Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
V sobotu 7. 7. 2012 jsem byl na svém prvním běžeckém závodě. Šlo o 7. kolo běhu "Dvě míle s úsměvem", známého taky jako "lívancový běh".
Ráno jsem byl nervózní, ale když jsem přišel na start a pořadatelé byli fajn, tak jsem se rychle uklidnil, vybral jsem si startovní číslo 369 a vyplnil krátký startovní formulář. Číslo jsem si připevnil na triko a šel jsem si tu trať jednou obejít, protože do startu v 9:07 zbývalo ještě dost času.
Když jsem ten okruh, který je dlouhý přesně jednu míli, celý obešel, tak už na startu bylo hodně lidí a nervozita se opět vrátila, protože to byl samej atlet...
Zatím nikdy jsem neběžel ve vedru přes den – vždycky jsem si běhání nechával na noc, takže to pro mě byl docela nářez a po prvním kilometru, který jsem uběhl docela rychle*, jsem se necítil úplně skvěle a dost jsem zpomalil. (*) Ty začátky člověk snadno přežene, protože na startu je solidní chuchvalec lidí a nějak mě to lákalo cpát se i před lidi, který mě zanedlouho zase předběhli. Na startu mě rozesmálo s jakým optimismem nás povzbuzovali pořadatelé - odstartovali závod a okamžitě řvali "už jenom dvě kolečka!"
Nakonec jsem tedy uběhl těch 3,2 km za 17:52 min. V tabulce s výsledky jsem dost vzadu, protože jednak to je čas na prd a taky se přede mě dostalo dost lidí díky výhodnějším koeficientům, kterými se násobí čas. Čistě dle času jsem byl 74. z 87 chlapů a celkově 97. ze 120 lidí.
Na příště se určitě líp připravím. Budu do té doby trénovat v horších podmínkách (podobně jako jsem nedávno běžel 5 km za 29:22 o půlnoci v extrémním dešti) a nepřijdu tam s holým zadkem – nevěděl jsem, že není problém si tam donést batoh s věcma, tak jsem si radši nebral nic a dojel jsem na to. Před startem jsem měl žízeň a pak jsem se neměl do čeho převlíct.
Když jsem doběhl, neměl jsem už moc času se zdržovat, ale snědl jsem si svůj zasloužený lívanec a vypil kelímek horkého čaje k tomu. Co mou velmi zpocenou osobu ale hodně potěšilo bylo to, když ke mě přišel kdosi neznámý a zeptal se mě na můj čas a pak jsem se dozvěděl, že to je člověk z AbcLinuxu (úmyslně nezmiňuju jméno; když bude chtít, tak se ozve nebo si ho najděte ve výsledcích), který četl můj blog a napadlo ho, že to půjde zkusit taky. Druhá věc, která mě potěšila byla ta, že doběhl s horším časem
Na základě toho mě napadlo, že by tam příště mohlo přijít víc lidí odsud a mohla bejt sranda. Je to každou první sobotu v měsíci, start je od 9:07 a registrace začíná v 8:20 (ale stačí přijít v 8:40). Navíc je to zcela nezávazný. Když se člověk ráno rozhodne, že nechce, tak prostě nejde a nic se neděje. A očividně není potřeba být atlet; ani já se svou ajťáckou kondicí jsem nedoběhl poslední
Tiskni
Sdílej:
Hele já pudu asi příště taky, tak můžeš přijít jako novinář a lívanec dostaneš ode mě, já je až tolik nemusim
- Jestliže se budu vydávat za novináře, dostanu lívanec bez námahy?