Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
V Edici CZ.NIC, knižní řady správce české národní domény, vychází nová kniha Martina Malého Kódy, buildy, firmwary. Autor po půl roce od vydání předchozího titulu přichází se svou již sedmou knihou, tentokrát zaměřenou na vývoj programového vybavení pro embedded zařízení. Publikace s podtitulem Základy vývojářského řemesla pro tvůrce hobby elektroniky nabízí praktického průvodce pro všechny, kdo své projekty vytvořené s Arduinem
… více »V Brně na FIT VUT probíhá dvoudenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Letošní zima je opravdu samý extrém. Ještě předevčírem katastrofa, že není sníh. Dnes katastrofa, že je sníh.
Úklid sněhu místo snídaně. Cesta autobusem na kraj Prahy 15 minut místo obvyklých 10, z okraje Prahy k metru dalších 45 minut místo běžných 10 – 15. Silničáři poctivě drhnou 1centimetrovou vrstvičku sněhu na silnici, ale někteří řidiči zřejmě za sjízdnou považují pouze sněhuprostou suchou silnici. Což jim nicméně nebrání do té „kalamity“ venku vyjet, nejspíš s blátem na hřišti. Takže opět staré známé – napadl sníh, a někteří řidiči komplikují dopravu. V novinách se to ale dozvíme v komprimované verzi – sníh komplikuje dopravu.
A na závěr zaručený recept: víte, co výrazně zlepšuje jízdní vlastnosti auta na sněhu? Rozsvícené přední mlhovky!
Za ten ukradený titulek se omlouvám. Ale nedalo mi to. Myslím, že počasí je pořád stejné, jenom ve vytopených klimatizovaných kancelářích nějak zapomínáme, že změny počasí jsou normální.
Tiskni
Sdílej:
To, že pražáci (taky jsem z Prahy) neumí jezdit na sněhu, je pravda a každý si myslí že všechno zvládne.to je ještě dobrý ... takoví brňáci neumí jezdit ani když sníh není (včera poránu mě jeden chtěl nabourat
)
Veškeré to solení a sypání šterku mi až na dálnice a prudké kopce kde jezdí autobusy přijde zbytečné...na dálnicích to taky nemá moc význam, tam je většinou takovej provoz, že se to rozjezdí samo horší je, když někdo jede v pravým pruhu, kterej je vyježděnej, jak s hnojem, člověk ho chce předjet, jenže vlevo leží sníh, tak to moc rychle nejde, a ten idiot samozřejmě začne zrychlovat - jelikož má čisto, tak může klidně třeba na 160 (ehm, 130
), zatímco předjíždějící riskuje průser už při 80-90 ... a po chvíli si ten jouda, co se nenechal předjet, zase zpomalí na svých 60 ...
Tak jsem se podíval na různé zpravodajské servery, a zajímavé je, že se u nás ze sněžení dělá taková věda. Prostě sněží, silnice jsou, když je na nich sníh a nedá se jet stovkou, zcela nečekaně hůře průjezdné. Ne že by to třeba v Německu nebylo jinak, akorát že se tam obejdou bez nonstop zpravodajství a vůbec to podávají tak nějak víc v klidu.
Další věc co mě překvapilo bylo, že tam kamiony zastavily normálně na odstavných parkovištích a nikam nespěchají.
A hlášku den u mě vyhrálo idnes. "České aerolinie zrušily 45 dopoledních letů na Ruzyni. Cestující lze zdarma překnihovat na pozdější odlety nebo jim vrátit peníze za letenku. Letiště Praha zastavilo provoz kvůli sněhové kalamitě v noci ve 3:35."
))
Moje zkušenost je taková, že silnice nejsou hůře průjezdné kvůli sněhu, ale kvůli řidičům.Tak tak, nejlepší je jízda, když je člověk na silnici sám. Bohužel, když si začnu libovat, jakej mám klid, začne mi někdo (zpravidla taxík) lézt do kufru.
Inu, slovy klasika:
V Praze kalamita jak na Sibiři: tři centimetry sněhu, u Muzea čtyři.
:-)
.
. Bohuzel slozitejsi studie a rozbory jako v tom filmu udelat nemuzu, protoze sam na to nemam - proto si to rad poslechnu od nekoho, kdo se tim zabyva a ma relevantni informace.
), ale kdyz je ten jev (v nasem pripade globalni oteplovani) zdokumentovany a popsany uz tolikrat a z ruznych zdroju, tak bych vuci te informaci nebyl tak skepticky...
Pokud jste to nevidel, tak vrele doporucuji shlednout, protoze je to tam nadherne vysvetleno. A globalni oteplovani, jak se z filmu dozvite, skutecne (udajne
) zpusobuje CO2. Ten film opravdu stoji za to. Domovska stranka je www.climatecrisis.net (flash stranky)
říká to spousta lidí, musí to být pravdaTzv. důkaz davem