Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V poslednom období sa mi dostal pod ruky zaujímavý problém. Potrebujem bezpečne vypočítať uživateľom zadaný matematický vzorec. Problémy su hneď dva. Jednak vyhodnotiť, či vzorec vôbec je validný. (alebo teda či ide o vzorec, alebo nie - tu je tolerovaťeľné isté pochybenie) Druhý, väčší problém je bezpečnosť celého riešenia.
Tu ide hlavne o to, že zadaný reťazec nemusí byť matematický príklad. Podobne ako napríklad google rozozná vyhľadávací reťazec od príkladu. (ide o veľmi podobnú funkcionalitu) Istá dávka tolerancie v tomto smere je v poriadku. (nevadí, keď sa pokúsi príklad vypočítať, aj keď ide o inú frázu) To som vyriešil sadou regexpov - overujem použité znaky, ich kombinácie a podobne. Všeobecne sa dá povedať, že pokiaľ dostanem na vstupe príklad, tak ho rozoznám. V prípade záujmu dohodím par riadkov v pythone, ale nejde o nič extra zaujímavé.
Tu začína byť trošku problém. Na vstupe môže byť takmer čokoľvek. (predchádza len pár filtrami, ako lowercase, orezanie whitespaces a podobne) Používateľ navyše nemôže byť považovaný za dôveryhodnú osobu a môže - či už úmyselne, alebo zámerne poskytnúť nebezpečné vstupné hodnoty. (reťazec)
Pythoní eval nemôžem v tomto prípade považovať za bezpečné riešenie. Nejaké snahy o jeho secure variantu už pred nejakou dobou stroskotali. Ako riešenie sa mi ponúka spúšťanie samostatného procesu v chroote s časovým obmedzením. (v desatinách sekundy - nevadí, ak sa príklad nestihne vypočítať, vadí, ak sa bude počítať pridlho) V takom prípade zvažujem navyše použitie perlu (jeho syntax je IMHO trošku bližšia "bežnému" matematickému zápisu) plus, samozrejme, par filtrov. (konverzia na desatinnu bodku a podobne)
Otázka teda je, ako (by) ste to riešili vy? Podeľte sa o svoje nápady / skúsenosti v diskusii! Za každu radu budem vďačný.
Tiskni
Sdílej: