Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »U notebooku HP ProBook 4530s jsem bojoval s bootovaním Arch Linuxu z paměťové karty (z interní čtečky). A dobojoval jsem skoro úspěšně.
Zásadní chybou byl můj mylný předpoklad, že interní čtečka karet v tomto notebooku je připojena přes interní USB. Omyl! Využívá PCI a hlásí se jako (lspci):
24:00.0 System peripheral: JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller (rev 30) 24:00.2 SD Host controller: JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller (rev 30)
Pomocí rsync
jsem překopíroval Arch Linux z interního pevného disku na SD kartu. Samozřejmě jsem musel upravit /etc/fstab
:
/dev/disk/by-label/livearch / ext2 noatime 0 1 tmpfs /tmp tmpfs nodev,nosuid 0 0
Protože je čtečka připojena přes PCI, tak nestačilo přidat hook usb do "initramfs-linux.img" (dále image). Musel jsem prozkoumat, které jaderné moduly (ovladače) se týkají této čtečky. Po prozkoumání jsem do image přidal tyto moduly: MODULES="mmc_block jmb38x_ms sdhci_pci sdhci mmc_core memstick"
(takto přesně to mám v /etc/mkinitcpio.conf
).
Připravil jsem dále půdu pro chroot
(připojení (mount) virtuálních systémů souborů proc, sysfs, dev) a potom v chroot prostředí vytvořil image pomocí mkinitcpio -g /boot/initramfs-linux.img -k /boot/vmlinuz-linux
a nainstaloval grub2 do MBR SD karty. Vytvořil jsem i minimální /boot/grub/grub.cfg
("livearch" je "label" kořenového systému souborů -- na SD kartě):
set default=0 menuentry "Arch Linux z SD karty" { search.fs_label livearch LIVEARCH linux (${LIVEARCH})/boot/vmlinuz-linux root=/dev/disk/by-label/livearch ro initrd (${LIVEARCH})/boot/initramfs-linux.img }
Nepodařilo se mi přimět notebook načíst grub2 z SD karty. Proto jsem přišel na jiné řešení. Pomocí příkazu grub2 (nainstalovaném na interním pevném disku notebooku) configfile
jsem načetl konfigurační soubor grub2 z SD karty a jede to! Bez přidání příslušných modulů jádra do image (viz výše) to ale nešlo ani takto!
Tiskni
Sdílej:
Nemáš zač. Pokud ti aspoň trochu tento zápisek pomůže, tak splnil účel.