plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Takto dnes vypadá moje plocha.
Já si mohu stěžovat především na dolphin. pokud tzapnu zobrazení skrytých souborů, tak se program stává táááááááááák pomalýýýýým že je to až nepoužitelné, zobraszení se trhá, rolování skáče procesor běží na 100 procent, pokud ale zobrazuji pouze viditelné soubory, tak je vše Ok a dá se s tím pracovat. Vadí mi to, tak to zatím řeším přes Krusaider a čekám na každou další aktualizaci. Jinak je KDE 4.2.1 u mě stabilní, jenom mi nefunguje Kbluetooth manager.
U mě dolphin se zapnutými náhledy funguje dobře, nicméně mám rychlý disk a hodně RAM. Co mě více štve, že se nedají nastavit náhledy jen k určitému typu souboru. Takže u .desktop se zobrazí text místo ikony.
Spíše bych si tipnul na problémy s grafikou.
Byl jsem teď nucen upgradovat desktop, co jsem nechal dcerkám (athlon XP začal zlobit ) a po zkušenostech z NB jsem hledal nějakou levnou GK s co největší pamětí. Nakonec jsem zvolil nVidia 9300 něco s 512MB RAM. A když jsem pak pustil KDE4, tak jsem koukal o kolik to je rychlejší (v porovnání s 8400 (128MB) co mám v NB). Ona ta 8400 je v některých případech pomalejší než 7300 co mám v pracovním NB - třeba změna velikosti okna konsole, kde něco běží je s 8400 pořád problematická.
Od casu KDE 4.0, co vlastne KDE 4.0 nebylo se to docela zcivilizovalo, ale ma to neprijemne mouchy. Kuprikladu u mne spolehlive funguje to, ze kdyz prohlizim fotky v Gwenview a sem tam nejakou otocim, tak po case (rekneme pata, sesta otocena fotka) tak se cely komp "zahlti" a prestane reagovat. V podstate funguje, ale odezvy jsou minutove. Zkousel jsem i prepnuti do konsole (nabeh "zatuhnuti" je relativne pomaly - tak pulminuta) a prihlasit se a shodit xka. Ani to se nepovedlo, protoze vinou zpomalenych reakci byl interval mezi napsanim username a hesla prilis dlouhy. Pomuze jen natvrdo vypnout pocitac. Vcera mi to same udelal i GoogleEarth, kdyz jsem mu dal simulovat prulet nad trasou pres Vrsic pass (spousta serpentin). V logu nic neni a ani nikde jsem nic nezjistil. Ten problem s Gwenview je od prvnich verzi.
Pokud se celou dobu pracuje s diskem, tak se plní swap. Někde tam bude nějaký bug a začne se nekontrolovaně zaplňovat paměť.
Jo, to mne napadlo taky, ale bohuzel jsem se k nicemu nedohledal a na nahlaseni chyby mam v ruce dost malo informaci.
Pokud máš postup, kterým daný problém spolehlivě vyvoláš, tak by to mělo pro začátek stačit. Taky pomůže, pokud někomu pošleš odkaz na bugreport, on to vyzkouší a může daný bug potvrdit. Časem se třeba najde někdo, kdo může dodat více informací. V nejhorším ten bug zapadne.
Já sice fotky otáčím skriptem rovnou při přenosu z foťáku, ale večer bych to zkusil (pokud nezapomenu). Trochu problém, že mám doma 4GB RAM
Jestli je giga malo, tak je to s kde4 horsi, nez jsem si myslel...
Záleží, jak se ten obrázek v paměti uchovává. Nezkomprimovaná fotka může mít v paměti klidně i 250MB.
Kdyz jsem na tom stroji mel 512 MB, tak jsem pracoval s obrazky, ktere mely 250 MB zkomprimovane a bez problemu. Dokonce jsem si obcas bral praci domu, protoze mi tam PIII nestacila. Zacalo to s Gwenview z KDE4.
O tom reportu popremyslim.
A hele, tak ono to uz je reportovano, to jsem musel nejak posledne prehlednout:
Popisovaný příklad s Gwenview není jediným příkladem interního DoS (denial of service) v desktopovém linuxu.
Hodil nějaký suspend-all mod, něco co by reagovalo na stisk specifické klávesy, nízkoúrovňově, upřednostněné před vším, okamžitě suspendovalo běžící procesy kromě těch nejzákladnějších (jádro?) a spustilo jednoduchou user friendly konzoli (klidně GUI či TUI v záloze i CLI) kde by bylo možné potížistu lokalizovat (řekněme poslední naměřené vytížení CPU, swap, mem) a odstřelit. Konzole by měla mít práva roota, aby bylo možné odstřelit i root process nebo proces jiného uživatele. Neexistuje už něco takového? Mě by se to občas silně hodilo.
S něčím podobným se setkávám v desktopovém linuxu periodicky, tohle dokázal KDevelop v nějaké blahé 3.5.x verzi při pokus načíst některé projekty, jako bug jsem nahlásil na kde bugzillu a tuším to tam stále je, dál to zvládal Firefox 2.x na některých stránkách (podezírám hlavně součinnost s Flashem) OOo quickstarter za určitých okolností a to hned zostra při startu desktopu, a tak dále.
Poslední dobou výskyt takových DoS (denial of service) stavů poklesl, ale nebude to zlepšením stavu kvality linuxového SW (bohužel), ale spíš masivnějším prosazením dvou (vícero) jádrových procesorů, takže když se jedna aplikace "zblázní" a zabere si procesor jen pro sebe, zachrání vás lelkující druhé jádro, protože většina aplikací využívá (v tomto případě naštěstí) jen jedno jádro. Díky tomu se dostanete k příkazové řádce nebo ksysguardu a potížitu můžete odstřelit.
Zní to schůdně, i když práce se systémem vytíženým na 99% taky není žádná slast, načekáte se než se spustí byť jen příkazová řádka, o nějaké GUI aplikaci (KSysGuard) ani nemluvě. A jako vrchol zjistíte, že problematický process běží pod jiným uživatelem a vy ho tak snadno nesestřelíte. To mě pak může trefit. No lepší než nic, ale ideální alternativa k mému návrhu to zrovna není. A snižovat moc pod 99% není taky ideální, hlavně při hraní her by vás to mohlo mrzet. Přijde mi, že primárně tu zklamal kernelový process scheduler.
Už roky nepamatuji, že by k podobnému záseku docházelo na WinXP. A to že mi v práci prošel pod rukama taky všelijaký SW. Podle mě má jádro WinXP nějaký sofistikovaný mechanismus, jak takovým stavům předcházet. Nějaké automatické snižovýní prioriry scheduleru pokud se aplikace chová podezřele, moc dlouho vytěžuje procesor, určitě na to existují nějaké heuristiky. Nevím to, jen hádám.
Ze ich ta 4kova verzia este bavi...
Baví, proč by ne? Už jen sledovat tu evoluci, jak se z nepoužitelného dema stává pracovní nástroj je zajímavé.
A až je to přestane bavit, tak se vrhnou na KDE5, celé v 3D a ovládané myšlenkami
>>> Už jen sledovat tu evoluci, jak se z nepoužitelného dema stává pracovní nástroj je zajímavé
Ze evolucia - skor taka ze z pouzitelneho desktopu (KDE3) robia nepouzitelnu a zase "peknu" a efektami prepchatu hatlaninu (KDE4)...
>>> A až je to přestane bavit, tak se vrhnou na KDE5, celé v 3D a ovládané myšlenkami
No a to sa uz pouzivat nebude dat vobec
>>> Už jen sledovat tu evoluci, jak se z nepoužitelného dema stává pracovní nástroj je zajímavé
Ze evolucia - skor taka ze z pouzitelneho desktopu (KDE3) robia nepouzitelnu a zase "peknu" a efektami prepchatu hatlaninu (KDE4)...
To jsi mě nepochopil. Já myslel evoluci od 4.0 ke 4.2. A rozhodně nesouhlasím s tím, že současné KDE4 je nepoužitelné. Kdyby tomu tak bylo, tak bych ho nemohl používat na pracovním NB. Efekty se dají vypnout, prostředí se nastaví jak komu vyhovuje (a když to nejde tak se napíše bugreport) no a pak se pracuje.
>>> Už jen sledovat tu evoluci, jak se z nepoužitelného dema stává pracovní nástroj je zajímavé
Ze evolucia - skor taka ze z pouzitelneho desktopu (KDE3) robia nepouzitelnu a zase "peknu" a efektami prepchatu hatlaninu (KDE4)...
To jsi mě nepochopil. Já myslel evoluci od 4.0 ke 4.2. A rozhodně nesouhlasím s tím, že současné KDE4 je nepoužitelné. Kdyby tomu tak bylo, tak bych ho nemohl používat na pracovním NB. Efekty se dají vypnout, prostředí se nastaví jak komu vyhovuje (a když to nejde tak se napíše bugreport) no a pak se pracuje.
Ale pochopil som len vravim ze je to evolucia (pre mna) prave ten prechod z 3ky na 4ku a to evolucia k horsiemu. Minimalna konfiguracia sa zvysila a nic az tak extra produktivite nakloneneho ta 4ka neprinasa...
Přechod z trojky na čtverku není evoluce, nýbrž revoluce. ^_^
Přesně tak. Evoluce to je až ze 4.0 na 4.2. Ona 4.2 už KDE 3.5 pomalu dohání a jsem zvědav, čím ji pak předčí.
Tak dnes v noci jsem si natáhl nové repozitáře Kde 4.2.2 a jak přijdu z práce,tak to zpustím. Zkoušel jsem instalaci z Kde 4.2.1. Nedoporučuji, nejde to! Tady je postup reinstalu:
http://www.mandrivalinux.cz/cerstve-kde-4-2-2-muzete-mit-jeste-dnes
Tak Kde 4.2.2, mám už pár týdnů v kompu a jede bez problémů.
Tiskni
Sdílej: