Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
1. sehnat telefon ktery jde prepnou do offline stavu (existuje neco takovyho?)Airplane mode. To má skoro každý. Asi by nebol problém to naozaj overiť cez merač signálu apod. Alebo používaj nejaký starši "dumb" telefón, tie nabootujú za pár (desiatok) sekúnd. S vybratou baterkou sa asi na sieť ľahko nepripojí
3. telefon nechat doma a sebou nosit nejakej jinej bez sim, nebo nejaky jiny zarizeni s podobnyma funkcema, ktery ale neni pripojeny v siti.Ja som takto pred dávnymi rokmi nosil (dumb, iné neboli) mobil a PDA. Ešte v časoch Palm OS. Neskôr som sa aj z (nového) PDA občas pripojil cez bluetooth na mobile internet. Potom som to ale skombinoval, lebo nosiť 2 veci je otrava.
4. sehnat (vyrobit) nejaky pouzdro ktery by odstinilo signal (Faradayova klec). Predpokladam ale ze kdyz bych to vytahl z pouzdra treba abych se podival na hodiny tak by se telefon hned pripojil...Stačí jemná kovová sieťka, cez ktorú by bolo vidieť display.
To abych ten meric signalu nosil sebou...Takové ty blikací nálepky, případně přebastli LEDku na sirénku. Faradayovu klec bych nepoužíval, při network search se šťaví baterka.
1. sehnat telefon ktery jde prepnou do offline stavu (existuje neco takovyho?)jj, celkem dost telefonů má režim pro použití v letadle – vypnou se rádiové části.
vyndavat sim, problem je ze sim v mym telefonu je az pod baterkou a vyndavat ju a davat zpatky je otrava... (a pomuze to vubec ?)Na to právě pozor – když tě budou sledovat, tak můžou jít (a dost možná půjdou) i po IMEI tzn. identifikují tvůj přístroj – že tam máš jinou SIMku je už pak jedno.
telefon nechat doma a sebou nosit nejakej jinej bez simAle i ten bez SIM by musel být offline, protože jinak se připojí pro možnost nouzového volání (112) a podle toho, kde se s ním pohybuješ by si ho s tebou mohli spojit (typicky místa: domov – práce – škola – přítelkyně…)
Nevyhoda je ze v pripade nejakyho necekanyho problemu (treba rozbity auto) bych nemohl zavolat pomoc.Na to je potřeba mít jeden přístroj vyhrazený pro tyhle případy – zapneš ho, jen když je potřeba. Ale je to dost nepohodlné… záleží, jak moc jsi paranoidní. Taky by se dalo použít nějaké staré dobré PDA – nějaké, co jde upgradovat na GNU/Linux, ty kapesní Windows jsou na palici. Případně nějaký Palm, Psion… Nebo Openmoko, tablet bez GSM modulu, malý netbook atd.
zavřít do plechové schránkyTo není zas tak jednoduché, jak to vypadá. GSM projde lecčím.
Kovom nie. Ale musi byt dosledne uzavrety - napr. taka plechova doza od caju je vyborna.zavřít do plechové schránkyTo není zas tak jednoduché, jak to vypadá. GSM projde lecčím.
A propo by jiste stacila nejaka kovova sitkaSprávne treba naňho hodiť sieť, studenú, teplú a do klece
*něconěco...#
), včetně hlasových. Některé karty jen pro datový provoz to mají už od operátora, pokud si jí dáte do telefonu, tak z ní nejde volat ani se na ní nejde dovolat (jak je to s 112 jsem tenkrát nezkoušel). To, jestli to jde i doopravdy, záleží už ale na operátorovi, respektive na tarifu.
InspiraceA to by mě zajímalo kolik těch historek je pravdivých...
Tiskni
Sdílej: