Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
"We must slow down Novell. ... As you said Bill, it has to be dramatic ... We need to slaughter Novell before they get stronger."A to se, časem, stane.Jim Allchin
...We need to smile at Novell while we pull the trigger.A teď se MS usmívá pěkně.
Novell ZENworks, a suite of software products developed and maintained by Novell, Inc. for computer systems management, aims to manage the entire lifecycle of servers, of desktop PCs (both Windows-based and Linux-based), of laptops, and of handheld devices (such as PDAs). ZENworks supports multiple server platforms and multiple Directory Services.Ale když jsem si přečetl tohle, tak už jsem pochopil, o co na té stránce vlastně jde.
Mám zvláštní tušení, že ta spousta vysvětlujícího textu, cos nám tu předložil, asi nebude náhodná ale záměrná.To tušení je správné. Že jsem skoro nic nenapsal byl opravdu záměr - nespadl jsem při psaní náhodou ze židle. Nechci nikomu nic cpát, ale zajímají mě, co na to říkají ostatní.
Ale když jsem si přečetl tohle, tak už jsem pochopil, o co na té stránce vlastně jde.Před tím jsi to nechápal
Nechápu, co je na tom špatnýho a ani proč nám to sem píšešMě se to nechce nikomu vysvětlovat, promiň.
Ne, nechápal, protože na té stránce o zenworks nic není. Takže jsem si myslel, že Novell dělá kdóvíco špatnýho.Jako co, třeba? Není? Na zenworks je tam několik odkazů.
Když jsem si přečet, že Novell má prostě nějakej nástroj na správu sítí (včetně stanic), tak mi vůbec nepřijde divné, že propaguje, že migrace na Vistu bude s tímhle nástrojem snadnější.Novell má nástroj usnadňující přechod na Vistu a obojí propaguje. Někomu to divné nepřijde, někomu jo.
Jako kdybys mě osobněAno, správa stanic s Windows obvykle obnáší přechod na Vistu... Zmátl jsem tě pouhým odkazem na stránky Novellu, a sice tím, že jsem to prakticky neokomentoval. To je zajímavé, co dovedu...nechtěl zmást, tak napíšeš, že Novell má nástroj, který (považte!) umožňuje spravovat i win stanice a další winblbosti.
"Nechci nikomu nic cpát, ale zajímají mě, co na to říkají ostatní."Já na to říkám to, že u nástroje pro správu heterogenních prostředí by nepodpora rozšířeného operačního systému byla vážný bug.
Tiskni
Sdílej: