Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.
Zatím ještě nemám dost materiálu na "plnotučný" zápisek, jen jsem tu chtěl všechny informovat o poslední změně.
OctaForge teď má na VPS veřejný FTP server (FTP, HTTP). FTP obstarává vsftpd, je plně anonymní, bez zápisu, bez podpory loginů. HTTP obstarává autoindex featura v nginx. Celé to běží na serveru od vpsfree.cz. Zatím se používá pro nightly sestavení enginu, popř. kdykoliv je potřeba. Toto obstarává jednoduchý skript, který jsem si napsal, a podporuje sestavení pro Linux a Windows (debug, release, jak 32 tak 64 bitů nativně) + source tarbally (tar.xz pro všechny OS, a zip pro Windows - jediný rozdíl je ten, že zahrnuje už všechny DLL závislosti apod. nutné k sestavení pro Windows).
Skript je nastavený v cronu tak, aby bežel každý den ve 3 hodiny ráno středoevropského času.
Tímto taky ruším celý systém OF releases. Už budu jen občasně aktualizovat blog a každý, kdo má zájem, může použít takový build (při aktuální rychlosti změn enginu to dává mnohem větší smysl).
Doufám, že co nejrychleji budu moct zprovoznit i nové webové stránky pro OF, tentokrát psané s pomocí vlastního frameworku v Lua (není ještě veřejný).
Tiskni
Sdílej:
V případě schizofrenie si stačí založit dva účty.