V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
V poslednom období sa mi dostal pod ruky zaujímavý problém. Potrebujem bezpečne vypočítať uživateľom zadaný matematický vzorec. Problémy su hneď dva. Jednak vyhodnotiť, či vzorec vôbec je validný. (alebo teda či ide o vzorec, alebo nie - tu je tolerovaťeľné isté pochybenie) Druhý, väčší problém je bezpečnosť celého riešenia.
Tu ide hlavne o to, že zadaný reťazec nemusí byť matematický príklad. Podobne ako napríklad google rozozná vyhľadávací reťazec od príkladu. (ide o veľmi podobnú funkcionalitu) Istá dávka tolerancie v tomto smere je v poriadku. (nevadí, keď sa pokúsi príklad vypočítať, aj keď ide o inú frázu) To som vyriešil sadou regexpov - overujem použité znaky, ich kombinácie a podobne. Všeobecne sa dá povedať, že pokiaľ dostanem na vstupe príklad, tak ho rozoznám. V prípade záujmu dohodím par riadkov v pythone, ale nejde o nič extra zaujímavé.
Tu začína byť trošku problém. Na vstupe môže byť takmer čokoľvek. (predchádza len pár filtrami, ako lowercase, orezanie whitespaces a podobne) Používateľ navyše nemôže byť považovaný za dôveryhodnú osobu a môže - či už úmyselne, alebo zámerne poskytnúť nebezpečné vstupné hodnoty. (reťazec)
Pythoní eval nemôžem v tomto prípade považovať za bezpečné riešenie. Nejaké snahy o jeho secure variantu už pred nejakou dobou stroskotali. Ako riešenie sa mi ponúka spúšťanie samostatného procesu v chroote s časovým obmedzením. (v desatinách sekundy - nevadí, ak sa príklad nestihne vypočítať, vadí, ak sa bude počítať pridlho) V takom prípade zvažujem navyše použitie perlu (jeho syntax je IMHO trošku bližšia "bežnému" matematickému zápisu) plus, samozrejme, par filtrov. (konverzia na desatinnu bodku a podobne)
Otázka teda je, ako (by) ste to riešili vy? Podeľte sa o svoje nápady / skúsenosti v diskusii! Za každu radu budem vďačný.
Tiskni
Sdílej: