Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Už asi 2x jsem si rozesral systém (Arch Linux) tímto příkazem. Je tedy třeba používat tento příkaz s opatrností a hlavně nejdřív číst a až potom konat!
Co se týká čtení, tak viz PLEASE READ BEFORE UPGRADING.
Tiskni
Sdílej:
Příhoda byla ta, že jsem nedávno (před týdnem) aktualizoval Arch Linux pomocí tohoto příkazu a dost jsem se divil:
Pokaždé, když jsem spustil X, tak úplně "vytuhla" bezdrátová klávesnice i myš Logitech. Nezbylo mi, než PC resetovat. Naštěstí jsem měl postarší Arch Linux na paměťové kartě, tak jsem celý systém zkopíroval z této karty.
No a od tohoto okamžiku jsem na "pacman -Syu" velmi opatrný.
No, ty jsi aspoň nabootoval. Já používám ve svém Archu testing repozitář a před necelými dvěma týdny do něj probublala jakási pofidérní verze Bashe, která vysegfaultovala, sotva se spustil sysinit skript. Pomohl až downgrade Bashe.
Ale dobře mi tak, mám číst mailinglisty.
pacman -S testing/nazev_balicku
. Jenže ono někdy se to v tom testingu zdrží dva dny a šoupnou to do "ostrejch" repozitářů a až pak se přijde na to, že to má nějaký vážný problémy Už sem si to taky párkrát rozbil, ale vždycky sem to zase dal dohromady bez reinstalace. Třeba přestalo fungovat připojování externích disků, kvůli policykitu - fórum - zkopírovat dva řádky do konfiguráku a zase to šlo. Po těch letech co používam Arch už mi to přijde normální. Jen to naštve když se to stane v nevhodnou dobu, když se musí pracovat a neni čas to řešit (v takový situaci ale beztak byl blbej nápad aktualizovat).
A víš proč to tuhlo?
Nevím přesně, ale mělo to souvislost s Xorg. Bohužel jsem nenašel nic v logách. Asi to vytuhlo dřív, než se stačilo něco zapsat.
Koukal si před tim upgradem do arch news a do fóra?
Přiznám se, že NE.
Když aktualizuješ bez přípravy tak se pak nediv.
Ano, ano.
Díky
Nejsem sám: No keyboard/mouse working after update
Takže dneska jsem aktualizoval komplet systém a běhá to!
pacman -Syu
systém sotva rozhodí, to se mi ještě nikdy nestalo. Co ten systém rozhodí je většinou nový kernel, který s každou novější verzí může změnit podporu hardware, což se ale asi týká každé podobně aktuální distribuce jakou je Arch. Naštěstí teď už vím, jak můžu upgrade vrátit zpátky (viz můj nedávný dotaz v Arch fóru). Blbý ale jasně je, když se ani nedá nabootovat, pro takový případ to chce aspoň bootovací Arch na nějakém USB zařízení (jo jenže co pak přesně dělat? to jsem ještě naštěstí neřešil).
Deti Archu - aptitude safe-upgrade nikdy nezlyhalo :-PJo, protože to skoro nic nedělá.
Některé distribuce (Debian) se zkrátka řídí heslem, že kdo nic neumí a nic nedělá, ten nic nezkazí. Tato implikace sice platí, ale většině těch, kdo chtějí mít systém aktuální, hrubě nevyhovuje. Obrácená implikace obecně neplatí. Rolling updates s sebou pochopitelně nesou kromě spousty výhod i některá drpbná úskalí. Na tom ale není nic překvapivého.
Tvrdit, že něco nikdy neselhalo, je fakt poněkud uhozené. V době, kdy měl Debian 32768 šifrovacích klíčů, se velmi jasně ukázalo, co všechno může selhat.