Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
/etc/zypp/locks
Ve svém oblíbeném editoru tedy otevřeme tento soubor:
sudo nano /etc/zypp/locks
A na konec souboru vložíme řádek:
solvable_arch: i586
Od této chvíle jsou všechny i586 balíky uzamčeny. V Yastu se to například projeví ikonkou "nikdy neinstalovat"
Hledám forum o Hardware. Forum, kde člověk může položit nějaký dotaz ohleně síťových prvků. Dotaz ohledně storage technologií. Například něco jako forum Storagereview.com. Ale obecně zaměřěné. Forum, kde se nevedou žabomyší války o FPS v nějaké 3.14-čovině, a nedohadují se který procesor, nebo grafika je o 5% lepší. Prostě HW forum o něčem, kde člověku poradí se stavbou nějakého stroje (Desktop, servřík, router....), a neprohání se tam jen 15-leté děti, kterým by mohl radit sám... Děkuji za nápady. Kdyby bylo v češtině, bylo by to nejlepší.
Dnes se mě můj známý zeptal, co bych mu doporučil nasadit za Linux asi na 50 počítačů v jedné malé organizaci. Nějaké zvláštní nároky na SW nejsou žádné, a vyhoví každá běžná distribuce. Odpověděl jsem mu, že nejlepší bude taková distribuce, která bude vyhovovat člověku, co se mu o to bude starat. S takovou odpovědí ovšem viditelně nebyl spokojen a dožadoval se nějaké konkrétnější odpovědi. Ani se mu nedivím. Být na jeho místě, za politicky korektní odpověď typu "vyber si tu co ti bude nejvíce vyhovovat" bych se sám do řiti nakopal, neboť neposune člověka ani o píď dál. Na metodu pokus omyl se nebudu ptát zkušenějšího kamaráda.
Včera jsem koukal na Usual Suspects jeden z nejlepších filmů co se kdy vůbec natočili. Ještě jsem neviděl film, ve kterém by tvůrci diváka tak dlouho vodili za nos a napínali jako je tento. (mimochodem první oscar pro Kevina Spaceyho) Brilantní zápletka člověku nedá ani chvíli klidu a nutí ho neustále ve filmu sledovat každý detail v marné snaze alespoň trochu se vyznat v celé té záležitosti zejména pak najít odpověď na klíčovou otázku: KDO JE KEYSER SOZE? Přestože se nakonec režisér nad divákem slituje a v posledních vteřinách filmu mu ukáže řešení celé této hádanky, mnoho otázníků zůstane. Rád bych se tedy před tím, než se na to kouknu znovu rád zeptal místních filmových znalců na pár otázek na něž možná ani ve filmu není odpověď ,ale po jednom shlédnutí se to říci nedá: