Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
/etc/zypp/locks
Ve svém oblíbeném editoru tedy otevřeme tento soubor:
sudo nano /etc/zypp/locks
A na konec souboru vložíme řádek:
solvable_arch: i586
Od této chvíle jsou všechny i586 balíky uzamčeny. V Yastu se to například projeví ikonkou "nikdy neinstalovat"
Hledám forum o Hardware. Forum, kde člověk může položit nějaký dotaz ohleně síťových prvků. Dotaz ohledně storage technologií. Například něco jako forum Storagereview.com. Ale obecně zaměřěné. Forum, kde se nevedou žabomyší války o FPS v nějaké 3.14-čovině, a nedohadují se který procesor, nebo grafika je o 5% lepší. Prostě HW forum o něčem, kde člověku poradí se stavbou nějakého stroje (Desktop, servřík, router....), a neprohání se tam jen 15-leté děti, kterým by mohl radit sám... Děkuji za nápady. Kdyby bylo v češtině, bylo by to nejlepší.
Dnes se mě můj známý zeptal, co bych mu doporučil nasadit za Linux asi na 50 počítačů v jedné malé organizaci. Nějaké zvláštní nároky na SW nejsou žádné, a vyhoví každá běžná distribuce. Odpověděl jsem mu, že nejlepší bude taková distribuce, která bude vyhovovat člověku, co se mu o to bude starat. S takovou odpovědí ovšem viditelně nebyl spokojen a dožadoval se nějaké konkrétnější odpovědi. Ani se mu nedivím. Být na jeho místě, za politicky korektní odpověď typu "vyber si tu co ti bude nejvíce vyhovovat" bych se sám do řiti nakopal, neboť neposune člověka ani o píď dál. Na metodu pokus omyl se nebudu ptát zkušenějšího kamaráda.
Včera jsem koukal na Usual Suspects jeden z nejlepších filmů co se kdy vůbec natočili. Ještě jsem neviděl film, ve kterém by tvůrci diváka tak dlouho vodili za nos a napínali jako je tento. (mimochodem první oscar pro Kevina Spaceyho) Brilantní zápletka člověku nedá ani chvíli klidu a nutí ho neustále ve filmu sledovat každý detail v marné snaze alespoň trochu se vyznat v celé té záležitosti zejména pak najít odpověď na klíčovou otázku: KDO JE KEYSER SOZE? Přestože se nakonec režisér nad divákem slituje a v posledních vteřinách filmu mu ukáže řešení celé této hádanky, mnoho otázníků zůstane. Rád bych se tedy před tím, než se na to kouknu znovu rád zeptal místních filmových znalců na pár otázek na něž možná ani ve filmu není odpověď ,ale po jednom shlédnutí se to říci nedá: