Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A kruci, taky jsem byl předběhnut.. a dvakrát! :)
Mocný vladár si vzápätí uvedomil že nový systém umožní používateľom spustiť 2 aplikácie naraz, na čo systém nebol nijak raz pripravený!Myslim, ze tohle je onen "zakopany pes", vsechno ostani jsou uz vedlejsi nasledky. Kdyby totiz aplikaci neportovali tim zpusobem, ze "dosackou" metodu (nejspis z Turbovision) nahradi "windowsackou" metodou (z Delphi nevo VisualCehosi), ale poradne se zamysleli nad koncepci programu, nebylo by problem s vice instancemi nutne resit (navic takto silene uchylnym zpusobem). Dodnes se setkavam s aplikacemi, ktere ac nativni windowsovke programy, porad pracuji "dosovskym" zpusobem - pouzivaji namisto databazoveho serveru databazi v sdilenych souborech, takze klienti musi mit pristup k souborum na serveru, dokonce v jednom pripade musel i server pristupovat k souborum klienta. Tvurci tohoto softwaru nejspis "ustrnuli" v dobe, kdy technologii dne byla novellovska sit po tenkem koaxu
ale poradne se zamysleli nad koncepci programu, nebylo by problem s vice instancemi nutne resit (navic takto silene uchylnym zpusobem).IMHO by byl jednoduchy a 100% lepsi i pouze test pri spusteni, zda stejna aplikace jiz jednou bezi (pripadne udelat nejakej lock soubor). Tohle je fakt bastleni na Ntou. To snad musel psat nejakej truhlik z gymplu, kterej se prave naucil udelat okno ve Windows a hned toho vyuzil a prepsal svoji super aplikaci z dosu do Windows:)
To nestačí, uživatel může aplikaci spustit z různých počítačů, případně aplikaci spustí více uživatelů. → Aplikace musí být připravená na více uživatelský přístup, musí umět řešit současné požadavky, konkurenční. Tohle je dobré nechat na databázi (transakce) a v aplikaci jen vhodně ošetřit dead-locky.
SingleApplication se dá použít jen jako pomůcka pro uživatele, aby si omylem nespustil aplikaci dvakrát, ale aby mu při dalším kliknutí vyskočilo původní okno. Ale není to řešení problému se současným přístupem z více míst.
To ne, tohle overenovani jde mnohem a mnohem krkolemeji
sakra, co jsem to napsal? a to jsem nic nepil, krom cernyho caje a horecku z chripku uz taky nemam omg
A takovy to tu byval slusny server
Kdyby totiz aplikaci neportovali tim zpusobem, ze "dosackou" metodu (nejspis z Turbovision) nahradi "windowsackou" metodou (z Delphi nevo VisualCehosi), ale poradne se zamysleli nad koncepci programu, nebylo by problem s vice instancemi nutne resitTo nie je len tak. Ja som bol svedkom nasledovného: veľká strojárska firma v amerike má podnikový informačný systém na mainframe napísaný inhouse v ObjectStar-e.(To je tak obskurný jazyk, že ani nedokážem vygoogliť nejaké ukážky.) A pretože mainframe je drahý, ObjectStar už skoro nikto neovláda, ľudia čo to napísali už sú fuč a teraz letí Microsoft, rozhodla sa firma preportovať tento systém na MS platformu - webová aplikácia s ActiveX komponentami napísanými vo VB.NET, bežiaca na SharePoint-e a MS SQL serveri. No a kde by na to našli tých nešťastníkov, čo to spravia? Predsa na Slovensku! Tí boli postavený pred takýto problém. A mali na výber dve možnosti. Buď naštudujú čo ten povodný systém robí, napíšu špecifikáciu, nechajú si ju odobriť a potom podľa nej napíšu nový systém. Alebo to prepíšu jedna k jednej. Ja som ako správny programátor začal tou prvou možnosťou. A do týždňa som nemal nič. Potom ma šéfstvo dokopalo k tomu robiť to 1:1. A ono to fungovalo. Nemám šajnu čo ten kód robil. Ale keď si človek osvojil pravidlá toho, ako prepisovať v princípe paralelný kód mainframe-u do VB.NET, tak produkoval kód ako ďábel. Desiatky až stovky riadkov kódu denne. Už tam nerobím.
Desiatky až stovky riadkov kódu denne.
To není moc.
Už tam nerobím.
On je rozdíl, jestli (jako dodavatel) chceš něco nabastlit, shrábnout prachy a za rok ať se to klidně zhroutí, nebo jestli jsi v týmu, kterému ten software zůstane na krku roky → to tě pak nutí dělat věci aspoň trochu pořádně, protože jinak ty sračky jen valíš před sebou a chyby, které jsi zametl pod koberec se ti ošklivě vrátí.
To jste vsichni sebevrazi nebo se nemate radi nebo co? Kdo to kdy videl psat aplikaci hned napotreti spravne (pouzitelne)?!
Nejvetsi sranda je, ze pridanim tlacitka pro minimalizaci slo k sakru cele usili, protoze neni problem si program spustit znovu. Dokonce bych rekl, ze je snazsi prehlednout program shozeny v liste snaze nez kdyz je normalne otevreny, cili sance, ze nejaky tulpas ten program spusti 2x naopak roste.
To je idiocie na tom svete. Aneb, je tezke byti blbcem, kdyz konkurence je tak velka.
Tiskni
Sdílej: