Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem se včera trochu nudil, tak jsem si řekl, že si zas napíšu nějaký scriptík v pythonu :)
V týdnu po mě chtěl známý převést avi na formát, který by mu přechroustal jeho přehrávač. Dal mi k tomu návod, abych věděl co to umí a k němu ještě jeho sbírku videí. Na to, že ta hračka stojí 11000, má disk a přehrává media všemožných formátů, tak jí chybí podpora DivX/XVid.
Řek jsem si tedy, že z těch videí udělám klasické DVD, ať se s tím nemusím otravovat. Google našel návod napsaný Davidem Watzkem tady na ABCLinuxu. Pomocí něj to šlo jak po másle :) Včera večer mě napadlo, že si udělám prográmek, kterýmu zadám cestu a formát a on to udělá za mě. Tak jsme se do toho pustil a výsledek je tu.
Pro spuštění bude potřeba Pythoní interpret. Pro machinace s videi dvdauthor,ffmpeg a pak to v čem je mkisofs. Použití je jednoduché. Spustíme mpg2dvd.py, zadáme úplnou cestu k adresáři s videi, formát videa a nakonec jméno projektu (tak bude pojmenovaný výstupní iso soubor). V adresáři s videi se nám vytvoří [jmeno_projektu].iso a to pak stačí pouze vypálit.
Asi by tam chtělo doplnit ještě několik věcí, jako třeba kapitoly. Moc se v té "video technice" nevyznám, takže příjmu jakékoli rady a nápady.
Tiskni
Sdílej:
- #pokud jsme vytvořily mpg soubory tak je taky vymažeme + #pokud jsme vytvořili mpg soubory tak je taky vymažeme