Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Chtěl jsem trochu experimentovat a měl jsem k dispozici externí USB 2.0 pevný disk. Celý tento zápisek je o tom, jak jsem zkopíroval a zprovoznil Arch Linux z interního pevného disku na disk externí (a mj. jsem použil/vyzkoušel GPT a grub2). Mám x86_64 systém.
Nejdříve je třeba doinstalovat gdisk
:
# pacman -S gdisk
Potom je třeba externí disk rozdělit pomocí gdisk
. Já jsem rozdělil takto:
Number Start (sector) End (sector) Size Code Name 1 2048 32767 15.0 MiB EF02 BIOS boot partition 2 32768 21004287 10.0 GiB 8200 Linux swap 3 21004288 625142238 288.1 GiB 0700 Linux/Windows data
Hlavně si všimněte "BIOS boot partition" (0xEF02). Tento oddíl může být velký třeba jenom 1 MiB a slouží pro uložení "second stage" (core.img) Grub 2.
Snad nemusím připomínat, že je třeba oddíl č. 2 a 3 "zformátovat".
Nakonec připojíme 3. oddíl do určitého adresáře (já používám adresář /mnt/transcend01).
Předpokládám, že máte nabootovaný Arch Linux z interního pevného disku a že máte nainstalovaný program rsync. Dále že jste přihlášený jako root.
Zkopírujeme Arch Linux na externí pevný disk třeba takto:
# rsync -avh --progress -x --exclude=/lost+found/ / /mnt/transcend01/ # cd /dev # rsync -a console null zero /mnt/transcend01/dev
Poznámka: /mnt/transcend01/dev musí obsahovat minimálně:
crw------- 1 root root 5, 1 27. bře 00.51 console crw-rw-rw- 1 root root 1, 3 27. bře 00.51 null crw-rw-rw- 1 root root 1, 5 27. bře 00.51 zero
Chci použít grub2-bios, ale zkopíroval jsem si grub-legacy. Musím tedy grub2-bios doinstalovat. Stále předpokládám, že externí pevný disk je připojen do /mnt/transcend01.
Pro pohodlnější práci jsou třeba tyto příkazy:
# mount -t proc proc /mnt/transcend01/proc # mount -t sysfs sys /mnt/transcend01/sys # mount -o bind /dev /mnt/transcend01/dev # chroot /mnt/transcend01 /bin/bash
Nyní doinstalujeme balíček grub2-bios (odstraníme "starý" grub-legacy):
# pacman -S grub2-bios
Potom jako root pomocí grub-install
naistalujeme grub2 na začátek disku a vygenerujeme konfigurační soubor pomocí příkazu grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Mně to takhle fungovalo, aniž bych musel upravit ještě nějaký jiný konfigurák.
Dále je třeba upravit /etc/mkinitcpio.conf, aby obsahoval mj. toto:
HOOKS="base udev scsi sata usb filesystems"
Dále je třeba: # mkinitcpio -p kernel26
Nezapomeňte také upravit vhodně /etc/fstab
Teď už jenom poinstalační věci:
# exit # cd / # umount /mnt/transcend01/{proc,sys,dev} # umount /mnt/transcend01
Tiskni
Sdílej:
pacman -Sy foo
môže mať katastrofálne následky na systém, pokiaľ ho človek nemá aktuálny (odporúča sa jedine full upgrade pred inštalovaním balíčkov, tj. pacman -Syu foo
) a balíček gdisk sa už nenachádza v repozitári, pretože bol nahradený balíčkom gptfdisk.
pacman -Sy foo
žádné katastrofické následky mít nemůže, právě díky volbě -y
...
Díky za upozornění. Já ale používám:
# pacman -Sy # pacman -S foo
Nebo je to stejné?
pacman -Sy && pacman -S foo
= pacman -Sy foo
a to je zlé. Buď len pacman -S foo
na aktualizovanom systéme, alebo ešte lepšie pacman -Syu foo
.