Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Kdo je zasvěcený do problematiky menšin v ČR, mohl by přidat komentář k následujícímu textu. Článek je z kapitoly Demografie z anglické Wikipedie. Tučně je nedávno přidaný problematický text. Tvoří tedy aktuální verzi.
Můj komentář:
Text se mi zdá pokřivený v tom, že se odvolává na historii, která je bez jakéhokoliv kontextu. Nedotýká se Romů, Slováků. Manipuluje se slovy a kontextem. Nerozděluje mezi tzv. novými menšinami a starými. Neexistují odkazy na fakta, reference. Avšak zastávám stanovisko, že pokud se porušují existující zákony, pak to správné není. IP adresa je Švýcarská, což ale není relevantní.
Byl bych spokojený, kdyby se problémy menšin řešily pomocí myšlení postaveném na základě bádání a faktů dnešní doby a ne schizmatu z minulosti. Schizmata přetrvávají v našich hlavách a některých hlavách uživatelů ze Švýcarska. Ale rozhodně řešení nebude nalezeno cestou propagandy na Wikipedii.
Text
The majority of the inhabitants of the Czech Republic (95%) are ethnically Czech and speak Czech, a member of the Slavic languages. Other ethnic groups include Slovaks, Germans, Roma, Hungarians, Ukrainians and Poles. After the 1993 division, some Slovaks remained in the Czech Republic and comprise roughly 2% of the current population. The border between the Czech Republic and Slovakia is open for citizens of the former Czechoslovakia. Given the massive rise of tourism in Prague, English is becoming widely popular among business-owners and public servants.
The most concentrated linguistic minority in the Czech Republic are ethnic Poles, historically the majority, and today constituting between 10 and 45% of the population in the Cesky Tesin/Czeski Cieszyn district. Poles have the right to use their language in official dealings, and there are some Polish primary and secondary schools in the area. The Polish minority has been decreasing substantially since World War II as education in Polish was difficult to obtain, while Czech authorities did not permit bilingual signs to maintian Polish awareness among the population.
The remaining German minority of the Czech Republic (2.9 million were forcibly expelled after World War II), and historically the largest minority of the country, is granted some rights on paper, however the actual use of German in dealings with officials is usually not possible. There is no bilingual education system in Western and Northern Bohemia, where the German minority is most concentrated.
While the erection of bilingual signs is technically permitted since 2001, if a minority constitutes 10% of the population, members of the minority are also forced to sign a petition in favour of the signs in which 40% of the adult minority population must participate. Many of the historically intimidated and often elderly members of the Polish and German minorities of the Czech Republic still fear repercussions if they sign a document in favour of bilingualism. Hence only a couple of villages with large Polish minorities have so far been able to collect the necessary signatures.
According to the 2001 census there remain 38 and 13 municipalities and settlements in the Czech Republic with more than 10% Poles and Germans respectively.
Many representatives of expelees organizations support the erection of bilingual signs in all formerly German speaking territory as a visible sign of the bilingual linguistic and cultural heritage of the region.
In 2005 Czech Prime Minister Jiri Paroubek announced an initiative to publicise and formerly recognise the deeds of Sudeten German Anti-Nazis, including members of the German minority. Although the move was received positively by most Sudeten German expelees and the German minority, there has been criticism that the initiative is limited to Anti-Nazis who actively fought for the Czechoslovak state, but not Anti-Nazis in general. The German minority in particular also expected some financial compensation for their mistreatment after the War.
Despite the very visible presence of cathedrals and church buildings all over the country, the majority of Czechs (59%) are agnostics or atheists or without any dogmatic organization of belief. Significant religious groups include Roman Catholics (27%), Protestants (1.2%), and Czechoslovak Hussites (1%).
Tiskni
Sdílej:
Nechápu v čem je problém? Dokonce jsem si ten článek i přečetl, i když to většinou nedělám, přijde mi blbý z diskuze vyšoupnout lidi, kteří anglicky nerozumí a tak se do diskuze ani nezapojuji. Možná by příští stálo za to stručně napsat o co v tom jde.
Jinak věřím, že to takhle nějaký cizinci vidět můžou, zvláště pak němci, kteří jsou dementní. Asi to mají z těch knedlíků.
Ať dělám, co dělám, zdá se mi, že ten přidaný text je naprosto OK.
Napsal jsem to v komentari. Zajimalo by mne, kde se lide boji, kde je zakon porusovan. Slovicka jako historically, repercussions, fear jsou pouzita bez kontextu, referenci. Historically je slovo na jehoz zaklade nelze resit dnesni problemy. To muze vytahnout kdokoliv, jakykoliv historical argument. Kazdopadne pokud jsou zakony porusovany, tak by se to melo napravit. V tom se mi zapis libi. Ale rozhodne nemam z neho nejaky pocit nove ziskanych znalosti, jedine tak fear, kde to ziju.