Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Když už ale mluvíme o trojce, chtěl jsem se podělit o celkový pocit zklamání. Máte taky pocit, že Firefox 3 nepřináší oproti dvojce prakticky nic nového? Grafika je trochu jiná (nechci říct lepší, prostě jiná), jsou tam asi tak tři malá vylepšení v GUI, je tam automaticky zapnutý nástroj, s jehož pomocí Google sleduje, kde uživatel browsí, ale to je všechno. Řada přirozených věcí, které mi chyběly ve dvojce, mi ve trojce chybí dál. Zejména:
Removing support for del.icio.us. Del.icio.us as a backend has been fraught with problems. Until they improve their API for developers it is simply too much work.
Co mi akorat opravdu silne vadi je, ze nedoplnuje texty ve formularovych prvcich. Nekde v bugzille jsem cetl, ze tam je nejaky chytak pri portovani Gecka... No, WebKit to snad spravi.On to doplňuje (v přihlašovacích polích). Problém je, že když máš někde dva účty (tzn. dvě uživ. jména), tak tam nezobrazí ani jedno jméno a je třeba ho zadat ručně. Heslo se doplní samo po přesunutí se do políčka s heslem. Ani nevím, jestli to je v Bugzille... A k zápisku: taky jsem asi před tři čtvrtě rokem přešel na Epiphany; dobrá volba.
Tiskni
Sdílej: