Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Řešení: V konfiguračním souboru ~/.dillo/dillorc
změnit hodnotu font_min_size
třeba na 20.
Řešení: Do souboru ~/.xinitrc
přidat příkaz:/usr/bin/setxkbmap -layout "cz,us" -variant qwertz -option "grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
Řešení: xterm spouštět s parametrem -font *-fixed-*-*-*-20-*-*-*-*-*-iso10646-*
Poznámka: Tohle nejsou jediný problémy, které jsem musel (budu muset) v archlinuxu řešit, ale tyhle mě nejvíc "pálily".
Poznámka č. 2: Archlinux mi dost připomíná svou "čistotou" Slackware. Moc se mi líbí a doufám, že se skamarádíme natolik, že si ho dám na pevný disk (zatím ho provozuju z paměťové karty).
Tiskni
Sdílej:
No, asi největším problémem je to, že ta paměťová karta, na který ten Archlinux mám, má nominální kapacitu jenom 1 GB. Takže jsem se dostal do situace, kdy jsem chtěl doinstalovat centerim
, ale prostě už nebylo dost místa. Já vím, že bych mohl využít některý oddíl pevného disku, ale prostě chci vidět, co se dá s tím jedním GB dělat.
Tak pacman -Scc
jsem po přečtení manuálové stránky pacmanu vyzkoušel. Ale na log soubory jsem zapomněl, pravda. Díky.
logrotate je nastaveno defaultne, ja to nastavovat v archu nemusel. Pro tu flashku by se jen asi hodilo si upravit maximalni velikost logu.
Jinak musim dodat, ze v archu jsem zatim nemusel resit vic veci nez v kterekoli predesle distribuci, a to jsem mel uz i *ubuntu. Kdo se chce hrabat v nastaveni, tak je stejne skoro vsude stejny postup.
~/.Xresources
a do nej dat napriklad:
xterm*faceName: Terminus xterm*faceSize: 13
Těch věcí, co jsem na Archu už za ten rok a půl řešil (nebo bych zřejmě řešil kdekoliv, kde si člověk staví věci sám), je takřka bezpočet. Bylo by toho určitě dost na celý seriál. Ale vyhovuje mi, že mám díky tomu ve všem přeled.