Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Infisical je open source nástroj s end-to-end šifrováním pro snadnou správu a synchronizaci proměnných prostředí (.env souborů) napříč vývojovým týmem, zařízeními a infrastrukturou. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty GNU poke byl vydán v nové major verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Kosťa Šiškov v posledních několika týdnech na svém blogu vzpomínal na různé přispěvatele do projektu FFmpeg: konec forku Libav, úvod, …, shrnutí.
Narazil jsem na docela nedoceněnou oblast open source - možnost rozšíření funkčnosti stávajícího hardwarového vybavení s otevřenými ovladači a zdokumentovanými čipy. Výrobci obvykle nabízejí základní režimy, zatímco s otevřenými ovladači si člověk může pohrát a přidat nové funkce nebo upravit stávající.
Mám zvukovku Audiotrak Prodigy192 s rozšiřující deskou MI/ODI/O, která umožňuje externí hodiny přes SPDIF. Pro jeden hračičkoidní projekt jsem potřeboval co nejkvalitněji vzorkovat analogový výstup CD přehrávače, opakovaně stejný track z různých médií. Jednoduché řešení je propojit SPDIF výstup přehrávače se vstupem externích hodin zvukovky a vzorkovat analogový výstup, což zajistí sejmutí vzorků pokaždé ve stejných časových bodech nahrávky.
Protože SPDIF výstup CD přehrávače obsahuje data s vzorkovací frekvencí 44.1kHz, pojede zvukovka logicky také na 44.1kHz, což je pro relevantní výsledky poněkud málo. Podrobnější pročtení datasheetu použitých čipů však ukáže, že pouhou překonfigurací z ovladače by bylo možné dosáhnout násobků základní frekvence. Po přidání několika řádků do ovladače (přepnutí ICE1724 do režimu 128x, nastavení správné kombinace vstupních filtrů a násobků hodin na kodeku STAC9460) mi zvukovka vzorkuje korektně na 88.2kHz. Kdyby AD převodník ve STAC9460 nekončil na 96kHz, vzorkovala by spokojeně na 176.4kHz. A to vše při časování signálem 44.1kHz.
Otevřené ovladače tak umožní udělat z pouhé zvukovky s pevně danými funkcemi daleko mocnější analytický nástroj, snadno upravitelný pro konkrétní potřebu.
No a dalším přínosem využívání plného potenciálu otevřených ovladačů je to, že se často narazí na více či méně závažné bugy ovladače ... takže tentokrát již opravdu funkční nahrávání analogových vstupů u Prodigy192 pro různé vzorkovací frekvence pošlu do pár dní správcům alsy. As it should be :)
Tiskni
Sdílej:
X: symbol lookup error: /usr/lib64/xorg/modules/input//wizardpen_drv.so: undefined symbol: xf86IsCorePointerFunkce xf86IsCorePointer kdysi byla v souboru xf86Xinput.h, ale teď už není. Nikde v /usr/include není nadefinovaná, ale kompilace přesto úspěšně proběhne. Nechápu, jak je to možné