Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Kytování a broušení je docela nezáživná a zdlouhavá práce. Zvlášť když to člověk dělá poprvé v životě a neumí to. Protože se to ale chci naučit, tak jsem se do toho prostě pustil, a uvidím jak to dopadne.
Kamarád automechanik mi doporučil tmel RAPID a ukázal mi postup jak to rozmíchat s tvrdidlem a jak nanášet pomocí stěrky. Nakoupil jsem tedy nezbytný materiál, nástroje a začal. Nejdříve jsem udělal ta místa co mi kamarád svařil a pak jsem se pustil do toho velkého kusu na blatníku. Zpočátku to vypadalo, že to nikdy nesrovnám do roviny, ale tím hladítkem co používají řemeslníci na hlazení sádrokartonu to šlo jedna báseň pěkně brousit. Prkénkem jsem si kontroloval rovinu a postupně zaplňoval prohlubně a zabrušoval výstupky. Snad se mi to podařilo, když jsem se s tím byl ukázat, kamoš říkal, že to dělám dobře, tak to snad bude fajn.
Bruskou jsem si teda pak i obrousil další kousek na karoserii, kde to bylo promáčnuté a co mi narovnal kámoš při poslední návštěvě jeho dílny a vykytoval a vybrousil i tohle místo. Nejhrubší brusný papír jsem používal 60ku a pak postupně snižoval hrubost do hladka. Na fotkách je zatím jen průběh, ještě to je potřeba hodně vyhladit. Měl by na to přijít ještě pak stříkací kyt a teprve pak lak. Ještě je pořeba vybrousit spáry, tam se dá silikon, aby to mohlo pracovat a nepraskalo to. No uvidíme jak to dopadne.
Tiskni
Sdílej:
to rukodržadlo na smirek je super, dělal jsem s tím i čištění dřevěných oken před nátěrem. Krásně se s tím drží rovina a smirek se jen minimálně opotřebovává. Na hrubé broušení kitu skvěle funguje další věc od sádrošů, smirková síťka. Je to vlastně smirek nanesený na řídké silonové síťce, asi jako protimuší síť do oken. Normálně se to upne na to rukodržadlo a brousí se. Jak je to dírkované tak se to nezanáší prachem a když přece tak stačí plácnout dlaní. S tou vrstvou kitu opatrně, mohlo by to praskat a odlupovat se. Pokud to je v místech která pruží a hýbou se tak to odpadne skoro jistě. To je skoro lepší tam nechat jizvy bojovníka. Hlavně dobře ošetřit proti korozi aby to nerezlo pod kitem. Bývala skvělá základní barva na šasi ale už se nedělá. Byla olovnatá, jedovatá a antikorozní. Ještě ji mám schovanou. Dnešní nátěry jsou ekologické a na prd. Kdybys stříkal spodek tak se zdaleka vyhni italskému přípravku Euro Body. Ač jsem dosti italofilní, musím konstatovat že to je šmejd jaký nemá konkurenci. Na autě reznou ošetřená místa, neošetřená ne a dokonce mi v garáži prorezavěla plechovka se zbytkem přípravku.
proč pod naftou? Nafta je mastná a zaleze všude, stačí se podívat na nějaký diesel jak je umatlaný kolem nádrže. A proč 160? Dyť to je jak kopat to krumpáčem. Bez problémů se dají koupit smirky 1000, někde i 2000 na vodní broušení. To udělá povrch jak dětská prdýlka. Taky skvěle fungujou smirkové houbičky, za sucha i za mokra, dlouho vydrží a dělají povrch jemnější než by odpovídal jejich zrnitosti. Houbička 220 se za mokra dá použít na oživení zvětralého zešedlého laku, pak stačí vzít to leštěnkou a je to jak nové.
Jak tak ctu o tom Euro Body, napadla me jedna moznost. Pokud neosetrena mista nereznou, co ten sajrajt nenanest vubec nikde? Pak nic nebude reznout .