsolovou verzí. Rozhodl jsem se použít MySQL, abych mohl jednoduše hodit obsah na web, případně přistupovat k datům jednoduše z jiných jazyků. Konsole verze mi trvala několik hodin, myslel jsem, že to bude horší. Pak přišel čas na gui ve qt.
O qt jsem toho moc nevěděl. Se základy mi pomohl seriál tady na abclinuxu. Naklikal jsem si v KDevelop Designeru gui. Studiem manuálu se mi podařilo ui soubor rozhejbat a ani to nebylo tak těžké. Musím uznat, že qt je navržené výborně. Metoda pokus/omyl si ze začátku vzala asi 4 hodiny. Zbytek už šel vcelku dobře.
Dneska se mi podařilo dopsat půjčování. Opravuji ještě několik chyb, ale už můžu říct, že to je použitelná aplikace. V Pythonu se neskutečně rychle programuje. Pokoušel jsem se o něco podobného na Windows ještě s WinApi. Tam mi to dalo asi 3 týdny a pak jsem to vzdal. Bylo to moc na dlouho. Uvědomuju si velkou propast mezi Pythonem C++ a qt WinApi, nicméně rejpnout si musím :) Teď se netěším na tisk. S WinApi to byl porod, aby to chodilo aspoň na w2k/xp.
Na konec sem dávám několik screenů: screen1 screen2 screen3
btw: Nechtěl by někdo nakreslit ikonky? Já nejsem moc na grafiku :( To samý, kdyby někdo myslel, že zná lepší rozmístění objektů v dialogu, bylo by fajn, kdyby to napsal do diskuze :)
Až pořeším rychlost načítání a několik dalších chyb, tak dám k dispozici zdrojáky. Volba malých SQL dotazů oproti jednomu vetšímu se nezdá moc efektivní :(
Tiskni
Sdílej: