Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Připravil jsem pro Vás směsku zážitků a poznatků :)
Minulý týden v sobotu jsem si užil 150km štreku za moji slečnou a zpátky, abych obětoval týden takové malé dovolené. Byli jsme na chalupě, víceméně sami s pár zvířátky co tam lezly. Lenošil jsem poctivě celej tejden, občas jsem i kouknul na matiku, ze které mám příští týden zkoušku. Největší oporou mi byl krom slečny palmík. Jediná konexe s civilizací. O to horší pocit, když nejede GPRS, aby člověk zjistil jak se má třeba server a tak. Nakonec jsem po pár dnech zjistil, že stačilo vypnout a zapnout ( :) ) telefon a vše jelo ok. Signál byl jen před barákem a to ještě mizernej. No prostě idylka :) Den před odjezdem domů došel plyn v bombě na teplou vodu. O pár hodin později došel plyn na vaření a to už opravdu chtělo jet domů. Doma jsem vyložil náklad a vydal se na další 150km štreku, abych moji drahou polovičku odvezl do její osady. Jako na potvoru si táta vypujčil náplast z lékárničky a já jí nechal doma. Je to detail, ale mohl bych za něj třeba i zaplatit. Policajty jsem potkal dvakrát. Jednou při cestě tam, naštěstí v odchytávali v protějším pruhu a podruhý při cestě zpátky, zase v protějším pruhu :) Pro tentokrát jsem měl štěstí :) Ale musím říct, že tejden si oddechnout je nádhera.
Doma jsem naběhl hned na kompík, nainstaloval do notebooku a desktopu nové ramky (teď mám cca 750MB v každym) a jal se testování. Zrychlení jsem zpozoroval až při virtualizaci a puštěných několik konqeurorů a firefoxů najednou, všechno tak nějak odpovídalo hned po kliku a ne až za _dlouhou dobu_. Často třeba něco zkoušim v jiných distrech a přiučuju se :) Jinak používám openbox a nějaký KDE a GTK aplikačky a při bootu mám zabráno 120-150MB, při používání tak 300, takže na diskovou cache je stále dostatek prostoru. Pamět v notebooku po chvíli zápasení zapadla a nb se v pohodě rozjel a nabootil. Desktop už na tom byl hůř. 7 větráků, který do toho ženou každou sekundou hromadu prachu si vybralo svoji daň a já si neuvědomil, že sloty jsou zaprášený. Strčil jsem tam paměť a pustil kompík. Nejdřív nenabootoval a končil někde u jádra, pak najel do Xek, ale spadnul. Pak mě napadlo že prach, vyčistil jsem slotík, vrátil pamět a všechno je ok. BTW: DDRka se do těch slotů dávat šíleně, jsem myslel, že zlomím desku, doufám, že to je vlastnost jen mé desky a ne jiných.
Pak jsem se dal do rozchození automount. Je to fajn věc na NFS disky a těch tu už mám asi 7. Přidal jsem tam i sdb1 až sdg1 a cdromku ať nežeru :) Není nad pohodlí, jen nevim jak to ještě budu dělat s odmountováním flashek a cdromky. Přemýšlím, že si na to udělám nějaký klávesový zkratky a budu to mountovat do /mnt. V automountu to nechám, co kdyby se to někdy hodilo.
Mezitím jsem se pokoušel marně na archu rozjel prc-tools. Nepodařilo se mi to ani s binárkama. Chybí mi nějaký konkrétní GCCko. Na win ve virtualu pod cygwin to jelo, ale to je jako si vytírat řiť nohou. Hallo world pro palm jsem nakonec zkompiloval a spustil. Měl jsem radost :)
Nejvíc vzpůrná na instalaci se mi zatím zdá, z linux dister, opensuse. Asi jsem blbej, ale od net instu bych čekal, že bude mít nějaký zdrcadla v sobě. Stejně tak od instalačního CD1 bych neočekával, že se mě bude ptát na swap aniž by nabídnul možnost rozdělení disku. Tohle zamrzí, má to bejt distro pro blbý :(
A teď začnu psát zas novou kapitolu ... :)
Tiskni
Sdílej:
[08:08:22 root@nest marian]# eix prc * dev-lang/prc-tools Available versions: 2.3-r2 Homepage: http://prc-tools.sourceforge.net/ Description: GNU-Based Palm C++ Development Suite [08:14:55 root@nest marian]# emerge -av prc-tools These are the packages that would be merged, in order: Calculating dependencies... done! [ebuild N ] dev-lang/prc-tools-2.3-r2 54,552 kB Total: 1 package (1 new), Size of downloads: 54,552 kB Would you like to merge these packages? [Yes/No]
V archu je nefunkční PKGBUILD, teď už se mi povedlo nainstalit prc-tools z rpmka a najít SDK (na palmone webu zmizeli:( ). Už spustim i překlad, ale končim na týhle chybě:
cx@delorean:~/palm/proj/hallo$ m68k-palmos-gcc -Wall main.cpp -o main
/usr/lib/gcc-lib/m68k-palmos/2.95.3-kgpd/libgcc.a: could not read symbols: Archive has no index; run ranlib to add one
collect2: ld returned 1 exit status
Asi by to byla otázka už pro poradnu. Když spustim ten ranlib na tu knihovnu tak to proběhne, ale výsledek nikde.
Gentoo si nechám jako poslední možnost, kompilovat distro ve virtualu na to fakt nemám. Opensuse mám nainstaleno, tak to zkusim rozchodit tam. Ale dík za radu.
#!/bin/bash basedir=/media while true do mountpoint=$( dialog --stdout \ --ok-label " Mount " \ --cancel-label " Cancel " \ --extra-button --extra-label " Unmount " \ --menu "Select device to mount/unmount:\n" 0 75 0 -- \ "" refresh \ $( awk '$2 ~ "^'"$basedir"'" { print $2 ":" $1 }' \ < /etc/fstab \ | while read ln do grep -q -e "^${ln#*:} " </proc/mounts && mounted="(mounted)" || mounted="" [ -e "${ln#*:}" ] && echo ${ln%:*} ${ln#*:}$mounted done ) ) action=$? case $action in 0) if ! [ -z "$mountpoint" ] then dialog --infobox "\n Mounting $mountpoint ...\n\n" -1 -1 msg=$( mount "$mountpoint" 2>&1 ) [ $? == 0 ] && exit dialog --msgbox "Error:\n\n$msg\n\n" 0 0 fi ;; 3) if ! [ -z "$mountpoint" ] then dialog --infobox "\n Unmounting $mountpoint ...\n\n" -1 -1 msg=$( umount "$mountpoint" 2>&1 ) [ $? == 0 ] && exit dialog --msgbox "Error:\n\n$msg\n\n" 0 0 fi ;; *) #clear exit ;; esac done... a cele to pouštím v xtermu hezky uprostřed obrazovky.