Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Článek předpokládá základní povědomost o práci v terminálu a tmuxu. Na internetu lze nalézt plno článků s úvodem do tmuxu, proto se základům nebudu věnovat a přejdu rovnou k věci. Ovládání tmuxu pomocí klávesových zkratek je rychlý způsob. Problém je v tom, že tmux tak často nemusím ovládat, tudíž zkratky vždycky zapomenu a nějaké procvičování se moc nevyplatí. To je rozdíl například oproti editaci textu pomocí vimu, kde se úsilí věnované naučení zkratek vrátí.
Tmux používám při vývoji aplikací. Například pro jeden projekt je potřeba spustit docker kontejnery, backend server, kompilační smyčku pro frontend a css styly. Pro ulehčení používám tmux skript, kdy jedním příkazem nahodím celé prostředí a vidím všechny výpisy z logů přehledně v panelech v rámci jednoho terminálu. Většinou mi vyhovuje výchozí rozložení, ale třeba jednou do měsíce je potřeba přeskupit panely. Protože jde o situaci která nastává velmi málo tak tu zkratku pro přepnutí vždycky zapomenu a musím hledat v manuálu, což zdržuje.
Tento problém je klasickou ukázkou dilematu mezi příkazovým řádkem a grafickým rozhraním. Klávesové zkratky a CLI jsou mocnější a rychlejší, ale mají časové nároky na počáteční naučení a paměť uživatele. GUI je naopak méně flexibilní a pomalejší, ale člověk zvládne pracovat bez větší počáteční investice nebo pokud daný program používá po delší době. Další častý problém CLI programů je organizace příkazů/argumentů v manuálových stránkách. Ty jsou často seřazeny abecedně, takže je to z logického pohledu přeházené a je těžké si udělat přehled co vlastně všechno program umí.
Ideální je podle mě se snažit zkombinovat to nejlepší z CLI a GUI. Tedy možnost ovládat klávesovými zkratkami a příkazy, ale ať je k dispozici i nějaké interaktivní rozhraní, které dovoluje funkce objevit v rámci programu.
Jako experiment jsou zkusil vytvořit interaktivní nabídku pro ovládání tmuxu. Používám dolní lištu statusu pro zobrazení nabídky a vlastní bindingy pro ovládání.
Menu se zobrazí klávesovou zkratkou podobně jako je pořeba tmux prefix. Jako výchozí jsem zvolil Alt+/
(zkratka pro zobrazení nabídky v Google Docs), ale je možné si nastavit vlastní. Hlavní menu je roztříděné podle logických kategorií - panel, layout, window, session. Po výběru v hlavním menu se zobrazí další menu, kde už jdou vybírat jednotlivé akce. Na screenshotu je vidět menu jako oranžový panel dole:
Například zmáčknu l
a dostanu menu pro práci s layoutem:
Zde zmáčknu například šipku doprava, layout se rozdělí a otevře se další panel napravo od aktuálního.
Následuje seznam výchozích akcí, které pokrývají moje používání tmuxu:
[f]ullscreen [b]reak-off-window [k]ill switch [right] [down] [left] [up]
layout [s]witch [r]otate-panes split [right] [down] [left] [up]
window [s]witch [right]next [left]prev [n]ew [r]ename [m]ove [k]ill
session [n]ew [r]ename [k]ill [l]ock
Výhodou je že i když si člověk nepamatuje klávesové zkratky tak je schopen program ovládat (stačí si pamatovat jednu zkratku pro otevření menu). Dále jsou zkratky zapamatovatelnější a pokročilí uživatelé mohou používat klávesové zkratky bez koukání do menu bez vlivu na rychlost. Pro příklad porovnání různých akcí:
Otevření nového okna:
ctrl+b c
alt+/ w n
(mnemotechnická pomůcka Window New)Horizontální rozdělení layoutu:
ctrl+b %
alt+/ l ->
(Layout split Right)%
je potřeba stisknout se shiftem)Kompletní konfiguraci je možné stáhnout z githubu.
Další varianta která mě napadla by bylo používat jako zkratky pro akce v menu výchozí zkratky tmuxu. Takto by šlo využívat menu, ale člověku by se pomalu vrývaly do paměti výchozí zkratky. Menu nepokrývá velkou část, ale ne celou funkčnost tmuxu. Podělte se v diskuzi pokud zde chybí nějaké často používané funkce, případně další způsoby jak se vypořádat s klávesovými zkratkami.
Jako příklad jsem zvolil tmux, ale podobný přístup by bylo možné aplikovat i pro jiné programy. Domnívám se, že je často schůdnější cesta doplnit grafické interaktivní prvky do CLI programů, než se snažit přidat programovatelnost do čistě grafických aplikací.
Tiskni
Sdílej: