Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Trochu jsem postrádal na Linuxu katalog filmů, do kterého bych mohl rychle zadávat nové položky a neotravoval se s nějakými žánry, délkou atd. a taky viděl kdo kdy měl film půjčený. V rámci svého studia Pythonu jsem si řekl, že něco napíšu a pokusím se tím přispět.
Začal jsem nejdříve konsolovou verzí. Rozhodl jsem se použít MySQL, abych mohl jednoduše hodit obsah na web, případně přistupovat k datům jednoduše z jiných jazyků. Konsole verze mi trvala několik hodin, myslel jsem, že to bude horší. Pak přišel čas na gui ve qt.
O qt jsem toho moc nevěděl. Se základy mi pomohl seriál tady na abclinuxu. Naklikal jsem si v KDevelop Designeru gui. Studiem manuálu se mi podařilo ui soubor rozhejbat a ani to nebylo tak těžké. Musím uznat, že qt je navržené výborně. Metoda pokus/omyl si ze začátku vzala asi 4 hodiny. Zbytek už šel vcelku dobře.
Dneska se mi podařilo dopsat půjčování. Opravuji ještě několik chyb, ale už můžu říct, že to je použitelná aplikace. V Pythonu se neskutečně rychle programuje. Pokoušel jsem se o něco podobného na Windows ještě s WinApi. Tam mi to dalo asi 3 týdny a pak jsem to vzdal. Bylo to moc na dlouho. Uvědomuju si velkou propast mezi Pythonem C++ a qt WinApi, nicméně rejpnout si musím :) Teď se netěším na tisk. S WinApi to byl porod, aby to chodilo aspoň na w2k/xp.
Na konec sem dávám několik screenů: screen1 screen2 screen3
btw: Nechtěl by někdo nakreslit ikonky? Já nejsem moc na grafiku :( To samý, kdyby někdo myslel, že zná lepší rozmístění objektů v dialogu, bylo by fajn, kdyby to napsal do diskuze :)
Až pořeším rychlost načítání a několik dalších chyb, tak dám k dispozici zdrojáky. Volba malých SQL dotazů oproti jednomu vetšímu se nezdá moc efektivní :(
Tiskni
Sdílej: