Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Příhoda byla ta, že jsem nedávno (před týdnem) aktualizoval Arch Linux pomocí tohoto příkazu a dost jsem se divil:
Pokaždé, když jsem spustil X, tak úplně "vytuhla" bezdrátová klávesnice i myš Logitech. Nezbylo mi, než PC resetovat. Naštěstí jsem měl postarší Arch Linux na paměťové kartě, tak jsem celý systém zkopíroval z této karty.
No a od tohoto okamžiku jsem na "pacman -Syu" velmi opatrný.
No, ty jsi aspoň nabootoval. Já používám ve svém Archu testing repozitář a před necelými dvěma týdny do něj probublala jakási pofidérní verze Bashe, která vysegfaultovala, sotva se spustil sysinit skript. Pomohl až downgrade Bashe.
Ale dobře mi tak, mám číst mailinglisty.
pacman -S testing/nazev_balicku
. Jenže ono někdy se to v tom testingu zdrží dva dny a šoupnou to do "ostrejch" repozitářů a až pak se přijde na to, že to má nějaký vážný problémy Už sem si to taky párkrát rozbil, ale vždycky sem to zase dal dohromady bez reinstalace. Třeba přestalo fungovat připojování externích disků, kvůli policykitu - fórum - zkopírovat dva řádky do konfiguráku a zase to šlo. Po těch letech co používam Arch už mi to přijde normální. Jen to naštve když se to stane v nevhodnou dobu, když se musí pracovat a neni čas to řešit (v takový situaci ale beztak byl blbej nápad aktualizovat).
A víš proč to tuhlo?
Nevím přesně, ale mělo to souvislost s Xorg. Bohužel jsem nenašel nic v logách. Asi to vytuhlo dřív, než se stačilo něco zapsat.
Koukal si před tim upgradem do arch news a do fóra?
Přiznám se, že NE.
Když aktualizuješ bez přípravy tak se pak nediv.
Ano, ano.
Díky
Nejsem sám: No keyboard/mouse working after update
Takže dneska jsem aktualizoval komplet systém a běhá to!
pacman -Syu
systém sotva rozhodí, to se mi ještě nikdy nestalo. Co ten systém rozhodí je většinou nový kernel, který s každou novější verzí může změnit podporu hardware, což se ale asi týká každé podobně aktuální distribuce jakou je Arch. Naštěstí teď už vím, jak můžu upgrade vrátit zpátky (viz můj nedávný dotaz v Arch fóru). Blbý ale jasně je, když se ani nedá nabootovat, pro takový případ to chce aspoň bootovací Arch na nějakém USB zařízení (jo jenže co pak přesně dělat? to jsem ještě naštěstí neřešil).
Deti Archu - aptitude safe-upgrade nikdy nezlyhalo :-PJo, protože to skoro nic nedělá.
Některé distribuce (Debian) se zkrátka řídí heslem, že kdo nic neumí a nic nedělá, ten nic nezkazí. Tato implikace sice platí, ale většině těch, kdo chtějí mít systém aktuální, hrubě nevyhovuje. Obrácená implikace obecně neplatí. Rolling updates s sebou pochopitelně nesou kromě spousty výhod i některá drpbná úskalí. Na tom ale není nic překvapivého.
Tvrdit, že něco nikdy neselhalo, je fakt poněkud uhozené. V době, kdy měl Debian 32768 šifrovacích klíčů, se velmi jasně ukázalo, co všechno může selhat.
Tiskni
Sdílej: