Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Z Kubuntu, do kterého jsem nedokázal uspokojivě zaintegrovat pro mě klíčovou kombinaci Firefox/Thunderbird, jsem na domácím HTPC plynule přešel na Ubuntu. Základní funkčnost, kterou požaduji, je SNADNÉ přehrávání DVD z půjčovny, ripnutých na pevném disku formou adresáře. Zvuk pouštím přes SPDIF do AVR.
V KDE se s kaffeine dalo celkem domluvit, ubuntí totem je bohužel smutné videokino. První krok je nahradit defaultní balík totem-gstreamer za totem-xine. Gstreamer má dle launchpadu problémy s SPDIF passthrough, totem-gstreamer si toto nastavení vůbec nepamatuje (po opětovném spuštění má v nastavení zase "stereo").
Konfigurační panel totem-xine je velice holý, konfiguraci jsem musel provést v ~/.config/totem/xine_config, konkrétně změny:
audio.driver:alsa audio.output.speaker_arrangement:Pass Through
Knihovna Xine již má defaultně správně nastavený passthrough výstup alsy na iec958 s patřičnými příznaky AESx, takže by s tím neměly být problémy.
Spouštění DVD z disku se mi zdá nedotažené do konce. Kaffeine má položku "Otevřít adresář" (tak nějak), zatímco totem pouze "Otevřít umístění". Sem lze napsat cestu k adresáři obsahujícímu adresář VIDEO_TS, dokonce v ní mohou být i mezery (pozor - to není běžný standard, často jsem se na to v jiných SW nachytal :) ). Musí však obsahovat úvodní file://, jinak totem automaticky doplní defaultně http:// a je konečná. Bohužel nelze z ničeho vybírat, takže copy ve správci souborů a paste do políčka + doplnit file://.
Naštěstí funguje v CLI "totem cesta_k_dvd", tudíž lze ve správci souborů na daném adresáři zvolit "Spustit pomocí jiné aplikace" (tak nějak) a vybrat "Přehrávač filmů". Bavíme se o spouštění filmů mou drahou polovičkou, nemůžu chtít a nechci po ní, aby otevírala xterm a v něm psala cestu k filmu na jiné partišně.
Toto povídání není žádná rocket science, ale třeba někomu trochu usnadní život. :)
Tiskni
Sdílej: