V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Z Kubuntu, do kterého jsem nedokázal uspokojivě zaintegrovat pro mě klíčovou kombinaci Firefox/Thunderbird, jsem na domácím HTPC plynule přešel na Ubuntu. Základní funkčnost, kterou požaduji, je SNADNÉ přehrávání DVD z půjčovny, ripnutých na pevném disku formou adresáře. Zvuk pouštím přes SPDIF do AVR.
V KDE se s kaffeine dalo celkem domluvit, ubuntí totem je bohužel smutné videokino. První krok je nahradit defaultní balík totem-gstreamer za totem-xine. Gstreamer má dle launchpadu problémy s SPDIF passthrough, totem-gstreamer si toto nastavení vůbec nepamatuje (po opětovném spuštění má v nastavení zase "stereo").
Narazil jsem na docela nedoceněnou oblast open source - možnost rozšíření funkčnosti stávajícího hardwarového vybavení s otevřenými ovladači a zdokumentovanými čipy. Výrobci obvykle nabízejí základní režimy, zatímco s otevřenými ovladači si člověk může pohrát a přidat nové funkce nebo upravit stávající.
Mám zvukovku Audiotrak Prodigy192 s rozšiřující deskou MI/ODI/O, která umožňuje externí hodiny přes SPDIF. Pro jeden hračičkoidní projekt jsem potřeboval co nejkvalitněji vzorkovat analogový výstup CD přehrávače, opakovaně stejný track z různých médií. Jednoduché řešení je propojit SPDIF výstup přehrávače se vstupem externích hodin zvukovky a vzorkovat analogový výstup, což zajistí sejmutí vzorků pokaždé ve stejných časových bodech nahrávky.
Strávil jsem pár dní rýpáním se v audio funkcích výše uvedeného čipu. Stejně bych si výsledky někam napsal, tak proč ne sem do blogu.
Řada věcí bude pravděpodobně shodná s VIA 8233 a 8235. Bohužel na tyto čipy není volně dostupná dokumentace, takže si řadu věcí musíme domýšlet. Autoři driveru dostali datasheety od firmy VIA, ale driver je bohužel jako ostatně téměř celý projekt alsa velice skoupý na komentáře v kódu.
Téma desktopové distribuce je evergreen, nicméně v praxi to nebývá až tak jednoduché.
Na domácím PC, které využívám společně s dalšími členy rodiny, jsem donedávna měl debian testing + KDE. Naprosto mi vyhovuje, ale pro "normální" uživatele to není, případně bych musel strávit mraky času rozchozením spousty věcí (mimo jiné automatická detekce USB disků, funkční přehrávání všech možných videí z prohlížeče vč. zvuku, přehrávání hudby - i to není defaultně pro některé formáty plně funkční, atd.) Samozřejmě pro mě není spuštění problém (mount, mplayer, atd.), ale to po ostatních nemohu a nechci požadovat. ale také to nechci vše ručně rozchozovat, protože od toho jsou přece desktopové distribuce. Chci zůstat u debianní distribuce a KDE.
Poslední dobou se mi začal sekat seamonkey, bylo to vždy při přehrávání některých flashů. CPU na max., pomohl pouze kill. Nakonec jsem zjistil, že to dělala špatně nastavená alsa - zařízení default nebylo funkční (vrtal jsem se do .asoundrc). Po zprovoznění defaultu sekání přestalo a vše jede OK (včetně zvuku ve flashi). Třeba se tato zkušenost bude někomu hodit :)
K PC mám připojené AVR přes SPDIF výstup. Je dobře známo, že mplayer má parametr -afm, kterým lze zajistit, aby v případě AC3/DTS data rovnou posílal na digitální výstup (AC3/DTS passthrough), v případě normálních audiodat posílal klasické stereo PCM, např.
mplayer -ao alsa:device=plughw=0.1 -afm hwac3 video.avi
Pro přehrávání filmů (nejčastěji DVD) jsem si zvykl používat přehrávač totem-xine, protože mi vyhovuje jednoduché ovládání, snadný výběr zvukové stopy a titulků za běhu a HLAVNĚ funkční plynulý panscan (zoom) pro všechny typy souborů. Samozřejmě oceňuji flexibilitu mplayeru, ale neumím u něj za běhu měnit zvukové stopy, titulky a na některé formáty mi u něj nereagují zoomovací klávesy. Možná jsem jenom nečetl dostatečně dokumentaci, ale filmy doma nepřehrávám sám a nemůžu chtít po ženě, aby studovala stohy stránek.
Totem má jednu velmi hloupou funkci - při pohybu myši ve fullscreen režimu se okamžitě aktivuje OSD menu. Je veliké a přestože má samo mizet, na druhé obrazovce (Svideo do TV) s tím má u mě problémy, zůstává tam viset a ruší.
VU meter (peak meter) se občas docela hodí, spoustu win ovladačů jej má. Pro čipy Envy24 existuje Xkový envy24control, ovšem ten funguje jen pro starší modely ice1712. U ice1724 si postěžuje a skončí.
Správným řešením by samozřejmě bylo do jeho zdrojáků přidat podporu ice1724. Než k tomu dojde (hlásí se někdo? :) ), můžete zkusit triviální příkaz:
Alsa se intenzivně vyvíjí, každý den se do devel repozitáře vkládají nové opravy a ovladače. V diskusích se opakovaně objevují dotazy na nefunkčnost např. HDA, který je momentálně asi nejčastější příjemce změn a je dobré v takovém případě nejnovější ovladače nainstalovat.