V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
V poslední době jsem byl zatížen spoustou jiných věcí, a tak jsem svůj FatRat download manager především používal, než že bych na něm něco programoval. Před několika dny jsem se do programování zase pustil a do SVN se tak dostalo několik věcí, které postupně rýsují první vydání programu.
FatRat dostal podporu logů, HTTP/FTP přenosy mají rozpracovanou podporu zrcadel a přibyla pastička na myši (drop-box na URL).
1.0 Alpha 1
1.0 Alpha 2
Testování SVN verze se nemusíte bát (BitTorrent za funkční nepovažujte), FatRat sám používám každý den. Mějte však na paměti, že pokud budete stahovat novou SVN verzi každý den, může to poškodit vaší frontu pro stahování - v minulosti se struktura ukládaných dat změnila a ještě se rozhodně změní. Uživatelé Gentoo najdou SVN ebuild v Portage overlay Davida Watzkeho.
V současnosti jsem plně vytížen FatRatem a AbcLinuxu, ale v budoucnosti se možná objeví dva další projekty. Prvním bude CuteCat file manager, který založím, pokud mě bude nadále sr** Krusader natolik, jako mě sr** posledních několik let (nedomyšlené věci (podivné FTP&spol. přes kioslaves), absurdní chování, neuvěřitelně pomalý, atd.). Druhou věcí možná bude návrh Vlasty Otta na Knihu jízd - tu bych opět dělal v Qt 4, zatím však vše zůstává ve hvězdách. Stay tuned.
Tiskni
Sdílej:
Nepotřebuju komentáře. Nemám problém se po několika letech vrátit k vlastnímu kódu.... a na druhych kaslat, nech sa trapia, ked si chcu nieco pozmenit, ach jaj... :(
Což není pochvala, opensource kód je většinou na blití.Zjednodušil bych to na kód je většinou na blití. Rozdíl je jen v tom, že closed-source kód zas tak často číst nemůžete. Samozřejmě nezapomeňme na to magické slůvko většinou - třeba se Vám poštěstilo pracovat na vynikajících closed-source projektech, kde byl zdrojový kód bez poskrvnky. Ve srovnatelné kategorii "jednoduché nástroje pro běžné uživatele" bych dokonalost kódu neočekával ani v closed-source oblasti. Já osobně se držím takové humorné zásady - pokud svůj kód z minulého roku zhodnotím jako "žumpu", pak tento rok nebyl zbytečný :o)