Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Místa co jsem na podzim vykytoval v nejvíce namáhaných částech trochu popraskala. Takže tomu ještě dávám šanci a zkusím to znovu.
Největší prasklinky se objevily vzadu u držáku rezervy. Myslel jsem si, že když místa zpevním destičkami, tak, aby držáky byly přišoubovány přes ně, nebude to tolik pracovat a držák s těžkou rezervou to zakytované místo nezničí. Mýlil jsem se, moc to nevydrželo, možná že deska bude třeba větší, aby se to rozprostřelo cojávím. Okraje jsem teda zkusil zbrousit, tak aby se kyt chytil na větší ploše. Obroušená místa jsem přetřel základovkou a nechal zaschnout den. Teprve pak jsem kytoval, no jsem zvědav, jestli to bude lepší. Pokud to popraská zase, budu to muset vymyslet nějak jinak. Přední blatníky bude taky potřeba vyvařit na pár místech, možná úplně vyříznout dva kousky na jednom z nich, no ještě se uvidí. Taky jsem sundal ten ošklivej hasičák z pravého blatníku.
O víkendu jsem si dodal odvahu a zkusil rozebrat karburátor a vyměnit díly z toho karburátor kitu o kterém jsem psal minule. Kromě té jedné kuličky chyběla v jednom místě ještě taková pružinka a obě těsnění jsem také vyměnil. Profouknul jsem taky pro jistotu volnoběžnou trysku. Zatím jsem nic neseřizoval, k tomu se dostanu snad někdy jindy. Vyměnil jsem ale svíčky, čert ví jak dlouho tam byly ty původní. Subjektivně mi to připadá, že to možná běží pravidelněji, ale spíš je to asi jen takový pocit. Chystám se taky rozebrat rozdělovač, zkontrolovat jak je na tom palec a jak vypadá vnitřek.
Grafitovou vazelínou jsem také zkusil namazat listová péra, štětcem jsem se snažil vetřít ji mezi listy. Na koncích listů jsou takové asi mazací otvory, tak jsem to do nich taky pěkně napatlal. Jestli to k něčemu bude snad brzo zjistím. Když jsem odstrojill zadní sklápěcí dveře kvůli lepšímu přístupu ke kytovaným místům, tak jsem jim promazal panty, jeden šel hodně ztuha. Jsou tam uprostřed takové mazací otvory.
Hned je to veselejší, když je teplo a teďka navíc když je i déle světlo.
Tiskni
Sdílej:
Místa co jsem na podzim vykytoval v nejvíce namáhaných částech trochu popraskala.......přesně jak tvrdil amigapower.
Takže tomu ještě dávám šanci a zkusím to znovu......a budu to samý znova kitovat jako debil na podzim, (jaro/podzim/jaro/podzim/jaro/pod...) jak znovu říká amigapower.