Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Z Kubuntu, do kterého jsem nedokázal uspokojivě zaintegrovat pro mě klíčovou kombinaci Firefox/Thunderbird, jsem na domácím HTPC plynule přešel na Ubuntu. Základní funkčnost, kterou požaduji, je SNADNÉ přehrávání DVD z půjčovny, ripnutých na pevném disku formou adresáře. Zvuk pouštím přes SPDIF do AVR.
V KDE se s kaffeine dalo celkem domluvit, ubuntí totem je bohužel smutné videokino. První krok je nahradit defaultní balík totem-gstreamer za totem-xine. Gstreamer má dle launchpadu problémy s SPDIF passthrough, totem-gstreamer si toto nastavení vůbec nepamatuje (po opětovném spuštění má v nastavení zase "stereo").
Konfigurační panel totem-xine je velice holý, konfiguraci jsem musel provést v ~/.config/totem/xine_config, konkrétně změny:
audio.driver:alsa audio.output.speaker_arrangement:Pass Through
Knihovna Xine již má defaultně správně nastavený passthrough výstup alsy na iec958 s patřičnými příznaky AESx, takže by s tím neměly být problémy.
Spouštění DVD z disku se mi zdá nedotažené do konce. Kaffeine má položku "Otevřít adresář" (tak nějak), zatímco totem pouze "Otevřít umístění". Sem lze napsat cestu k adresáři obsahujícímu adresář VIDEO_TS, dokonce v ní mohou být i mezery (pozor - to není běžný standard, často jsem se na to v jiných SW nachytal :) ). Musí však obsahovat úvodní file://, jinak totem automaticky doplní defaultně http:// a je konečná. Bohužel nelze z ničeho vybírat, takže copy ve správci souborů a paste do políčka + doplnit file://.
Naštěstí funguje v CLI "totem cesta_k_dvd", tudíž lze ve správci souborů na daném adresáři zvolit "Spustit pomocí jiné aplikace" (tak nějak) a vybrat "Přehrávač filmů". Bavíme se o spouštění filmů mou drahou polovičkou, nemůžu chtít a nechci po ní, aby otevírala xterm a v něm psala cestu k filmu na jiné partišně.
Toto povídání není žádná rocket science, ale třeba někomu trochu usnadní život. :)
Tiskni
Sdílej: