Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V poslední době jsem byl zatížen spoustou jiných věcí, a tak jsem svůj FatRat download manager především používal, než že bych na něm něco programoval. Před několika dny jsem se do programování zase pustil a do SVN se tak dostalo několik věcí, které postupně rýsují první vydání programu.
FatRat dostal podporu logů, HTTP/FTP přenosy mají rozpracovanou podporu zrcadel a přibyla pastička na myši (drop-box na URL).
1.0 Alpha 1
1.0 Alpha 2
Testování SVN verze se nemusíte bát (BitTorrent za funkční nepovažujte), FatRat sám používám každý den. Mějte však na paměti, že pokud budete stahovat novou SVN verzi každý den, může to poškodit vaší frontu pro stahování - v minulosti se struktura ukládaných dat změnila a ještě se rozhodně změní. Uživatelé Gentoo najdou SVN ebuild v Portage overlay Davida Watzkeho.
V současnosti jsem plně vytížen FatRatem a AbcLinuxu, ale v budoucnosti se možná objeví dva další projekty. Prvním bude CuteCat file manager, který založím, pokud mě bude nadále sr** Krusader natolik, jako mě sr** posledních několik let (nedomyšlené věci (podivné FTP&spol. přes kioslaves), absurdní chování, neuvěřitelně pomalý, atd.). Druhou věcí možná bude návrh Vlasty Otta na Knihu jízd - tu bych opět dělal v Qt 4, zatím však vše zůstává ve hvězdách. Stay tuned.
Tiskni
Sdílej:
Nepotřebuju komentáře. Nemám problém se po několika letech vrátit k vlastnímu kódu.... a na druhych kaslat, nech sa trapia, ked si chcu nieco pozmenit, ach jaj... :(
Což není pochvala, opensource kód je většinou na blití.Zjednodušil bych to na kód je většinou na blití. Rozdíl je jen v tom, že closed-source kód zas tak často číst nemůžete. Samozřejmě nezapomeňme na to magické slůvko většinou - třeba se Vám poštěstilo pracovat na vynikajících closed-source projektech, kde byl zdrojový kód bez poskrvnky. Ve srovnatelné kategorii "jednoduché nástroje pro běžné uživatele" bych dokonalost kódu neočekával ani v closed-source oblasti. Já osobně se držím takové humorné zásady - pokud svůj kód z minulého roku zhodnotím jako "žumpu", pak tento rok nebyl zbytečný :o)