Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
K proběhlým a probíhajícím debatám o blozích na Abíčku mne napadla další možná varianta "co s nimi": dát každému autorovi možnost rozhodnout se, zda chce svůj příspěvek publikovat na titulní stránce Abíčka.
Přímou inspirací je zápisek Pravidla blogu?, nepřímým pak různé debaty o kategorizaci blogů, jejich zakázání apod. Tedy k mému návrhu – všechny příspěvky autora by se zobrazovaly vždy v jeho blogu, na titulní stránce by se zobrazily jen v případě, že si to autor příspěvku bude explicitě přát a zaškrtne příslušnou volbu. (Tento způsob používá, jestli se nepletu, pooh.cz.) Otázkou je, co zobrazit na stránce Blogy na AbcLinuxu – může se na ní zobrazovat to samé, jako na titulní stránce, mohou se tam zobrazovat všechny zápisy a nebo pro ní může být samostatná kategorie (pro zveřejnění by tedy byly tři stupně – pouze autorův blog, Blogy, titulní stránka).
K čemu by to podle mne bylo? Na titulní stránku by se (budou-li autoři soudní) dostaly jen zajímavé příspěvky týkající se zaměření portálu. Bylo-li by publikování rozděleno na tři stupně (autorův blog, Blogy, titulní stránka), mohl by kdokoliv publikovat své kontroverzní příspěvky pouze ve svém blogu, kde by si ho jeho příznivci mohli najít, ale ostatní by tím nerušil a nepobuřoval.
Tento způsob publikování lze dále vylepšovat – např. dát administrátorům možnost snížit stupeň publikování příspěvku (pokud někdo na titulku vypublikuje blábol, administrátor může mít možnost vrátit ho zpět do Blogů). Další možností může být naopak dodatečné povýšení kategorie publikování autorem (autor-stydlivka publikuje příspěvek jen ve svém blogu, ale po 30. gratulaci a poděkování v diskuzi se osmělí a posune jej do všech Blogů).
Případné takto vzniklé kategorie publikování by samozřejmě měly kopírovat RSS kanály.
Myslíte, že by takové rozdělení k něčemu bylo? Označovali byste své příspěvky ukázněně? Nebo máte jiný nápad?
Tiskni
Sdílej: