Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Samozřejmě si tuhle zimu už nezalyžujiJá se spíš divím, že je vůbec někdo schopný takto neuváženě zabíjet svůj volný čas.
rozumná cena, řekněme do 40-50 tis. KčHeh. A já váhal nad tím jestli si mám od Fluku koupit průmyslovou termokameru a detektor karbonových částic. Jsem fakt vůl že jsem se vůbec opovážil váhat.
Jasně, u kompu je ten čas strávený mnohem efektivněji.Jo jo :)
Jsi ještě docent nebo už přes cent?Nemyslím si, že by to nutně souviselo. Jezdím už dva roky denně 10 km na kole a jsem dost přes cent.
Myslím že to souvisí dostDost, ale ne vždy.
Já se spíš divím, že je vůbec někdo schopný takto neuváženě zabíjet svůj volný čas.
Každý má jiný způsob relaxace. Vzhledem k tomu, že při práci sedím u PC, snažím se během zimy trávit co nejvíce času na běžkách i sjezdovkách a doplňuji to plaváním v bazénu.
Heh. A já váhal nad tím jestli si mám od Fluku koupit průmyslovou termokameru a detektor karbonových částic. Jsem fakt vůl že jsem se vůbec opovážil váhat.
Jsou to dneska časy. Když jsme v devadesátých letech pořizovali termokameru Raytheon na fakultu, musela se v USA vyjednat speciální vývozní výjimka a přes jednu nadaci sehnat $50 000 od mnoha dárců.
Vzhledem k tomu, že při práci sedím u PC, snažím se během zimy trávit co nejvíce času na běžkách i sjezdovkáchTo já netvrdím, to je určitě záslužné. Teda pokud si ty lyže/běžky sám vyrobíš a fakt to bereš vážně. Jenže jít se pachtit dobrovolně na sjezdovky někam do Bavor mezi vypatlané Němce a Rakušáky…řeknu to asi tak. Pokud by mě tam nedostala rodina, tak bych tam jel maximálně s bombou kolem pasu.
Jsou to dneska časy. Když jsme v devadesátých letech pořizovali termokameru Raytheon na fakultu, musela se v USA vyjednat speciální vývozní výjimka a přes jednu nadaci sehnat $50 000 od mnoha dárců.Místo toho tady flákáš desetitisíce za blbé kusy skla, že? Jo, jo. Kde jsou ty časy.
Já se spíš divím, že je vůbec někdo schopný takto neuváženě zabíjet svůj volný čas.Někdo se toulá v lesích, že, Grunte…
Hlavně ať je brzo líp I když je pravda, že jestli teď nemůžeš nic dělat, tak můžeš alespoň fotit "na čekanou"
Na mačkání spoušťě určitě stačí i ten jeden prst. A řadit v autě ti může spolujezdec, stačí aby splňoval požadavky pro sezení na místě spolujezdce a znal dráhu řadící páky
Děkuji všem za přání k uzdravení. Trochu se bojím, že blog vyzněl jako fňukání kvůli bebíčku. Myslel jsem to ale spíše jako popis ne zcela běžné zkušenosti s horskou službou, záchrankou a nemocnicí v Bavorsku.
A co ty objektivy? Pod HW novinkami se často strhnou dlouhé diskuze o focení, megapixelech a podobně, tak jsem předpokládal, že dost návštěvníků ábíčka fotí a mohli by mi poradit.
A co ty objektivy? Pod HW novinkami se často strhnou dlouhé diskuze o focení, megapixelech a podobně, tak jsem předpokládal, že dost návštěvníků ábíčka fotí a mohli by mi poradit.
Jak píše Michal. Osobně mám 70-200 f/4 za 30tis a to je tak maximum, kam finančně dosáhnu. Trochu pokukuju po 2xtelekonvertoru, tím bych se dostal na 400 ovšem světelnost by spadla na dost na nicovatých f/8.
Osobně mám 70-200 f/4 za 30tis
To mi trochu vyrazilo dech, než jsem si uvědomil, že je řeč o stabilizované verzi. :-)