Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Připravil jsem pro Vás směsku zážitků a poznatků :)
Minulý týden v sobotu jsem si užil 150km štreku za moji slečnou a zpátky, abych obětoval týden takové malé dovolené. Byli jsme na chalupě, víceméně sami s pár zvířátky co tam lezly. Lenošil jsem poctivě celej tejden, občas jsem i kouknul na matiku, ze které mám příští týden zkoušku. Největší oporou mi byl krom slečny palmík. Jediná konexe s civilizací. O to horší pocit, když nejede GPRS, aby člověk zjistil jak se má třeba server a tak. Nakonec jsem po pár dnech zjistil, že stačilo vypnout a zapnout ( :) ) telefon a vše jelo ok. Signál byl jen před barákem a to ještě mizernej. No prostě idylka :) Den před odjezdem domů došel plyn v bombě na teplou vodu. O pár hodin později došel plyn na vaření a to už opravdu chtělo jet domů. Doma jsem vyložil náklad a vydal se na další 150km štreku, abych moji drahou polovičku odvezl do její osady. Jako na potvoru si táta vypujčil náplast z lékárničky a já jí nechal doma. Je to detail, ale mohl bych za něj třeba i zaplatit. Policajty jsem potkal dvakrát. Jednou při cestě tam, naštěstí v odchytávali v protějším pruhu a podruhý při cestě zpátky, zase v protějším pruhu :) Pro tentokrát jsem měl štěstí :) Ale musím říct, že tejden si oddechnout je nádhera.
Doma jsem naběhl hned na kompík, nainstaloval do notebooku a desktopu nové ramky (teď mám cca 750MB v každym) a jal se testování. Zrychlení jsem zpozoroval až při virtualizaci a puštěných několik konqeurorů a firefoxů najednou, všechno tak nějak odpovídalo hned po kliku a ne až za _dlouhou dobu_. Často třeba něco zkoušim v jiných distrech a přiučuju se :) Jinak používám openbox a nějaký KDE a GTK aplikačky a při bootu mám zabráno 120-150MB, při používání tak 300, takže na diskovou cache je stále dostatek prostoru. Pamět v notebooku po chvíli zápasení zapadla a nb se v pohodě rozjel a nabootil. Desktop už na tom byl hůř. 7 větráků, který do toho ženou každou sekundou hromadu prachu si vybralo svoji daň a já si neuvědomil, že sloty jsou zaprášený. Strčil jsem tam paměť a pustil kompík. Nejdřív nenabootoval a končil někde u jádra, pak najel do Xek, ale spadnul. Pak mě napadlo že prach, vyčistil jsem slotík, vrátil pamět a všechno je ok. BTW: DDRka se do těch slotů dávat šíleně, jsem myslel, že zlomím desku, doufám, že to je vlastnost jen mé desky a ne jiných.
Pak jsem se dal do rozchození automount. Je to fajn věc na NFS disky a těch tu už mám asi 7. Přidal jsem tam i sdb1 až sdg1 a cdromku ať nežeru :) Není nad pohodlí, jen nevim jak to ještě budu dělat s odmountováním flashek a cdromky. Přemýšlím, že si na to udělám nějaký klávesový zkratky a budu to mountovat do /mnt. V automountu to nechám, co kdyby se to někdy hodilo.
Mezitím jsem se pokoušel marně na archu rozjel prc-tools. Nepodařilo se mi to ani s binárkama. Chybí mi nějaký konkrétní GCCko. Na win ve virtualu pod cygwin to jelo, ale to je jako si vytírat řiť nohou. Hallo world pro palm jsem nakonec zkompiloval a spustil. Měl jsem radost :)
Nejvíc vzpůrná na instalaci se mi zatím zdá, z linux dister, opensuse. Asi jsem blbej, ale od net instu bych čekal, že bude mít nějaký zdrcadla v sobě. Stejně tak od instalačního CD1 bych neočekával, že se mě bude ptát na swap aniž by nabídnul možnost rozdělení disku. Tohle zamrzí, má to bejt distro pro blbý :(
A teď začnu psát zas novou kapitolu ... :)
Tiskni
Sdílej:
[08:08:22 root@nest marian]# eix prc * dev-lang/prc-tools Available versions: 2.3-r2 Homepage: http://prc-tools.sourceforge.net/ Description: GNU-Based Palm C++ Development Suite [08:14:55 root@nest marian]# emerge -av prc-tools These are the packages that would be merged, in order: Calculating dependencies... done! [ebuild N ] dev-lang/prc-tools-2.3-r2 54,552 kB Total: 1 package (1 new), Size of downloads: 54,552 kB Would you like to merge these packages? [Yes/No]
V archu je nefunkční PKGBUILD, teď už se mi povedlo nainstalit prc-tools z rpmka a najít SDK (na palmone webu zmizeli:( ). Už spustim i překlad, ale končim na týhle chybě:
cx@delorean:~/palm/proj/hallo$ m68k-palmos-gcc -Wall main.cpp -o main
/usr/lib/gcc-lib/m68k-palmos/2.95.3-kgpd/libgcc.a: could not read symbols: Archive has no index; run ranlib to add one
collect2: ld returned 1 exit status
Asi by to byla otázka už pro poradnu. Když spustim ten ranlib na tu knihovnu tak to proběhne, ale výsledek nikde.
Gentoo si nechám jako poslední možnost, kompilovat distro ve virtualu na to fakt nemám. Opensuse mám nainstaleno, tak to zkusim rozchodit tam. Ale dík za radu.
#!/bin/bash basedir=/media while true do mountpoint=$( dialog --stdout \ --ok-label " Mount " \ --cancel-label " Cancel " \ --extra-button --extra-label " Unmount " \ --menu "Select device to mount/unmount:\n" 0 75 0 -- \ "" refresh \ $( awk '$2 ~ "^'"$basedir"'" { print $2 ":" $1 }' \ < /etc/fstab \ | while read ln do grep -q -e "^${ln#*:} " </proc/mounts && mounted="(mounted)" || mounted="" [ -e "${ln#*:}" ] && echo ${ln%:*} ${ln#*:}$mounted done ) ) action=$? case $action in 0) if ! [ -z "$mountpoint" ] then dialog --infobox "\n Mounting $mountpoint ...\n\n" -1 -1 msg=$( mount "$mountpoint" 2>&1 ) [ $? == 0 ] && exit dialog --msgbox "Error:\n\n$msg\n\n" 0 0 fi ;; 3) if ! [ -z "$mountpoint" ] then dialog --infobox "\n Unmounting $mountpoint ...\n\n" -1 -1 msg=$( umount "$mountpoint" 2>&1 ) [ $? == 0 ] && exit dialog --msgbox "Error:\n\n$msg\n\n" 0 0 fi ;; *) #clear exit ;; esac done... a cele to pouštím v xtermu hezky uprostřed obrazovky.