Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Téma desktopové distribuce je evergreen, nicméně v praxi to nebývá až tak jednoduché.
Na domácím PC, které využívám společně s dalšími členy rodiny, jsem donedávna měl debian testing + KDE. Naprosto mi vyhovuje, ale pro "normální" uživatele to není, případně bych musel strávit mraky času rozchozením spousty věcí (mimo jiné automatická detekce USB disků, funkční přehrávání všech možných videí z prohlížeče vč. zvuku, přehrávání hudby - i to není defaultně pro některé formáty plně funkční, atd.) Samozřejmě pro mě není spuštění problém (mount, mplayer, atd.), ale to po ostatních nemohu a nechci požadovat. ale také to nechci vše ručně rozchozovat, protože od toho jsou přece desktopové distribuce. Chci zůstat u debianní distribuce a KDE.
Zkusil jsem upgradnout na unstable, zda je tam KDE v plnější konfiguraci, bohužel X.org 7.3 s nefunkčními klávesovými LEDkami (numlock, indikace znakové sady, capslock) je docela drsné.
Líbí se mi oddělení konqueroru a dophinu v Kubuntu 7.10, browser a file manager jsou různé věci a sotva lze udělat intuitivní ovládání pro obojí současně. Mně vyhovuje krusader + mc, ale jak se žena dostane na síťové disky, USB klíčenku apod? Již tak má problém si pamatovat, kam je ve stromu namontovaná win partišna, kde má zatím data.
Nejnovější RC verze kubuntu mě trošku zklamala, nedovedu si představit, jak by se to mohlo během pár dní uvolnit jako ostrá verze. Instalátor byl boj (zlatý debian), na strigi je ještě dost práce (ale jinak se mi velice líbí, uživatelům to moc pomůže), balíky s multimédii poněkud syrové. DVD v defaultním kaffeinu jsem nepřehrál, balíky doporučované pro ostré verze kubuntu jsem v RC 7.10 nenašel. Celkově mi defaultní kaffeine v KDE přijde nedodělané a problémové, např. s ekvivalentním totemem mám mnohem lepší zkušenosti.
PC je v obýváku, připojené i k TV a slouží jako takové multimediální informační centrum rodiny, běží téměř stále. Zároveň na něm dělám své věci, tudíž nechci jinou distribuci než debianní.
Budu asi muset počkat pár měsíců/rok a doufat, že se opomíjenější Kubuntu vyladí jako dokonalejší ale žravější a mně méně sympatické Ubuntu. Nebo znáte někdo repozitář, odkud lze nainstalovat pro debian testing desktopově a uživatelsky příjemně nastavené KDE?
Tiskni
Sdílej:
Používám Debian testing s KDE na desktopu i notebooku a problémy s multimédii či automatickým mountováním opravdu nemám... a to jsem se v tom nijak moc nehrabal. Pro multimedia mám nastavený repozitář debian-multimedia a přehraji vše... vše funkční prakticky hned po instalaci.A ako je to s wifi/hybernaciou (suspend to ram/disk)/bluetooth a pod. na botebooku "zivotne" dolezitymi vecami? Idu? A aku velku namahu bolo potrebne vynalozit (v hodinach) na ich sprevadzkovanie?
Ale to bylo asi tím, že notebook má intel inside, tak proto bez problémů :))Pravda, pravda...
- vlastní varianta prohlížeče místo FFMám dojem, že zrovna u tohohle je náprava skoro nemožná (a taky to jiné jméno snad až tak nevadí)
- vypisování textu místo nějakého pěkného splash screenu při startu,Osobne splash screeny nesnasim (naopak vypisovani textu primo "zeru"), ale doinstalovat je neni az zas takovy problem, tedy pokud vam nevadi patchovani jadra. Nestacilo by velke bootlogo? - na to staci jadro jen prelozit.
- zbytečně moc spuštěných "exotických" služeb,Neni problem je zakazat, jam osobne mam spustene jen syslogd&klogd, acpid a d-bus, pripadne pdnsd (DNS cache) kdyz jsem online.
- zbytečně staré verze softu u stabilní větve,To neni chyba, to je vlastnost
- vlastní varianta prohlížeče místo FF,Az na jmeno a logo (a nejakou dalsi grafiku, asi ikony) je to uplne stejny prohlizec jako Firefox. Viz http://en.wikipedia.org/wiki/Naming_conflict_between_Debian_and_Mozilla .
- absence pořádného českého specializovaného fóra.Hmm, pravdepodobne jedina opravdu zavazna chyba ... osobne neresim, mne temer vzdy stacila ta anglicka (nepouzivam lokalizace), ale hlavne Google.
This additional packages will be removed: kde-desktopasi tak
Mně vyhovuje krusader + mc, ale jak se žena dostane na síťové disky, USB klíčenku apod?V krusaderu se na klíčenku dostanete tlačítkem těsně nad seznamem souborů vlevo (takové zelené, červené a modré cosi, jmenuje se to Media Button), na síť (tuším) přes záložky.
Zkusil jsem upgradnout na unstable, zda je tam KDE v plnější konfiguraci, bohužel X.org 7.3 s nefunkčními klávesovými LEDkami (numlock, indikace znakové sady, capslock) je docela drsné.Taky mi to nejede, nevíte někdo jak na downgrade??
Taky mi to nejede, nevíte někdo jak na downgrade??Downgrade balíčků je sice nepodporovaný, nicméně funguje to celkem jednoduše (když to funguje
Zkusil jsem upgradnout na unstable, zda je tam KDE v plnější konfiguraci, bohužel X.org 7.3 s nefunkčními klávesovými LEDkami (numlock, indikace znakové sady, capslock) je docela drsné.Taky mi to nejede, nevíte někdo jak na downgrade??