Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Alsa se intenzivně vyvíjí, každý den se do devel repozitáře vkládají nové opravy a ovladače. V diskusích se opakovaně objevují dotazy na nefunkčnost např. HDA, který je momentálně asi nejčastější příjemce změn a je dobré v takovém případě nejnovější ovladače nainstalovat.
EDIT: předělal jsem popis z původního hg na aktuální git
Zde je postup, který mi funguje pro kompilace aktuálních zdrojáků:
1. Nainstalovat systém na distribuovanou správu zdrojáků git.
2. v /usr/src/linux mít rozbalené zdrojáky aktuálního jádra (možná stačí jenom headery).
mkdir alsa-git cd alsa-git # stáhnout zdrojáky git clone git://git.alsa-project.org/alsa-driver.git alsa-driver git clone git://git.alsa-project.org/alsa-kmirror.git alsa-kmirror cd alsa-driver # zkompilovat všechny moduly ./gitcompile # pod rootem nainstalovat zkompilované moduly sudo make install
Nyní jsou aktuální moduly nainstalované v /lib/modules, je potřeba reloadnout moduly alsy (pro různé distribuce to bude různě).
Po případné drobné úpravě zdrojáků ovladačů mi stačí make v adresáři alsa-driver a následný make install pod rootem + reload příslušného modulu.
Tiskni
Sdílej:
Compilation from HG sources =========================== You need GNU packages autoconf and automake installed in your system to compile HG (Mercurial) sources of alsa-driver package.na debianu mi fakci: apt-get install automake1.9