Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
No, asi největším problémem je to, že ta paměťová karta, na který ten Archlinux mám, má nominální kapacitu jenom 1 GB. Takže jsem se dostal do situace, kdy jsem chtěl doinstalovat centerim
, ale prostě už nebylo dost místa. Já vím, že bych mohl využít některý oddíl pevného disku, ale prostě chci vidět, co se dá s tím jedním GB dělat.
Tak pacman -Scc
jsem po přečtení manuálové stránky pacmanu vyzkoušel. Ale na log soubory jsem zapomněl, pravda. Díky.
logrotate je nastaveno defaultne, ja to nastavovat v archu nemusel. Pro tu flashku by se jen asi hodilo si upravit maximalni velikost logu.
Jinak musim dodat, ze v archu jsem zatim nemusel resit vic veci nez v kterekoli predesle distribuci, a to jsem mel uz i *ubuntu. Kdo se chce hrabat v nastaveni, tak je stejne skoro vsude stejny postup.
~/.Xresources
a do nej dat napriklad:
xterm*faceName: Terminus xterm*faceSize: 13
Těch věcí, co jsem na Archu už za ten rok a půl řešil (nebo bych zřejmě řešil kdekoliv, kde si člověk staví věci sám), je takřka bezpočet. Bylo by toho určitě dost na celý seriál. Ale vyhovuje mi, že mám díky tomu ve všem přeled.
Tiskni
Sdílej: