Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Po delší době silného experimentování s jednotlivými distribucemi a operačními systémy jsem se opět vrátil k Ubuntu.
Doposud jsem s ním neměl snad žádné problémy, když nepočítám ty mezi židlí a klávesnicí, snad až na neúnosně pomalý firefox. Jak určitě všichni zde víte, tak v novém ubuntu je firefox ve verzi 3 a to konkrétně jeho pátá betaverze. Na tom neshledávám nic závadného, ale bohužel jsem měl tu smůlu, že zrovna u mě se to projevilo docela silně.
Ze začátku jsem problém s pomalostí přisuzoval spíše než firefoxu flashi, ale to se mi nepotvrdilo ani po několika pokusech. Nejdříve jsem zkusil firefox s flashem a s ním nebyl nejmenší problém, aby se stránka, kde je třeba banner nebo něco podobného načítala i minutu a v tomto období firefox jednoduše zatuhl. Říkal jsem si, že to bude již zmiňovaným flashem, ale nebylo. Zkusil jsem flash odinstalovat a firefox se choval naprosto stejně. Zkusil jsem proto nainstalovat firefox 2 a vše jede naprosto normálně. Nicméně při hledání řešení mě do oka padl epiphany a jak to tak vypadá, tak u něj asi chvíli zůstanu. To vyhledávání integrované do adresového řádku je velice návykové
Tiskni
Sdílej:
Když už ale mluvíme o trojce, chtěl jsem se podělit o celkový pocit zklamání. Máte taky pocit, že Firefox 3 nepřináší oproti dvojce prakticky nic nového? Grafika je trochu jiná (nechci říct lepší, prostě jiná), jsou tam asi tak tři malá vylepšení v GUI, je tam automaticky zapnutý nástroj, s jehož pomocí Google sleduje, kde uživatel browsí, ale to je všechno. Řada přirozených věcí, které mi chyběly ve dvojce, mi ve trojce chybí dál. Zejména:
Removing support for del.icio.us. Del.icio.us as a backend has been fraught with problems. Until they improve their API for developers it is simply too much work.
Co mi akorat opravdu silne vadi je, ze nedoplnuje texty ve formularovych prvcich. Nekde v bugzille jsem cetl, ze tam je nejaky chytak pri portovani Gecka... No, WebKit to snad spravi.On to doplňuje (v přihlašovacích polích). Problém je, že když máš někde dva účty (tzn. dvě uživ. jména), tak tam nezobrazí ani jedno jméno a je třeba ho zadat ručně. Heslo se doplní samo po přesunutí se do políčka s heslem. Ani nevím, jestli to je v Bugzille... A k zápisku: taky jsem asi před tři čtvrtě rokem přešel na Epiphany; dobrá volba.