Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »U notebooku HP ProBook 4530s jsem bojoval s bootovaním Arch Linuxu z paměťové karty (z interní čtečky). A dobojoval jsem skoro úspěšně.
Zásadní chybou byl můj mylný předpoklad, že interní čtečka karet v tomto notebooku je připojena přes interní USB. Omyl! Využívá PCI a hlásí se jako (lspci):
24:00.0 System peripheral: JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller (rev 30) 24:00.2 SD Host controller: JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller (rev 30)
Pomocí rsync
jsem překopíroval Arch Linux z interního pevného disku na SD kartu. Samozřejmě jsem musel upravit /etc/fstab
:
/dev/disk/by-label/livearch / ext2 noatime 0 1 tmpfs /tmp tmpfs nodev,nosuid 0 0
Protože je čtečka připojena přes PCI, tak nestačilo přidat hook usb do "initramfs-linux.img" (dále image). Musel jsem prozkoumat, které jaderné moduly (ovladače) se týkají této čtečky. Po prozkoumání jsem do image přidal tyto moduly: MODULES="mmc_block jmb38x_ms sdhci_pci sdhci mmc_core memstick"
(takto přesně to mám v /etc/mkinitcpio.conf
).
Připravil jsem dále půdu pro chroot
(připojení (mount) virtuálních systémů souborů proc, sysfs, dev) a potom v chroot prostředí vytvořil image pomocí mkinitcpio -g /boot/initramfs-linux.img -k /boot/vmlinuz-linux
a nainstaloval grub2 do MBR SD karty. Vytvořil jsem i minimální /boot/grub/grub.cfg
("livearch" je "label" kořenového systému souborů -- na SD kartě):
set default=0 menuentry "Arch Linux z SD karty" { search.fs_label livearch LIVEARCH linux (${LIVEARCH})/boot/vmlinuz-linux root=/dev/disk/by-label/livearch ro initrd (${LIVEARCH})/boot/initramfs-linux.img }
Nepodařilo se mi přimět notebook načíst grub2 z SD karty. Proto jsem přišel na jiné řešení. Pomocí příkazu grub2 (nainstalovaném na interním pevném disku notebooku) configfile
jsem načetl konfigurační soubor grub2 z SD karty a jede to! Bez přidání příslušných modulů jádra do image (viz výše) to ale nešlo ani takto!
Tiskni
Sdílej:
Nemáš zač. Pokud ti aspoň trochu tento zápisek pomůže, tak splnil účel.