Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dostala se mi "do rukou" kniha Linux Device Drivers. Začal jsem ji číst, ale abych mohl i prakticky zkoušet, tak jsem musel mít zkonfigurované/zkompilované jádro:
Ta se mi podařila až na "20." pokus (myšleno, že jádro začlo bootovat až na "20." pokus). Důvodem bylo nejspíš, že jsem nějak pořád přehlížel (možná kvůli tomu, že jsem konfiguroval pomocí make gconfig
, reps. make xconfig
) obecnou podporu ATA (CONFIG_ATA) -- nechával jsem ji jako modul, ale zároveň jsem nepoužil init ram fs.
Pokud používáte abs
, tak konfiguraci distribučního jádra lze najít v /var/abs/core/linux/config
nebo /var/abs/core/linux/config.x86_64
. Může to být inspirace pro "vlastní jádro".
Zkoušel jsem pro konfiguraci jak make gconfig
, tak make xconfig
, ale "musel" jsem se "poslušně" vrátit k make nconfig
(v minulosti jsem ho používal), protože mi přijde jednodušší a hlavně jsem v něm viděl i to, co v předchozích dvou vidět na první pohled nebylo (viz poznámka o CONFIG_ATA).
Jedná se o vanilla jádro 3.2.9 bez jakýchkoli dodatečných patchů.
Tiskni
Sdílej:
Pokud používáte abs, tak konfiguraci distribučního jádra lze najít v /var/abs/core/linux/config nebo /var/abs/core/linux/config.x86_64.
Případně můžete zkusit /proc/config.gz
(ale nevím, jestli má Arch tuhle volbu zapnutou).
Díky za doplnění. Má ji zapnutou.
initramfs
?
Ono dneska ještě jde používat jádro bez initramfs
?
Áno, používam, všetky moje skompilované jadrá sú bez initramfs. Keď sa už jadro kompiluje na mieru daného hw, nemá význam použiť initramfs. A bez initramfs sa pracuje, keď treba nejako nečakane bootovať... (napr. sa poškodí filesystém alebo tak).
Ano, lze. Jenom člověk nejdůležitější věci musí zkompilovat přímo do jádra, a ne jako modul.
/dev/hd*
) nebo obecná popora MTD pro interní flash paměti), plus všechno to, co je tam v pčipadě initramdisk/initramfs verze (mimo popory initramdisk/initramfs). Jak se připojí root a nastartuje udev
, jádro si zbytek zavede samo.
Díky!
I u SW RAIDu to bude stačit, jen se musí pozapínat nutné volby a nastavit správně oblasti disku (u DOS-style rozdělení je to typ 0xFD), aby je jádro automaticky detekovalo a sestavilo RAID ještě před tím, než ho namountuje.
Tahle autodetekce je taková loterie, že je-li to jen trochu možné, je lepší se jí vyhnout.
…a pokud nemáte kořenový filesystém na softwarovém RAIDu, LVM, iSCSI nebo NFS, tak to při troše štěstí bude i stačit.Asi tak.
initramfs
prostě znamená dobrou flexibilitu, ať už při nasazení některé z tebou zmíněných technologií, nebo při změně hardware.
Nevěřím, že bez initramfs
startuje systém nějak pozorovatelně rychlejc...
make gconfig
a nconfig
jsem neznal. Já většinou používám menuconfig
. Ale nconfig
vypadá lépe.