Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Dneska jsem doset ve škole k druhé třetině maturit. První je už za mnou a zbývá poslední.
Pokud někdo neví, tak praktická maturita je ověření toho co jsme se naučily v praxi. Jako student s maturitním předmětem "Výpočetní technika" jsem si moch vytáhnout elektroniku a výpočetku. Dostal jsem výpočetku a posléze obchodem Pascal (za 8051).
Musím říct, že to je úžasný jazyk. V žádném jiném jazyce nemusím psát víc znaků co se týče syntaxe jako v Pascalu. Než se dostanu k tělu cyklu tak zapomínám co jsem to vlastně chtěl odcyklovat :) Zhýčkaný Pythonem se mi povedlo vyrobit všech 8 příkladů i bez větších výkřiků do třídy. Ač se to nezdá, tak nejvíc informaci o Pascalu jsem našel na pcsvet.cz.
Zítra píšu dokumentaci. Už se nemůžu dočkat jak budu k těm miniprográmkům psát vývojový diagram. Už aby na těch školách bylo něco jinýho než ten Pascal.
S čím budu maturovat si můžete stáhnout tady.
Ještě mě trochu zarazilo, když učitel šeptal druhýmu učitely "Hele, ulož to do týhle složky, tobě se taky určitě bude někdy hodit co tady vytvořily.". Dokumentace má obsahovat čestné prohlášení, takže do něj napíšu, že si nepřeji, aby bylo dokumentu a zdrojových kódů jakkoli využíváno bez mého souhlasu. Píšu většinou programy pod GPL a nevadí mi se o ně podělit s ostatními, ale vadí mi, když někdo bude vydávat svoji práci za svou učební pomůcku. To vidím na našich skriptech. Znám lidi co je napsaly a jejich jméno tam není. Za to "pana Učitele" ano..
Tiskni
Sdílej:
když učitel šeptal druhýmu učitelyObvykle na podobné hrubky nereaguji, ale když vás tak maturanti (nebo maturantky, viz -- "naučily v praxi"
takže do něj napíšu, že si nepřeji, aby bylo dokumentu a zdrojových kódů jakkoli využíváno bez mého souhlasuTo ti bude právně naprosto k ničemu (akorát proti sobě poštveš učitele). Autorský zákon totiž říká: (§35, odst. 3) Do práva autorského také nezasahuje škola nebo školské či vzdělávací zařízení, užije-li nevýdělečně ke své vnitřní potřebě dílo vytvořené žákem nebo studentem ke splnění školních nebo studijních povinností vyplývajících z jeho právního vztahu ke škole nebo školskému či vzdělávacímu zařízení (školní dílo). Proto škola může tvé dílo klidně používat a ještě se ti smát
program Foo; uses Crt; var bar; begin writeln ('FooBar'); end.I začátečník v tom může vidět základy. Program je samovysvětlující, uses Crt - používá knihovnu Crt, var bar - proměnná bar, begin - začátek, end - konec. Ano, je to ukecané, ale taky výstižné. Navíc je z toho vidět, že program někde začíná, někde něco dělá a někde končí. Rozhodně je to jednodušší než nějaké
public static void main
, na kterém se začátečník nic nenaučí, protože je okolo toho spousta dalšího kódu, do kterého nevidí. IMHO to platí pro všechny pokusy učit začátečníky rovnou OOP.
Btw. kromě té ukecané syntaxe všechny tvé stížnosti řeší Object Pascal.
Malá ukázka jednoho příkladu z 15 na zápočet:
(define perinn-stream (letrec ((stream+ (lambda (s1 s2) (cons-stream (+ (stream-car s1) (stream-car s2)) (stream+ (stream-cdr s1) (stream-cdr s2)))))) (cons-stream 3 (cons-stream 0 (cons-stream 2 (stream+ perinn-stream (stream-cdr perinn-stream)))))))
# program obsah ctverce print "Zadejte stranu ctverce: " a = input() print "Obsah ctverce je %d" % (a*a)
program obsah_ctverce; uses crt; var a : integer; begin writeln('Zadejte stranu ctverce: '); readln(a); writeln('Obsah ctverce je ', a*a); end.
Já si myslím opak. Podle mě je lepší učit programování v několika obskurdních jazycích, které jsou k ničemu, aby byl pak absolvent donucen se sám naučit pořádný jazyk pro svou budoucí kariéru.I když, znám pár lidí, kteří se ve škole setkali v Javou a teď by v ní dělali úplně vše, jen proto, že nic jiného neumí.
Věčný to problém . Já za tento týden stihl napsal firewall skript, zabezpečit server před útokem na sshd, upravit projekt v javě a hrát si doma s linuxem. Do pátku musím zpracovat dvě měření, vybrat hardware a nebylo by špatný si vydělat nějakou tu korunu na brig. Kdy má člověk dělat, to co ho baví?