Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
OpenID resi tento problem ze strany serveruTo je docela trefná poznámka. OpenID řeší problém serverů, které ale žádný problém nemají… Ke zbytku snad jen to, že zálohování bylo vynalezeno již dávno, a hledat někoho ochotného to provozovat nemusím, protože si na provoz vystačím sám.
OpenID je tady delsi dobu nez ten tvuj aktualni vymysl, tudiz prosel nutnym vyvojemBill Gates je starsi nez Linus Torvalds - tudiz Windows prosly nutnym vyvojem (a jsou lepsi)... heh
spadne disk a mas po heslecha zalohovani co? Ty nemas komp s diskem, jen terminal a vse tahas ze serveru nekde na druhem konci sveta? (tudiz nemusis zalohovat)
Microsoft Passport ti nevadi?ne, proc? vyjma MS to stejne nikdo nepouziva (a openID vzniklo jako odezva komunity na to, ze driv chtel MS ten svuj pas vsude protlacit)
Bill Gates je starsi nez Linus Torvalds - tudiz Windows prosly nutnym vyvojem (a jsou lepsi)... hehTy bys ocividne potreboval take projit nutnym vyvojem.
co kdyz bude zrovna nedostupny server kde me pobezi openID? tak se nebudu moci nikam prihlasit, ze... supr, hlavne pokud si budu to provozovat sam a a budu se chtit zeptat ve foru (kde mam ucet via openID) na to co s tim serveremSamozrejme a kdyz ti to vadi, tak si sezen poskytovatele, ktery ma dostatecne velkou farmu rozmistenou po ruznych geografickych umistenich. Nebo proste OpenID nepouzivej.
a zalohovani co? Ty nemas komp s diskem, jen terminal a vse tahas ze serveru nekde na druhem konci sveta? (tudiz nemusis zalohovat)Nikdo koho znam nezalohuje tak aby to prezilo fatalnejsi vypadek (treba prepeti v siti).
Ty bys ocividne potreboval take projit nutnym vyvojemMuzes zde uvest vetu, kterou te dotycny Raul natolik pobouril, ze bylo nezbytne se do nej v reakci navazet?
Rozhodne nemam potrebu se chovat nejak vybirave jenom proto ze ucim na MU.Cili jsi k tomu mel jeste nejaky dalsi duvod? A kdyz uz jej oznacujes za anonymniho pitomce... Vis, ono samotne uvedeni jmena z cloveka chytreho neudela. Nekteri by udelali i lip, kdyby sve jmeno zatajili.
Ty bys ocividne potreboval take projit nutnym vyvojem.Když dojdou argumenty, urazíš oponenta?
Ne to ty srovnavas OpenID v oblastech, ktere proste OpenID neresiZačíná mi být podezřelé, že tohle je univerzální námitka na absolutně cokoli ohledně OpenID.
authModule.enableOpenID()
Jaký to má ještě díry, prosím tě?Ty zmíněné v několika diskuzích tady na Abíčku nestačí?
IPv6 se prosazuje dlouho proto, že ho musí podporovat síťová infrastruktura. To pro OpenID potřeba není. Nesrovnávej hrušky s jabkama.Zatímco OpenID musí podporovat servery. A nestačí, aby jich bylo pár, musí jich být většina, aby se používáním OpenID něco vyřešilo. Jaký je v tom rozdíl?
V čem je tohle lepší než OpenID?V tom, že mi to dává možnost volby. Chci pro to něco udělat jako tvůrce prohlížeče? Můžu. Ale bude to fungovat i bez toho. Chci pro to něco udělat jako autor webové aplikace? Můžu, ale obejde se to i bez toho. Chci jako uživatel mít hesla uložena jen lokálně šifrovaná USB tokenem? Můžu. Chci je mít někde na internetu? Můžu.
Tvoje řešení řešení ve stylu "texťák s heslama" plus nějaká drobná automatizace mi přijde jako způsob dost amatérský.Ovšem je to způsob, který můžete použít hned teď. Pokud tedy máte potřebu řešit pohodlnější a bezpečnější přihlašování už teď, máte možnost. Pokud ji nevyužíváte, vnášíto poněkud pochybnost na to, jestli něco takového opravdu potřebujete. A pokud to nepotřebujete, jenom se vám to momentálně líbí, lze celkem pochybovat o tom, žese to skutečně ujme.
Tiskni
Sdílej: