Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Z Kubuntu, do kterého jsem nedokázal uspokojivě zaintegrovat pro mě klíčovou kombinaci Firefox/Thunderbird, jsem na domácím HTPC plynule přešel na Ubuntu. Základní funkčnost, kterou požaduji, je SNADNÉ přehrávání DVD z půjčovny, ripnutých na pevném disku formou adresáře. Zvuk pouštím přes SPDIF do AVR.
V KDE se s kaffeine dalo celkem domluvit, ubuntí totem je bohužel smutné videokino. První krok je nahradit defaultní balík totem-gstreamer za totem-xine. Gstreamer má dle launchpadu problémy s SPDIF passthrough, totem-gstreamer si toto nastavení vůbec nepamatuje (po opětovném spuštění má v nastavení zase "stereo").
Konfigurační panel totem-xine je velice holý, konfiguraci jsem musel provést v ~/.config/totem/xine_config, konkrétně změny:
audio.driver:alsa audio.output.speaker_arrangement:Pass Through
Knihovna Xine již má defaultně správně nastavený passthrough výstup alsy na iec958 s patřičnými příznaky AESx, takže by s tím neměly být problémy.
Spouštění DVD z disku se mi zdá nedotažené do konce. Kaffeine má položku "Otevřít adresář" (tak nějak), zatímco totem pouze "Otevřít umístění". Sem lze napsat cestu k adresáři obsahujícímu adresář VIDEO_TS, dokonce v ní mohou být i mezery (pozor - to není běžný standard, často jsem se na to v jiných SW nachytal :) ). Musí však obsahovat úvodní file://, jinak totem automaticky doplní defaultně http:// a je konečná. Bohužel nelze z ničeho vybírat, takže copy ve správci souborů a paste do políčka + doplnit file://.
Naštěstí funguje v CLI "totem cesta_k_dvd", tudíž lze ve správci souborů na daném adresáři zvolit "Spustit pomocí jiné aplikace" (tak nějak) a vybrat "Přehrávač filmů". Bavíme se o spouštění filmů mou drahou polovičkou, nemůžu chtít a nechci po ní, aby otevírala xterm a v něm psala cestu k filmu na jiné partišně.
Toto povídání není žádná rocket science, ale třeba někomu trochu usnadní život. :)
Tiskni
Sdílej: