Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Příhoda byla ta, že jsem nedávno (před týdnem) aktualizoval Arch Linux pomocí tohoto příkazu a dost jsem se divil:
Pokaždé, když jsem spustil X, tak úplně "vytuhla" bezdrátová klávesnice i myš Logitech. Nezbylo mi, než PC resetovat. Naštěstí jsem měl postarší Arch Linux na paměťové kartě, tak jsem celý systém zkopíroval z této karty.
No a od tohoto okamžiku jsem na "pacman -Syu" velmi opatrný.
No, ty jsi aspoň nabootoval. Já používám ve svém Archu testing repozitář a před necelými dvěma týdny do něj probublala jakási pofidérní verze Bashe, která vysegfaultovala, sotva se spustil sysinit skript. Pomohl až downgrade Bashe.
Ale dobře mi tak, mám číst mailinglisty.
pacman -S testing/nazev_balicku
. Jenže ono někdy se to v tom testingu zdrží dva dny a šoupnou to do "ostrejch" repozitářů a až pak se přijde na to, že to má nějaký vážný problémy Už sem si to taky párkrát rozbil, ale vždycky sem to zase dal dohromady bez reinstalace. Třeba přestalo fungovat připojování externích disků, kvůli policykitu - fórum - zkopírovat dva řádky do konfiguráku a zase to šlo. Po těch letech co používam Arch už mi to přijde normální. Jen to naštve když se to stane v nevhodnou dobu, když se musí pracovat a neni čas to řešit (v takový situaci ale beztak byl blbej nápad aktualizovat).
A víš proč to tuhlo?
Nevím přesně, ale mělo to souvislost s Xorg. Bohužel jsem nenašel nic v logách. Asi to vytuhlo dřív, než se stačilo něco zapsat.
Koukal si před tim upgradem do arch news a do fóra?
Přiznám se, že NE.
Když aktualizuješ bez přípravy tak se pak nediv.
Ano, ano.
Díky
Nejsem sám: No keyboard/mouse working after update
Takže dneska jsem aktualizoval komplet systém a běhá to!
pacman -Syu
systém sotva rozhodí, to se mi ještě nikdy nestalo. Co ten systém rozhodí je většinou nový kernel, který s každou novější verzí může změnit podporu hardware, což se ale asi týká každé podobně aktuální distribuce jakou je Arch. Naštěstí teď už vím, jak můžu upgrade vrátit zpátky (viz můj nedávný dotaz v Arch fóru). Blbý ale jasně je, když se ani nedá nabootovat, pro takový případ to chce aspoň bootovací Arch na nějakém USB zařízení (jo jenže co pak přesně dělat? to jsem ještě naštěstí neřešil).
Deti Archu - aptitude safe-upgrade nikdy nezlyhalo :-PJo, protože to skoro nic nedělá.
Některé distribuce (Debian) se zkrátka řídí heslem, že kdo nic neumí a nic nedělá, ten nic nezkazí. Tato implikace sice platí, ale většině těch, kdo chtějí mít systém aktuální, hrubě nevyhovuje. Obrácená implikace obecně neplatí. Rolling updates s sebou pochopitelně nesou kromě spousty výhod i některá drpbná úskalí. Na tom ale není nic překvapivého.
Tvrdit, že něco nikdy neselhalo, je fakt poněkud uhozené. V době, kdy měl Debian 32768 šifrovacích klíčů, se velmi jasně ukázalo, co všechno může selhat.
Tiskni
Sdílej: