Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hned po nainstalování (čístá instalace) Kubuntu 9.04 jsem se "nemohl odhlásit", resp. přihlásit jako jiný uživatel -- v grafickém režimu. Resp. to vypsalo v textové konzoli (poslední řádek):
Checking battery state...a dál to opravdu už nic neudělalo. Našel jsem řešení (funguje u mě). Pomohla změna ovladače z "radeon" na "radeonhd". Přidávám výpis podstatné části
xorg.conf
(/etc/X11/xorg.conf
):
Section "Device" Identifier "Configured Video Device" Driver "radeonhd" EndSection
Podstatná je část Driver "radeonhd"
. Po této změně už se "můžu odlásit" a přihlásit se jako jiný uživatel. Doufám, že jsem tím někomu pomohl.
Poznámka: Mám grafickou kartu ATI/AMD Radeon HD 2600XT. (RV630)
Tiskni
Sdílej:
Poznámka:
Je třeba "readeonhd" nejdříve nainstalovat (ve výchozí instalaci není), to se provede těmito příkazy:
aptitude update aptitude install xserver-xorg-video-radeonhd xserver-xorg-video-radeonhd-dbg
No protože jsem to já. Nevěděl jsem, jestli to stačí jenom bez "-dbg".
určitě stačí i bez -dbg
xserver-xorg-video-radeonhd-dbg
... This package provides debugging symbols for this Xorg X driver.
a co pouzit fglrx?? ten je pro tuto radu karet ....
Přesně.
Na tohle slovni spojeni sem uz alergickej! Uz brzy bude GNU/HURD a Duke Nukem Forever. Uz brzy se budeme mit vsichni dobre. Uz brzy budou windows a rohliky zadarmo. Uz brzy bude konec sveta (jak ho zname) ...
Ten jsem teď zkušebně provozoval na 3200HD a nestačil jsem se divit, jakýže krám to ATI vyprodukovalo. Počítač se mi co půl hodiny zasekával (SysRq bez šance) a suspend do RAM ani na disk nefungoval. S RadeonHD (1.2.4) sice přicházím o 3D a Xv akceleraci, dostanu však rock-stable ovladač, který mě nevypeče v tu nejmíň vhodnou chvíli. Jen tak dál!
Bug report jsem bohužel nikdy ještě nenapsal. Ale chystám se.