Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Strávil jsem pár dní rýpáním se v audio funkcích výše uvedeného čipu. Stejně bych si výsledky někam napsal, tak proč ne sem do blogu.
Řada věcí bude pravděpodobně shodná s VIA 8233 a 8235. Bohužel na tyto čipy není volně dostupná dokumentace, takže si řadu věcí musíme domýšlet. Autoři driveru dostali datasheety od firmy VIA, ale driver je bohužel jako ostatně téměř celý projekt alsa velice skoupý na komentáře v kódu.
Spoustu informací o tomto čipu je na webu alsy.
Pro další budu počítat s tím, že VIA je první zvukovka (tedy card 0). Nabízí následující zařízení:
První zařízení obsahuje 4 podzařízení (hw:0,0,0 až hw:0,0,3). Jde o 16-bitové stereo kanály DXS, což je jakýsi hardwarový mixer. Výstupy prvních tří se přičítají (mixují) do front kanálů zvukovky, jejich podíl se nastavuje ovládacími prvky VIA DXS0-2. Čtvrté DXS podzařízení se nezdá, že by bylo připojené někam do analogového výstupu, ale lze je pustit do SPDIF výstupu (o tom později).
Na frekvenci 44.1kHz mají kanály DXS nepříjemný hvízdavý zvuk a je slyšet, že interně velice nekvalitním algoritmem převzorkovávají na 48kHz. Tudíž pro SPDIF nejsou DXS kanály na 44.1kHz bitově věrné (bit-perfect). Při přehrávání vzorků DD nebo DTS na 44.1kHz se připojený převodník s dekodérem nechytá. 48kHz je samozřejmě OK.
Druhé zařízení má jen jedno šestikanálové podzařízení (tedy stačí označit hw:0,1). Zvládá 44.1 i 48kHz bez převzorkování, dovoluje bitově věrný SPDIF výstup. Zajímavé je, že pokud jedete na 44.1kHz a pustíte něco do jednoho z DXS zařízení, přepne se zvukovka do 48kHz a hw:0,1 se odmlčí. Po uvolnění DXS se zvuk obnoví. V režimu 48kHz to samozřejmě nedělá.
Základní deska A7V600 má pro výstup jenom jeden jack (2 kanály), ale měla by jít přepínačem "Channel Mode" přepnout do 5.1 režimu (dle výrobce i ovladače, nezkoušel jsem). Funguje to tak, kodek AD1888 (vícekanálový převodník zajišťující konverzi digitálních signálů na analog a zpět pro nahrávání) má na desce spojené vstupy line-in se surround výstupy a vstup mic-in s c/lfe výstupy. V režimu 2ch jsou ostatní výstupy ve stavu vysoké impedance (odpojené), v dalších režimech se postupně aktivují a ze vstupních jacků se tak stávají příslušné výstupy. Naštěstí datasheet pro AD1888 se na netu povaluje.
Protože mám PC připojené na domácí kino, má pro mě velký význam výstup SPDIF. Přepínačem "IEC958 Playback AC97-SPSA" si lze volit mezi:
1. výstup mixu přední kanály hw:0,1 + první tři DXS
2. c/lfe kanály hw:0,1
3. surround kanály hw:0,1
4. čtvrtý DXS, tedy hw:0,0,3
V userspace konfiguraci alsy je jako zařízení "spdif" nebo "iec958" nakonfigurován čtvrtý DXS (/usr/share/alsa/cards/VIA8237.conf). Mimochodem si všimněte, jak elegantně konfigurace alsy řeší pomocí pluginu hooks přepnutí "IEC958 Playback AC97-SPSA" na čtvrtou volbu a jeho zamčení při otevření příslušného zařízení (stejně tak při použití virtuálního zařízení surround51 přepne "Channel Mode" na 6ch, vypne všechny downmixy a vše zamkne).
Toto defaultní nastavení je OK pro signál 48kHz, při přehrávání CD nic moc, 44.1kHz DD/DTS (ne že bych jich měl tolik :) bez šance. Pro bitově věrný lze použít SPDIF hw:0,1. Aby se jeho signál nedostával i na analogový výstup (ten, připojený např. na skypová sluchátka, si schováváme pro zařízení default, obvykle první DXS hw:0,0,0), je potřeba místo front kanálů (první dva ze šestikanálu) použít další dvojice (např. surround) a "IEC958 Playback AC97-SPSA" přepnout na třetí pozici. Místo stávajícího:
VIA8237.pcm.iec958.0 { .... slave.pcm { type hw card $CARD subdevice 3 } hooks.0 { type ctl_elems hook_args [ { name "IEC958 Playback AC97-SPSA" lock true preserve true value 3 } .........
by byla drobná úprava:
VIA8237.pcm.iec958.0 { ... slave.pcm { type plug slave.pcm { type hw card $CARD device 1 subdevice 0 channels 6 } ttable.0.2 1 ttable.1.3 1 } hooks.0 { type ctl_elems hook_args [ { name "IEC958 Playback AC97-SPSA" lock true preserve true value 2 } ..........
Tedy 3. a 4. kanál druhého zařízení se namapuje na první a druhý iec958 a přepínač se přepne na třetí pozici (value 2). Takový spdif skousne všechny formáty. Samozřejmě by bylo lepší změnu udělat v .asoundrc.
Je ale nutné počítat s tím, že takto nadefinované SPDIF nelze v režimu 44.1kHz provozovat současně s analogovým výstupem (hw:0,0), protože jak jsem psal výše, DXS kanály mají "vyšší prioritu", přepnou zvukovku do 48kHz a pozastaví tak hw:0,1 běžící na 44.1kHz. Je to spíše pro "audiofily", kteří chtějí bitově věrné SPDIF 44.1kHz na via82xx.
A závěr? Snad jenom, že alsu mám rád, protože se s ní dají dělat psí kusy. A vo tom to je.
Tiskni
Sdílej:
Click HereTo Visit Our Blog